Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie z autorami książki "Jezuita. Papież Franciszek"

05.06.2013

W siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się polska promocja książki - wywiadu rzeki z obecnym papieżem Franciszkiem, wtedy jeszcze kardynałem Jorge Bergoglio. Podczas spotkania obecni byli autorzy - Francesca Ambrogetti oraz Sergio Rubin.

Włoska dziennikarka Francesca Ambrogetti osobiście promuje w Polsce wywiad - rzekę z papieżem. Współautor książki - Argentyńczyk Sergio Rubin uczestniczył w konferencji za pośrednictwem internetu.

Na początku o książce krótko powiedział przedstawiciel wydawnictwa, który podkreślił, że książka Francesci i Sergio jest wyjątkowa, bo: "Jako jedyna jest książką, której współautorem świadomie był kardynał Bergoglio. (...) Powstawała przez dwa lata. (...) Ten wywiad zawiera przede wszystkim poglądy, zapatrywania, swoiste credo papieża Franciszka."

Autorzy wywiadu - rzeki z kardynałem Bergoglio chętnie opowiadali gościom konferencji o swoich spotkaniach z kardynałem Bergoglio.

"Zawsze spotykaliśmy się bezpośrednio. (...) Kardynał Bergoglio nie używał wtedy internetu, maila, a nawet telefonu"- mówiła Francesca Ambrogetti. Autorka dodała, że spotkania z kardynałem bardzo często rozpoczynały tematy życia codziennego, takie jak np. piłka nożna, która cieszyła się zainteresowaniem zarówno Jorge Bergoglio i współautora Sergio Rubina. Jednak po takich tematach zawsze przechodzono do tematów poważnych.

"Spotykaliśmy się z człowiekiem, który umiał słuchać" - mówiła autorka. Natomiast Sergio Rubin podkreślił, że pomysłodawcą pomysłu przeprowadzenia wywiadu z kardynałem z Buenos Aires była Francesca Ambrogetti.

"Po wyborze Benedykta XVI na papieża Francesca wpadła na pomysł, aby przeprowadzić wywiad z kardynałem Bergoglio, który podczas tamtego konklawe był jednym z poważnych kandydatów na papieża" - opowiadał argentyński dziennikarz.

Autorzy "Jezuita. Papież Franciszek" skomentowali także "fenomen Franciszka", o którym od wyboru kard. Bergoglio na urząd papieża, mówią media na całym świecie.

"Bardzo nas zadziwił fenomen Franciszka, ponieważ on, jako Jorge Bergoglio, się nie zmienił, jest tą samą osobą. (...) Wydaje mi się, że jeszcze więcej się uśmiecha. (...) Jest to człowiek, który jak postanowi to działa i mówi, co uważa za właściwe, dając świadectwo swoim życiem" - mówiła Francesca Ambrogetti.

Sergio Rubin dodał: "Myślę, że ten fenomen ma głębszy aspekt. Daje wspólne świadectwo. Ludzie znajdują w papieżu Franciszku aspekt autentyczności, widzą go jako człowieka bardzo bliskiego i bardzo autentycznego."

Każde z autorów podkreślało, że bardzo widoczne jest podobieństwo między Franciszkiem i Janem Pawłem II. Te dwa pontyfikaty będzie łączył dialog i bezpośredniość wobec ludzi. Francesca i Sergio dodali, że pontyfikat Franciszka będzie zaskakujący. "Nie będzie to statyczny, spokojny i głuchy kościół - kościół Franciszka. (...) Powstanie Rada Kardynałów, co jest bardzo ważną sprawą. (...) Franciszek chce, żeby kościół umacniał wiarę."

Sergio Rubin prognozuje reformę kurii rzymskiej, wprowadzenie większej komunikacji w kościele i jego strukturach, a także większą kolegialność. Francesca dodała, że obserwując działalność papieża w Buenos Aires, można wnioskować, że kościół argentyńskiego kardynała będzie ekumenicznym kościołem - słuchającym, z szerszym dialogiem i większą ilością rozmów.

Autorzy wywiadu-rzeki zgodnie stwierdzili, że pontyfikat Franciszka może przynieść zmiany w kościele - jednak nie będą one tak drastyczne, jak chciałyby środowiska świeckie. "Trzeba wychowywać, żeby jedną stopą człowiek stał na pewnym gruncie, a jedną w strefie ryzyka, Jednak jeśli zachowa ona równowagę to możemy zrobić kolejny krok na przód. (...) To nie będą zmiany skokowe. Będzie chciał, żeby wszyscy szli z nim tą drogą - nawet konserwatyści."

Francesca podkreślała, że Franciszek chce być papieżem skierowanym w kierunku każdego człowieka - bez względu na wiek. Określiła go mianem "papieża nadziei", który chce pomagać ludziom spojrzeć optymistycznie w przyszłość.

"On się niczego nie boi" - dodał na koniec Sergio Rubin.

relacja: MC
fot. wpolityce.pl

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook