Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie z autorami książki "Jezuita. Papież Franciszek"

05.06.2013

W siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się polska promocja książki - wywiadu rzeki z obecnym papieżem Franciszkiem, wtedy jeszcze kardynałem Jorge Bergoglio. Podczas spotkania obecni byli autorzy - Francesca Ambrogetti oraz Sergio Rubin.

Włoska dziennikarka Francesca Ambrogetti osobiście promuje w Polsce wywiad - rzekę z papieżem. Współautor książki - Argentyńczyk Sergio Rubin uczestniczył w konferencji za pośrednictwem internetu.

Na początku o książce krótko powiedział przedstawiciel wydawnictwa, który podkreślił, że książka Francesci i Sergio jest wyjątkowa, bo: "Jako jedyna jest książką, której współautorem świadomie był kardynał Bergoglio. (...) Powstawała przez dwa lata. (...) Ten wywiad zawiera przede wszystkim poglądy, zapatrywania, swoiste credo papieża Franciszka."

Autorzy wywiadu - rzeki z kardynałem Bergoglio chętnie opowiadali gościom konferencji o swoich spotkaniach z kardynałem Bergoglio.

"Zawsze spotykaliśmy się bezpośrednio. (...) Kardynał Bergoglio nie używał wtedy internetu, maila, a nawet telefonu"- mówiła Francesca Ambrogetti. Autorka dodała, że spotkania z kardynałem bardzo często rozpoczynały tematy życia codziennego, takie jak np. piłka nożna, która cieszyła się zainteresowaniem zarówno Jorge Bergoglio i współautora Sergio Rubina. Jednak po takich tematach zawsze przechodzono do tematów poważnych.

"Spotykaliśmy się z człowiekiem, który umiał słuchać" - mówiła autorka. Natomiast Sergio Rubin podkreślił, że pomysłodawcą pomysłu przeprowadzenia wywiadu z kardynałem z Buenos Aires była Francesca Ambrogetti.

"Po wyborze Benedykta XVI na papieża Francesca wpadła na pomysł, aby przeprowadzić wywiad z kardynałem Bergoglio, który podczas tamtego konklawe był jednym z poważnych kandydatów na papieża" - opowiadał argentyński dziennikarz.

Autorzy "Jezuita. Papież Franciszek" skomentowali także "fenomen Franciszka", o którym od wyboru kard. Bergoglio na urząd papieża, mówią media na całym świecie.

"Bardzo nas zadziwił fenomen Franciszka, ponieważ on, jako Jorge Bergoglio, się nie zmienił, jest tą samą osobą. (...) Wydaje mi się, że jeszcze więcej się uśmiecha. (...) Jest to człowiek, który jak postanowi to działa i mówi, co uważa za właściwe, dając świadectwo swoim życiem" - mówiła Francesca Ambrogetti.

Sergio Rubin dodał: "Myślę, że ten fenomen ma głębszy aspekt. Daje wspólne świadectwo. Ludzie znajdują w papieżu Franciszku aspekt autentyczności, widzą go jako człowieka bardzo bliskiego i bardzo autentycznego."

Każde z autorów podkreślało, że bardzo widoczne jest podobieństwo między Franciszkiem i Janem Pawłem II. Te dwa pontyfikaty będzie łączył dialog i bezpośredniość wobec ludzi. Francesca i Sergio dodali, że pontyfikat Franciszka będzie zaskakujący. "Nie będzie to statyczny, spokojny i głuchy kościół - kościół Franciszka. (...) Powstanie Rada Kardynałów, co jest bardzo ważną sprawą. (...) Franciszek chce, żeby kościół umacniał wiarę."

Sergio Rubin prognozuje reformę kurii rzymskiej, wprowadzenie większej komunikacji w kościele i jego strukturach, a także większą kolegialność. Francesca dodała, że obserwując działalność papieża w Buenos Aires, można wnioskować, że kościół argentyńskiego kardynała będzie ekumenicznym kościołem - słuchającym, z szerszym dialogiem i większą ilością rozmów.

Autorzy wywiadu-rzeki zgodnie stwierdzili, że pontyfikat Franciszka może przynieść zmiany w kościele - jednak nie będą one tak drastyczne, jak chciałyby środowiska świeckie. "Trzeba wychowywać, żeby jedną stopą człowiek stał na pewnym gruncie, a jedną w strefie ryzyka, Jednak jeśli zachowa ona równowagę to możemy zrobić kolejny krok na przód. (...) To nie będą zmiany skokowe. Będzie chciał, żeby wszyscy szli z nim tą drogą - nawet konserwatyści."

Francesca podkreślała, że Franciszek chce być papieżem skierowanym w kierunku każdego człowieka - bez względu na wiek. Określiła go mianem "papieża nadziei", który chce pomagać ludziom spojrzeć optymistycznie w przyszłość.

"On się niczego nie boi" - dodał na koniec Sergio Rubin.

relacja: MC
fot. wpolityce.pl

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook