Jedynie prawda jest ciekawa


"Spotkania z historią" – Zamojski Festiwal Filmowy

10.08.2016

Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, spotkania z twórcami, plenerowe pokazy filmów historycznych wypełniają program 4. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią", który rozpocznie się w środę wieczorem w Zamościu.

Ideą festiwalu jest promocja zainteresowania historią, jako ważnym elementem tożsamości narodu. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu film jest bardzo dobrym sposobem popularyzowania wiedzy historycznej, a ludziom jest to potrzebne. 

Zamość, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, jest bardzo dobrym miejscem na festiwal historyczny - zaznaczył dyrektor festiwalu Andrzej Bubeła, "Zamość jest przesiąknięty historią, ma barwne dzieje, miasto było miejscem ważnych wydarzeń w przeszłości, tu się historię spotyka na każdym kroku" - powiedział Bubeła. 

Festiwal rozpocznie w środę wieczorem projekcja filmu "Historia Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego, spotkanie z twórcą muzyki filmowej Michałem Lorencem oraz pokaz plenerowy na zamojskim Rynku Wielkim filmu "Zjawa" Alejandro G. Inarritu. 

Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs filmów i reportaży historycznych. "W tym roku jego formuła została zmieniona. Zamiast szerokiego przeglądu będzie pokazanych 12 najlepszych filmów, nominowanych do nagród, wybranych z kilkudziesięciu nadesłanych. Tematyka ich jest różnorodna. Obejmują zagadnienia od czasów Mieszka I po okres PRL, choć podobnie jak w latach ubiegłych dominują tematy związane z II wojną światową" - dodał Bubeła. 

Jedną z największych batalii partyzanckich w Polsce podczas II wojny światowej, bitwę pod Osuchami, przypomina film Wiesława Palucha "Chłopcy z lasu". Doszło do niej w czerwcu 1944 r. na zapleczu frontu wschodniego, w Puszczy Solskiej, opanowanej przez partyzantów. Film oparty jest na relacjach ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń, m.in. partyzantów AK z oddziałów "Corda" i "Wira". 

O mało znanej historii polskich kurierów, którzy w czasie II wojny światowej kursowali przez Bieszczady i Beskid Niski do Budapesztu, opowiada film w reżyserii Bogdana Miszczaka "Czas leśnych kurierów". To opowieść o bohaterstwie ludzi, którzy z narażeniem własnego życia, przy wsparciu miejscowej ludności, przerzucali ochotników do polskich oddziałów na Zachodzie, a do kraju - pocztę, broń i pieniądze. 

Postaci Lidii Lwow-Eberle, która nosiła pseudonim okupacyjny "Lala", poświęcony jest film Rafała Mierzejewskiego "Cztery życia Lidii Lwow". Była ona córką rosyjskich emigrantów w międzywojennej Polsce, żołnierzem AK i konspiracji niepodległościowej 1944-1948, ostatnią towarzyszką życia mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i więźniarką polityczną w czasach PRL. 

W konkursowym przeglądzie będzie można też zobaczyć m.in. film Grzegorza Gajewskiego "Dzwony pojednania" opowiadający o dzwonach z polskich kościołów, które zostały zarekwirowane przez Niemców w 1941 r. i miały być przetopione w hucie w Hamburgu, ale trafiły do niemieckich kościołów. Po wojnie niektóre z nich wróciły do kraju, dzięki porozumieniu polskich i niemieckich parafii. 

Filmy biorące udział w konkursie będą pokazywane w czwartek i piątek. Będą im towarzyszyły spotkania z twórcami. Autorzy najlepszych filmów otrzymają statuetki "Zamość Perła Renesansu", przyznane przez jurorów. Przyznana też będzie nagroda publiczności. 

Zaplanowano recital Lecha Dyblika "Towarzysze czas wstawać", w którym aktor będzie śpiewał rosyjskie piosenki, spotkanie z twórcą telewizyjnych programów o tematyce historycznej Adamem Sikorskim, plenerowe projekcje filmów "Most szpiegów" w reżyserii Stevena Spielberga i "Obrońcy skarbów" Georga Clooney'a, koncert Ani Dąbrowskiej. W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał będzie można zobaczyć wystawę polskich mundurów wojskowych, z okresu od czasów Konstytucji 3 Maja po powstanie listopadowe. 

Festiwal w Zamościu potrwa do soboty. Jego organizatorami są kanał TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu i miejscowy samorząd, a patronem medialnym - portal dzieje.pl. 


ak/PAP 

[fot. plakat/zamoscfilmfestival.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook