Jedynie prawda jest ciekawa


"Spotkania z historią" – Zamojski Festiwal Filmowy

10.08.2016

Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, spotkania z twórcami, plenerowe pokazy filmów historycznych wypełniają program 4. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią", który rozpocznie się w środę wieczorem w Zamościu.

Ideą festiwalu jest promocja zainteresowania historią, jako ważnym elementem tożsamości narodu. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu film jest bardzo dobrym sposobem popularyzowania wiedzy historycznej, a ludziom jest to potrzebne. 

Zamość, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, jest bardzo dobrym miejscem na festiwal historyczny - zaznaczył dyrektor festiwalu Andrzej Bubeła, "Zamość jest przesiąknięty historią, ma barwne dzieje, miasto było miejscem ważnych wydarzeń w przeszłości, tu się historię spotyka na każdym kroku" - powiedział Bubeła. 

Festiwal rozpocznie w środę wieczorem projekcja filmu "Historia Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego, spotkanie z twórcą muzyki filmowej Michałem Lorencem oraz pokaz plenerowy na zamojskim Rynku Wielkim filmu "Zjawa" Alejandro G. Inarritu. 

Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs filmów i reportaży historycznych. "W tym roku jego formuła została zmieniona. Zamiast szerokiego przeglądu będzie pokazanych 12 najlepszych filmów, nominowanych do nagród, wybranych z kilkudziesięciu nadesłanych. Tematyka ich jest różnorodna. Obejmują zagadnienia od czasów Mieszka I po okres PRL, choć podobnie jak w latach ubiegłych dominują tematy związane z II wojną światową" - dodał Bubeła. 

Jedną z największych batalii partyzanckich w Polsce podczas II wojny światowej, bitwę pod Osuchami, przypomina film Wiesława Palucha "Chłopcy z lasu". Doszło do niej w czerwcu 1944 r. na zapleczu frontu wschodniego, w Puszczy Solskiej, opanowanej przez partyzantów. Film oparty jest na relacjach ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń, m.in. partyzantów AK z oddziałów "Corda" i "Wira". 

O mało znanej historii polskich kurierów, którzy w czasie II wojny światowej kursowali przez Bieszczady i Beskid Niski do Budapesztu, opowiada film w reżyserii Bogdana Miszczaka "Czas leśnych kurierów". To opowieść o bohaterstwie ludzi, którzy z narażeniem własnego życia, przy wsparciu miejscowej ludności, przerzucali ochotników do polskich oddziałów na Zachodzie, a do kraju - pocztę, broń i pieniądze. 

Postaci Lidii Lwow-Eberle, która nosiła pseudonim okupacyjny "Lala", poświęcony jest film Rafała Mierzejewskiego "Cztery życia Lidii Lwow". Była ona córką rosyjskich emigrantów w międzywojennej Polsce, żołnierzem AK i konspiracji niepodległościowej 1944-1948, ostatnią towarzyszką życia mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i więźniarką polityczną w czasach PRL. 

W konkursowym przeglądzie będzie można też zobaczyć m.in. film Grzegorza Gajewskiego "Dzwony pojednania" opowiadający o dzwonach z polskich kościołów, które zostały zarekwirowane przez Niemców w 1941 r. i miały być przetopione w hucie w Hamburgu, ale trafiły do niemieckich kościołów. Po wojnie niektóre z nich wróciły do kraju, dzięki porozumieniu polskich i niemieckich parafii. 

Filmy biorące udział w konkursie będą pokazywane w czwartek i piątek. Będą im towarzyszyły spotkania z twórcami. Autorzy najlepszych filmów otrzymają statuetki "Zamość Perła Renesansu", przyznane przez jurorów. Przyznana też będzie nagroda publiczności. 

Zaplanowano recital Lecha Dyblika "Towarzysze czas wstawać", w którym aktor będzie śpiewał rosyjskie piosenki, spotkanie z twórcą telewizyjnych programów o tematyce historycznej Adamem Sikorskim, plenerowe projekcje filmów "Most szpiegów" w reżyserii Stevena Spielberga i "Obrońcy skarbów" Georga Clooney'a, koncert Ani Dąbrowskiej. W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał będzie można zobaczyć wystawę polskich mundurów wojskowych, z okresu od czasów Konstytucji 3 Maja po powstanie listopadowe. 

Festiwal w Zamościu potrwa do soboty. Jego organizatorami są kanał TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu i miejscowy samorząd, a patronem medialnym - portal dzieje.pl. 


ak/PAP 

[fot. plakat/zamoscfilmfestival.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook