Jedynie prawda jest ciekawa


Społeczność żydowska będzie miała siedzibę w Warszawie

26.10.2013

W niedzielę w Warszawie przy ul. Chmielnej 9 zostanie otwarta siedziba Centrum Społeczności Żydowskiej. Będą tu się odbywać zajęcia dla dzieci, warsztaty dla rodzin, wykłady i spotkania dla dorosłych.

Siedziba Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Center) mieścić się będzie przy ulicy Chmielnej 9a. Jej otwarcie planowane jest na najbliższą niedzielę, 27 października na godzinę 17. Przybicia mezuzy dokona Rabin Michael Schudrich, potem zaplanowano koszerny poczęstunek, otwarcie wystawy dokumentującej dotychczasową, roczną działalność JCC w Warszawie i koncert jazzowy.

W Centrum Społeczności Żydowskiej będą się odbywać zajęcia dla dzieci, warsztaty dla rodzin, wykłady i spotkania dla dorosłych.

- Zależy nam, by JCC było miejscem, w którym w przyjaznej atmosferze można spędzić wolny czas, poznawać kulturę żydowską, odkrywać swoją żydowską tożsamość. Naszą ambicją jest także współtworzenie współczesnej, żywej kultury żydowskiej i kultury miasta, w którym działamy. Dlatego organizujemy również imprezy artystyczne i akcje społeczne, swoim zasięgiem wychodzące poza społeczność żydowską. Podobne miejsce działa z powodzeniem w Krakowie - czytamy na stronie JCC Warszawa.

Centrum Społeczności Żydowskiej w Warszawie to przedsięwzięcie fundacji Joint Distribution Committee (JDC), jednej z najstarszych i największych pozarządowych organizacji żydowskich o globalnym zasięgu. Powstała ona w Stanach Zjednoczonych w 1914 roku, a w Polsce obecna jest niemalże nieprzerwanie od 1918 roku. Obecnie Joint Distribution Committee działa w ponad 70 krajach wspierając żydowskie społeczności na całym świecie, a także udzielając pomocy humanitarnej potrzebującym, niezależnie od ich pochodzenia i religii.

W Polsce Fundacja JDC wspiera lokalne stowarzyszenia i instytucje żydowskie, organizuje liczne projekty kulturalne i edukacyjne, pełniące zasadniczą rolę w integracji i odrodzeniu społeczności żydowskiej po 1989 roku.

PAP

[FOTO: AgnosticPreachersKid - Wikipedia CC 3.0; siedziba JCC w Waszyngtonie]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook