Jedynie prawda jest ciekawa


"Śpiewajmy poezję" w Olsztynie

06.07.2012

Koncert konkursowy młodych wykonawców rozpoczął w czwartek 39. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję". W tym roku, oprócz Olsztyna, koncerty festiwalowe odbędą się w Szczytnie, Elblągu i Olsztynku.

Pierwszy koncert tegorocznego festiwalu odbył się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Po przesłuchaniu młodych wykonawców, którzy walczą o nagrodę im. Agnieszki Osieckiej, z koncertem "Mój Staszewski" wystąpi jeszcze Jacek Bończyk.

W pozostałych dniach festiwalu będzie można usłyszeć m.in. koncert "Wyjście z tła" poświęcony muzyce teatralnej i filmowej, świętowane będzie również 40-lecie pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego. Wystąpią m.in. Alosza Awdiejew, Hanna Banaszak, Piotr Bukartyk, Henryk Miśkiewicz, Krzysztof Napiórkowski.

W tym roku niespodziankę uczestnikom i widzom spotkań urządziła pogoda - przez lata w dniu inauguracji festiwalu lało i było bardzo zimno, ludzie wysłuchiwali piosenek poowijani folią, a widok przesłaniały parasole. W tym roku jest parno i gorąco.

Ponieważ koncerty na dziedzińcu zamku są biletowane, organizatorzy już po południu na starówce urządzili bezpłatny koncert znanego ze śpiewania poezji olsztyńskiego zespołu "Czerwony Tulipan". Wspólnie z publicznością członkowie tego zespołu śpiewali nie tylko swoje utwory, ale także piosenki Stanisława Soyki czy Marka Grechuty.

Jak czytamy na stronie Spotkań, wielu ich laureatów to dziś „wspaniali, uznani artyści, powracający wciąż jako goście, twórcy koncertów, jurorzy czy przyjaciele imprezy. Wśród nich są: coraz jaśniej świecące gwiazdy młodego pokolenia — Magdalena Cielecka, Magdalena Kumorek, Barbara Raduszkiewicz, Janusz Radek, a także ci, którzy od lat zachwycają swoją twórczością — Andrzej Poniedzielski, śpiewający poeta Jan Wołek, Elżbieta Adamiak, Jacek Kaczmarski, Krystyna Świątecka oraz olsztyński bard Stefan Brzozowski. Zawsze więc wygrywa tu Sztuka.”

Więcej oraz program na www.spiewajmypoezje.pl.

ruk, PAP

[Fot. spiewajmypoezje.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook