Jedynie prawda jest ciekawa


Spektakl "Kukiełki pod Barykadą"

27.07.2013

Spektakl "Kukiełki pod Barykadą" przybliżający realia powstańczej codzienności oraz ukazujący różne postawy mieszkańców stolicy będzie można obejrzeć w niedzielę na stołecznym Powiślu w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Przedstawienie zostanie pokazane na podwórku kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 na warszawskim Powiślu, gdzie było grane podczas powstania. "To kamienica z lat 30., w której znajdował się także powstańczy szpital i te przestrzenie w takiej samej postaci zachowały się do dzisiaj. Planujemy odtworzenie tam przedstawienia „Kukiełki pod barykadą”. Spektakl opowiada o powstańczych realiach, a jego bohaterami są m.in. Strojnicka, Mięczak, Żołnierz AK czy Morowy, reprezentujący zarówno pozytywne, jak i negatywne postawy mieszkańców powstańczej stolicy" - relacjonowała Anna Sobińska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Teatrzyk "Kukiełki pod Barykadą" powstał na początku powstania warszawskiego na Powiślu. Tekst przedstawienia został przygotowany w ciągu jednego dnia i był na bieżąco aktualizowany. Powstańcza premiera spektaklu odbyła się 16 sierpnia w domu przy ul. Tamka 38 przed dowództwem Zgrupowania "Krybar". W następnych dniach przedstawienie odgrywano w schronach, piwnicach, mieszkaniach, a nawet w bramach Powiśla i Śródmieścia.

"Było to przedstawienie przeznaczone dla żołnierzy, którego premiera miała miejsce przed dowództwem Powiśla. Potem w jednej z gazet powstańczych ukazała się jego recenzja, a grane było do końca sierpnia, kiedy to twórcy zdecydowali o jego zawieszeniu uznając, że to już nie jest czas na satyryczne przedstawienia. Zachował się kalendarzyk jednej z twórczyń teatrzyku z dokładnie wypisanymi miejscami wystawiania spektaklu" - powiedziała Sobińska.

W piwnicy kamienicy na Powiślu będzie można także zwiedzić przestrzenie, w których odtworzony zostanie znajdujący się tam w 1944 roku powstańczy szpital. Zaprezentowany tam także zostanie krótki film dokumentalny o powstańczym przedstawieniu. "To zarejestrowana już jakiś czas temu rozmowa z Krystyną Berwińską, autorką tekstu spektaklu i Zofią Rendzner-Czerwosz, która przygotowywała kukiełki. Oryginalne niestety się nie zachowały, ale ponieważ ich twórczynie przeżyły powstanie, pod ich okiem i w oparciu o zdjęcia zachowane z powstania, zostały odtworzone i będą zaprezentowane podczas przedstawienia" - podkreśliła Sobińska.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Patronem medialnym obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego jest Polska Agencja Prasowa.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas nafacebook.com/stefczyk.info" target="_blank"> Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook