Jedynie prawda jest ciekawa


Spektakl "Kukiełki pod Barykadą"

27.07.2013

Spektakl "Kukiełki pod Barykadą" przybliżający realia powstańczej codzienności oraz ukazujący różne postawy mieszkańców stolicy będzie można obejrzeć w niedzielę na stołecznym Powiślu w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Przedstawienie zostanie pokazane na podwórku kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 na warszawskim Powiślu, gdzie było grane podczas powstania. "To kamienica z lat 30., w której znajdował się także powstańczy szpital i te przestrzenie w takiej samej postaci zachowały się do dzisiaj. Planujemy odtworzenie tam przedstawienia „Kukiełki pod barykadą”. Spektakl opowiada o powstańczych realiach, a jego bohaterami są m.in. Strojnicka, Mięczak, Żołnierz AK czy Morowy, reprezentujący zarówno pozytywne, jak i negatywne postawy mieszkańców powstańczej stolicy" - relacjonowała Anna Sobińska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Teatrzyk "Kukiełki pod Barykadą" powstał na początku powstania warszawskiego na Powiślu. Tekst przedstawienia został przygotowany w ciągu jednego dnia i był na bieżąco aktualizowany. Powstańcza premiera spektaklu odbyła się 16 sierpnia w domu przy ul. Tamka 38 przed dowództwem Zgrupowania "Krybar". W następnych dniach przedstawienie odgrywano w schronach, piwnicach, mieszkaniach, a nawet w bramach Powiśla i Śródmieścia.

"Było to przedstawienie przeznaczone dla żołnierzy, którego premiera miała miejsce przed dowództwem Powiśla. Potem w jednej z gazet powstańczych ukazała się jego recenzja, a grane było do końca sierpnia, kiedy to twórcy zdecydowali o jego zawieszeniu uznając, że to już nie jest czas na satyryczne przedstawienia. Zachował się kalendarzyk jednej z twórczyń teatrzyku z dokładnie wypisanymi miejscami wystawiania spektaklu" - powiedziała Sobińska.

W piwnicy kamienicy na Powiślu będzie można także zwiedzić przestrzenie, w których odtworzony zostanie znajdujący się tam w 1944 roku powstańczy szpital. Zaprezentowany tam także zostanie krótki film dokumentalny o powstańczym przedstawieniu. "To zarejestrowana już jakiś czas temu rozmowa z Krystyną Berwińską, autorką tekstu spektaklu i Zofią Rendzner-Czerwosz, która przygotowywała kukiełki. Oryginalne niestety się nie zachowały, ale ponieważ ich twórczynie przeżyły powstanie, pod ich okiem i w oparciu o zdjęcia zachowane z powstania, zostały odtworzone i będą zaprezentowane podczas przedstawienia" - podkreśliła Sobińska.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Patronem medialnym obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego jest Polska Agencja Prasowa.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas nafacebook.com/stefczyk.info" target="_blank"> Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook