Jedynie prawda jest ciekawa


Spektakl Koronacja Królewska w Gnieźnie

26.07.2013

Przedstawienie teatralne, które ma ukazać ostatnie dni Bolesława Chrobrego oraz koronację Mieszka II odbędzie się w sobotę w Gnieźnie (wielkopolskie). Uczestnicy Koronacji Królewskiej wcześniej będą mogli zobaczyć rekonstrukcje historyczne oraz turniej łuczniczy.

Koronacja Królewska po raz piąty odbędzie się w Gnieźnie. W zeszłym roku organizatorzy przygotowali przedstawienie ukazujące Zjazd Gnieźnieński oraz okres panowania Bolesława Chrobrego. W tym roku podczas spektaklu jego uczestnicy będą mogli zobaczyć ostatnie dni panowania Bolesława Chrobrego oraz koronację jego następcy, czyli Mieszka II.

W widowisku udział weźmie ponad dwadzieścia osób. "Naszym celem jest oddanie charakteru czasów pomiędzy śmiercią Bolesława Chrobrego oraz koronacją jego syna. Zależy nam na przedstawieniu tej historii w przystępny sposób, ponieważ to impreza skierowana nie tylko to miłośników historii, ale równie turystów. W tym roku przenieśliśmy ją w nowe miejsce, aby wykorzystać amfiteatralny układ ulicy. Widowisko odbędzie się w ciemności, dlatego przygotujemy pokaz świateł oraz ogni, które mają uświetnić to wydarzenie" – powiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie Paweł Kostusiak.

Wcześniej odbędzie się VII turniej łuczniczy o złoty trzos gnieźnieńskiego grodu, w którym uczestnicy będą strzelać w trzech seriach z odległości 10 i 20 metrów. Po osiągnięciu wyniku 20 metrów łucznicy będą przesuwać się o pięć metrów dalej, a najsłabszy z zawodników będzie odpadał z rywalizacji.

"W zeszłym roku w turnieju udział wzięło 51 zawodników. Padł rekord zawodów, ponieważ zwycięzca osiągnął rezultat 70 metrów. W tym roku zmieniliśmy miejsce odbywania się turnieju, dlatego możliwe jest poprawienie rekordu" - powiedział Kostusiak.

Ponadto przygotowano pokazy, w których udział weźmie 150 osób. Przygotują oni prezentacje rzemieślnicze, zmagania wojów, a także tańca średniowiecznego. "Naszym zamysłem było przygotowanie imprezy, która jest skierowana zarówno do miłośników historii jak i turystów. Tak aby każdy znalazł coś dla siebie" - dodał Kostusiak.

Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania całodniową imprezą. "Miejsce, w którym realizujemy spektakl może pomieścić kilka tysięcy osób. Spodziewamy się, że na koncercie i koronacji pojawi się ok. 2 tys. osób, a drugie tyle weźmie udział w pozostałych wydarzeniach" - powiedział Kostusiak.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook