Jedynie prawda jest ciekawa


Spektakl "Kamienne niebo zamiast gwiazd"

24.07.2013

Premiera spektaklu teatralnego "Kamienne niebo zamiast gwiazd" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego odbędzie się 1 sierpnia w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego. Imprezę zaplanowano w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania.

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to spektakl, w którym nowoczesne eksperymenty sceniczne spotykają się z tematyką historyczną. Opowiada on o powstaniu warszawskim z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów.

Twórcy spektaklu - reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko - zadają pytania o to, w jaki sposób powstanie warszawskie istnieje w świadomości kolejnych pokoleń, w jaki sposób te pokolenia utrwalają pamięć o historycznych wydarzeniach i w jaki sposób wspomnienie o powstańczych walkach żyje współcześnie. To także opowieść o przeszłości i przyszłości Warszawy – miasta zburzonego i ponownie wzniesionego. Inspiracją dla powstania spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo".

"Mam wrażenie, że odkąd istnieje Muzeum, spektakle i działania performatywne są ważnym elementem jego funkcjonowania. Nie jest to zwykła przestrzeń teatralna; usiłujemy, również za jej pomocą, wgryźć się w to - mimo wszystko - tragiczne wydarzenie, jakim było powstanie warszawskie" - powiedział Garbaczewski podczas środowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Punktem wyjście dla naszego spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia, która opowiada historię z powstania, jednak samych walk jest tu niewiele. Bohaterami są uwięzieni w piwnicy cywile. Powieść rozpoczyna się w momencie, w którym właz do tej piwnicy zostaje zasypany ze względu na wybuch bomby. Kamienica się zawala i nie da się z piwnicy wyjść. Obserwujemy walkę, pewnego rodzaju

degradację kondycji ludzkiej w tej piwnicy; książka nie kończy się puentą: zostawia nas z pytaniem o to, co stało się z tymi ludźmi - dodał Cecko. - Dla nas oparcie stanowiła sytuacja schodzenia pod ziemię, brak możliwości wyjścia. Próbujemy przetworzyć to doświadczenie poprzez „trzecie pokolenie” po wojnie. Znamy powstanie z opowiadań, relacji, jesteśmy nakarmieni pamięcią pamięci".

Występują: Justyna Białowąs, Dominika Biernat, Tomasz Bazan, Sebastian Łach, Grażyna Misiorowska, Marta Ojrzyńska, Sebastian Pawlak, Paweł Smagała, Andrzej Szeremeta, Justyna Wasilewska, Krzysztof Zarzecki, Agnieszka Żulewska. Muzykę przygotowała Julia Marcell, scenografię Jan Strumiłło.

Spektakl, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie, grany będzie także od 2 do 5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polecamy najnowsze wydanie miesięcznika „Sieci HISTORII” dostępne także z książką i filmem na DVD – „Urodziny młodego warszawiaka” oraz z biało-czerwoną opaską upamiętniającą Powstanie Warszawskie.

Partnerem wydania są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP-Jacek Turczk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook