Jedynie prawda jest ciekawa


Spektakl "Kamienne niebo zamiast gwiazd"

24.07.2013

Premiera spektaklu teatralnego "Kamienne niebo zamiast gwiazd" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego odbędzie się 1 sierpnia w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego. Imprezę zaplanowano w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania.

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to spektakl, w którym nowoczesne eksperymenty sceniczne spotykają się z tematyką historyczną. Opowiada on o powstaniu warszawskim z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów.

Twórcy spektaklu - reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko - zadają pytania o to, w jaki sposób powstanie warszawskie istnieje w świadomości kolejnych pokoleń, w jaki sposób te pokolenia utrwalają pamięć o historycznych wydarzeniach i w jaki sposób wspomnienie o powstańczych walkach żyje współcześnie. To także opowieść o przeszłości i przyszłości Warszawy – miasta zburzonego i ponownie wzniesionego. Inspiracją dla powstania spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo".

"Mam wrażenie, że odkąd istnieje Muzeum, spektakle i działania performatywne są ważnym elementem jego funkcjonowania. Nie jest to zwykła przestrzeń teatralna; usiłujemy, również za jej pomocą, wgryźć się w to - mimo wszystko - tragiczne wydarzenie, jakim było powstanie warszawskie" - powiedział Garbaczewski podczas środowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Punktem wyjście dla naszego spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia, która opowiada historię z powstania, jednak samych walk jest tu niewiele. Bohaterami są uwięzieni w piwnicy cywile. Powieść rozpoczyna się w momencie, w którym właz do tej piwnicy zostaje zasypany ze względu na wybuch bomby. Kamienica się zawala i nie da się z piwnicy wyjść. Obserwujemy walkę, pewnego rodzaju

degradację kondycji ludzkiej w tej piwnicy; książka nie kończy się puentą: zostawia nas z pytaniem o to, co stało się z tymi ludźmi - dodał Cecko. - Dla nas oparcie stanowiła sytuacja schodzenia pod ziemię, brak możliwości wyjścia. Próbujemy przetworzyć to doświadczenie poprzez „trzecie pokolenie” po wojnie. Znamy powstanie z opowiadań, relacji, jesteśmy nakarmieni pamięcią pamięci".

Występują: Justyna Białowąs, Dominika Biernat, Tomasz Bazan, Sebastian Łach, Grażyna Misiorowska, Marta Ojrzyńska, Sebastian Pawlak, Paweł Smagała, Andrzej Szeremeta, Justyna Wasilewska, Krzysztof Zarzecki, Agnieszka Żulewska. Muzykę przygotowała Julia Marcell, scenografię Jan Strumiłło.

Spektakl, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie, grany będzie także od 2 do 5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polecamy najnowsze wydanie miesięcznika „Sieci HISTORII” dostępne także z książką i filmem na DVD – „Urodziny młodego warszawiaka” oraz z biało-czerwoną opaską upamiętniającą Powstanie Warszawskie.

Partnerem wydania są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP-Jacek Turczk]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook