Jedynie prawda jest ciekawa


Sławomir Mrożek na premierze "Karnawału..."

14.06.2013

Sławomir Mrożek pojawi się 15 czerwca w Warszawie na prapremierze swojej najnowszej sztuki "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" w Teatrze Polskim, a potem zostanie na kilka dni, by wziąć udział w maratonie literackim "Mrożek na językach" w ramach Big Book Festival.

"Karnawał.." to pierwsza nowa sztuka Mrożka przedstawiona publiczności po 13 latach przerwy w pisaniu dramatów. Temat pojawił się jeszcze w czasach, gdy autor mieszkał w Meksyku, dwadzieścia lat temu. Mrożka zainspirowała popularna meksykańska pieśń "La Llorona" o młodej kobiecie, która z miłości do mężczyzny utopiła swoje dzieci. Pracę nad tekstem przerwała choroba - udar, który wywołał afazję. Sam autor wypowiada się o "Karnawale albo drugiej żonie Adama" dość enigmatycznie, mówiąc, że to dramat o kobietach i mężczyznach albo o miłości i seksie. Wiadomo, że pisanie sztuki traktował jako autoterapię po udarze.

Akcja dramatu toczy się w nowoczesnej wersji Raju - luksusowym pensjonacie nad jeziorem. Na maskowy bal w noc świętojańską przyjeżdża Lilith - mityczna pierwsza żona Adama, stworzona nie z adamowego żebra, jak Ewa, tylko z prochu ziemi i przez to obdarzona poczuciem równości z mężczyzną. Szybko więc pierwsza para pokłóciła się i rozstała. Adam dostał od Boga kolejną żonę - Ewę, tym razem dużo bardziej spolegliwą. Na balu pojawiają się także Szatan, Biskup, Prometeusz, Goethe z faustowską Margheritą.

"Jeden krytyków teatralnych, Janusz Majcherek, napisał w „Dialogu” po przeczytaniu „Karnawału”, że ma pewien kłopot z odbiorem tej sztuki. Uważam, że „Karnawał...” musi zostać wystawiony na scenie, żeby docenić jego wartość. Literacko sztuka jest znacząco inna od tego, co do tej pory robił Mrożek. Wydaje mi się, że o wiele bardziej niż inne sztuki uwzględnia możliwości nasycenia siebie przez teatr" - mówił Jarosław Gajewski, reżyser spektaklu po wtorkowej próbie medialnej spektaklu.

Na scenie zobaczymy m.in. Rafała Królikowskiego, Afrodytę Weselak, Szymona Kuśmidera, Pawła Ciołkosza, Jerzego Schejbala, Joannę Halinowską i Martę Dąbrowską. Muzykę napisał Zbigniew Preisner.

22 czerwca w Warszawie rozpocznie się dwudniowy Big Book Festival, nowy stołeczny festiwal książki, który odbywać się będzie w przestrzeni miejskiej i nietypowych dla literatury lokalach m.in. hotelu, dawnym sklepie z kapeluszami, autobusie, planetarium, kinie i salonach fryzjerskich. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie maraton czytania dzieł Sławomira Mrożka. Przez sześć godzin, na antresoli hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie, w poczekalni z widokiem na rozkłady jazdy, kasy i podróżnych, kilkunastu znanych ludzi zmieni się w lektorów. "Dokładnie co 30 minut,

według literackiego rozkładu jazdy, odjeżdżał będzie nowy utwór Sławomira Mrożka, a w rolimaszynisty-narratora pojawiać się będzie inna postać" - zapowiadają organizatorzy.

Maraton rozpocznie się 22 czerwca o godzinie 18 i potrwa do północy. Sławomir Mrożek zainicjuje lekturę, potem czytać będą m.in. Magdalena Cielecka, Maria Pakulnis, Dorota Wellman, Ryszard Kalisz, Dorota Masłowska, Szczepan Twardoch, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Adamczyk. Usłyszymy m.in. fragmenty "Dziennika", "Małych listów", dramatu "Tango", autobiografii "Baltazar", zbioru "Małe prozy".

Gośćmi Big Book Festival będą, poza Sławomirem Mrożkiem, Peter Kerr, Kirsten van den Hul, w wirtualnych hangoutach wezmą udział Elif Safak i Asa Larsson. Pojawią sie też m.in. Kazimierz Orłoś, Dorota Masłowska, Tomasz Łubieński, Jacek Dukaj, Maria Peszek, Szczepan Twardoch, Zygmunt Miłoszewski, Maria Pakulnis, Łukasz Orbitowski, Zbigniew Mikołejko, Magdalena Cielecka, Janusz L. Wiśniewski, Beata Chomątowska, Andrzej Franaszek, Filip Springer, Ludwika Włodek, Łukasz Orbitowski i Paulina Wilk

Wśród wydarzeń festiwalowych zaplanowano m.in. rozmowy panelowe, spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, kameralne wirtualne pogaduszki, ustanowienie rekordu świata w czytaniu na wolnym powietrzu i spotkania w domach pisarzy. Powstanie kilkanaście otwartych czytelni, zaplanowano wymianę książek oraz akcje fotograficzne.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia/Michał Kobyliński]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook