Jedynie prawda jest ciekawa


Sławomir Mrożek na premierze "Karnawału..."

14.06.2013

Sławomir Mrożek pojawi się 15 czerwca w Warszawie na prapremierze swojej najnowszej sztuki "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" w Teatrze Polskim, a potem zostanie na kilka dni, by wziąć udział w maratonie literackim "Mrożek na językach" w ramach Big Book Festival.

"Karnawał.." to pierwsza nowa sztuka Mrożka przedstawiona publiczności po 13 latach przerwy w pisaniu dramatów. Temat pojawił się jeszcze w czasach, gdy autor mieszkał w Meksyku, dwadzieścia lat temu. Mrożka zainspirowała popularna meksykańska pieśń "La Llorona" o młodej kobiecie, która z miłości do mężczyzny utopiła swoje dzieci. Pracę nad tekstem przerwała choroba - udar, który wywołał afazję. Sam autor wypowiada się o "Karnawale albo drugiej żonie Adama" dość enigmatycznie, mówiąc, że to dramat o kobietach i mężczyznach albo o miłości i seksie. Wiadomo, że pisanie sztuki traktował jako autoterapię po udarze.

Akcja dramatu toczy się w nowoczesnej wersji Raju - luksusowym pensjonacie nad jeziorem. Na maskowy bal w noc świętojańską przyjeżdża Lilith - mityczna pierwsza żona Adama, stworzona nie z adamowego żebra, jak Ewa, tylko z prochu ziemi i przez to obdarzona poczuciem równości z mężczyzną. Szybko więc pierwsza para pokłóciła się i rozstała. Adam dostał od Boga kolejną żonę - Ewę, tym razem dużo bardziej spolegliwą. Na balu pojawiają się także Szatan, Biskup, Prometeusz, Goethe z faustowską Margheritą.

"Jeden krytyków teatralnych, Janusz Majcherek, napisał w „Dialogu” po przeczytaniu „Karnawału”, że ma pewien kłopot z odbiorem tej sztuki. Uważam, że „Karnawał...” musi zostać wystawiony na scenie, żeby docenić jego wartość. Literacko sztuka jest znacząco inna od tego, co do tej pory robił Mrożek. Wydaje mi się, że o wiele bardziej niż inne sztuki uwzględnia możliwości nasycenia siebie przez teatr" - mówił Jarosław Gajewski, reżyser spektaklu po wtorkowej próbie medialnej spektaklu.

Na scenie zobaczymy m.in. Rafała Królikowskiego, Afrodytę Weselak, Szymona Kuśmidera, Pawła Ciołkosza, Jerzego Schejbala, Joannę Halinowską i Martę Dąbrowską. Muzykę napisał Zbigniew Preisner.

22 czerwca w Warszawie rozpocznie się dwudniowy Big Book Festival, nowy stołeczny festiwal książki, który odbywać się będzie w przestrzeni miejskiej i nietypowych dla literatury lokalach m.in. hotelu, dawnym sklepie z kapeluszami, autobusie, planetarium, kinie i salonach fryzjerskich. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie maraton czytania dzieł Sławomira Mrożka. Przez sześć godzin, na antresoli hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie, w poczekalni z widokiem na rozkłady jazdy, kasy i podróżnych, kilkunastu znanych ludzi zmieni się w lektorów. "Dokładnie co 30 minut,

według literackiego rozkładu jazdy, odjeżdżał będzie nowy utwór Sławomira Mrożka, a w rolimaszynisty-narratora pojawiać się będzie inna postać" - zapowiadają organizatorzy.

Maraton rozpocznie się 22 czerwca o godzinie 18 i potrwa do północy. Sławomir Mrożek zainicjuje lekturę, potem czytać będą m.in. Magdalena Cielecka, Maria Pakulnis, Dorota Wellman, Ryszard Kalisz, Dorota Masłowska, Szczepan Twardoch, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Adamczyk. Usłyszymy m.in. fragmenty "Dziennika", "Małych listów", dramatu "Tango", autobiografii "Baltazar", zbioru "Małe prozy".

Gośćmi Big Book Festival będą, poza Sławomirem Mrożkiem, Peter Kerr, Kirsten van den Hul, w wirtualnych hangoutach wezmą udział Elif Safak i Asa Larsson. Pojawią sie też m.in. Kazimierz Orłoś, Dorota Masłowska, Tomasz Łubieński, Jacek Dukaj, Maria Peszek, Szczepan Twardoch, Zygmunt Miłoszewski, Maria Pakulnis, Łukasz Orbitowski, Zbigniew Mikołejko, Magdalena Cielecka, Janusz L. Wiśniewski, Beata Chomątowska, Andrzej Franaszek, Filip Springer, Ludwika Włodek, Łukasz Orbitowski i Paulina Wilk

Wśród wydarzeń festiwalowych zaplanowano m.in. rozmowy panelowe, spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, kameralne wirtualne pogaduszki, ustanowienie rekordu świata w czytaniu na wolnym powietrzu i spotkania w domach pisarzy. Powstanie kilkanaście otwartych czytelni, zaplanowano wymianę książek oraz akcje fotograficzne.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia/Michał Kobyliński]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook