Jedynie prawda jest ciekawa


"Śląsk" rusza w trasę koncertową

06.11.2016

Warsztaty z udziałem artystów z różnych krajów oraz trasa koncertowa na południu Europy jesienią 2017 r. złożą się na rozpoczynający się właśnie międzynarodowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

W ramach projektu pod nazwą "Helokanie południa - muzyka, śpiew i taniec wspólnymi korzeniami cywilizacji europejskiej, na przykładzie Słowacji, Węgier, Chorwacji i Polski" zespół "Śląsk" wystąpi w przyszłym roku na Słowacji, Węgrzech i w Chorwacji. Południowoeuropejskie tournee poprzedzą warsztaty - pierwsze rozpoczną się 7 listopada w Budapeszcie.

-Warsztaty, wspólne spotkania oraz finalne koncerty mają na celu zbliżenie instytucji kultury, powiększenie sieci kontaktów, a także konfrontowanie i kreatywne korzystanie z myśli twórczej artystów, pedagogów naszego zespołu i partnerów. Celem nadrzędnym jest realizacja wielopłaszczyznowego projektu promocji polskiej kultury za granicą - wyjaśniła rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła.

Partnerami zagranicznymi są zespoły o podobnym profilu działalności co zespół "Śląsk". W Chorwacji to Narodowy Zespół Pieśni i Tańca "Lado" z Zagrzebia, na Węgrzech Narodowy Zespół Węgierski i Hagyomanyok Haza z Budapesztu, a na Słowacji Narodowy Zespół Pieśni i Tańca "Sluk" z Bratysławy. Tytułowe "Helokanie" to pieśń skomponowana przez twórcę zespołu Stanisława Hadynę, zainspirowana pracą pasterzy Beskidu Śląskiego. Jest to wokalna ilustracja dialogu dwóch pasterek, które nie widząc się, nawołują do siebie podczas pracy. Komunikują się białym, tradycyjnym głosem. Całość spotęgowana jest brzmieniem chóru, nadającym efekt przestrzeni górskiej. Kompozycja weszła na stałe nie tylko do repertuaru Zespołu "Śląsk", jest również elementem kultury mieszkańców Beskidów, gdzie melodia "Helokania" stała się hejnałem Cieszyna.

To właśnie ta pieśń w 1973 r. zainspirowała także Davida Bowie do skomponowania utworu "Warszawa". Kompozycja znalazła się w 1977 r. na płycie "Law" i przeszła tym samym do historii światowej muzyki. 7 listopada projekt "Helokanie południa" zainicjują warsztaty wokalne i taneczne w Budapeszcie, które poprowadzi grupa pedagogów Zespołu "Śląsk". Celem tygodniowego spotkania jest wzajemne poznanie narodowych tańców i śpiewu, technik i metod nauki oraz inspiracji i procesu twórczego. 5-osobowa delegacja z Zespołu "Śląsk" będzie uczyć węgierskich artystów m.in. tańców: chustkowego, podhalańskiego, poloneza oraz trojaka. Poznają także pieśń "Helokanie".

Do końca 2016 r. warsztaty odbędą się jeszcze w Zagrzebiu, gdzie 5 grudnia spotkają się przedstawiciele Zespołu "Śląsk" i Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "Lado". Przez tydzień będą wspólnie pracować nad wykonaniem polskiej pieśni "Helokanie" i "Ojkanje" z repertuaru chorwackiego. W Bratysławie z kolei wraz z Zespołem "Sluk" pedagodzy "Śląska" będą poszukiwać cech wspólnych i wyróżniających choreografii inspirowanych tańcami górali żyjących po dwóch stronach Tatr. Podczas pobytu delegacji "Śląska" na Słowacji odbędą się też warsztaty wokalne, których tematem przewodnim będzie "Helokanie". Efekty współpracy warsztatowej poznamy podczas trasy koncertowej w 2017 roku.

-W przyszłości Zespół "Śląsk" pragnie kontynuować współpracę z zaprzyjaźnionymi instytucjami, w różnym zakresie. W planach jest m.in. organizacja koncertów partnerów projektu w Polsce i przybliżenie kultury chorwackiej, słowackiej i węgierskiej polskim odbiorcom. Takie działania znajdą się w planach na 2018 rok, kiedy +Śląsk+ będzie obchodził jubileusz 65-lecia swojego istnienia - dodała Agnieszka Kukuła. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.


fot.[YouTube]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook