Jedynie prawda jest ciekawa


"Śląsk" rusza w trasę koncertową

06.11.2016

Warsztaty z udziałem artystów z różnych krajów oraz trasa koncertowa na południu Europy jesienią 2017 r. złożą się na rozpoczynający się właśnie międzynarodowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

W ramach projektu pod nazwą "Helokanie południa - muzyka, śpiew i taniec wspólnymi korzeniami cywilizacji europejskiej, na przykładzie Słowacji, Węgier, Chorwacji i Polski" zespół "Śląsk" wystąpi w przyszłym roku na Słowacji, Węgrzech i w Chorwacji. Południowoeuropejskie tournee poprzedzą warsztaty - pierwsze rozpoczną się 7 listopada w Budapeszcie.

-Warsztaty, wspólne spotkania oraz finalne koncerty mają na celu zbliżenie instytucji kultury, powiększenie sieci kontaktów, a także konfrontowanie i kreatywne korzystanie z myśli twórczej artystów, pedagogów naszego zespołu i partnerów. Celem nadrzędnym jest realizacja wielopłaszczyznowego projektu promocji polskiej kultury za granicą - wyjaśniła rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła.

Partnerami zagranicznymi są zespoły o podobnym profilu działalności co zespół "Śląsk". W Chorwacji to Narodowy Zespół Pieśni i Tańca "Lado" z Zagrzebia, na Węgrzech Narodowy Zespół Węgierski i Hagyomanyok Haza z Budapesztu, a na Słowacji Narodowy Zespół Pieśni i Tańca "Sluk" z Bratysławy. Tytułowe "Helokanie" to pieśń skomponowana przez twórcę zespołu Stanisława Hadynę, zainspirowana pracą pasterzy Beskidu Śląskiego. Jest to wokalna ilustracja dialogu dwóch pasterek, które nie widząc się, nawołują do siebie podczas pracy. Komunikują się białym, tradycyjnym głosem. Całość spotęgowana jest brzmieniem chóru, nadającym efekt przestrzeni górskiej. Kompozycja weszła na stałe nie tylko do repertuaru Zespołu "Śląsk", jest również elementem kultury mieszkańców Beskidów, gdzie melodia "Helokania" stała się hejnałem Cieszyna.

To właśnie ta pieśń w 1973 r. zainspirowała także Davida Bowie do skomponowania utworu "Warszawa". Kompozycja znalazła się w 1977 r. na płycie "Law" i przeszła tym samym do historii światowej muzyki. 7 listopada projekt "Helokanie południa" zainicjują warsztaty wokalne i taneczne w Budapeszcie, które poprowadzi grupa pedagogów Zespołu "Śląsk". Celem tygodniowego spotkania jest wzajemne poznanie narodowych tańców i śpiewu, technik i metod nauki oraz inspiracji i procesu twórczego. 5-osobowa delegacja z Zespołu "Śląsk" będzie uczyć węgierskich artystów m.in. tańców: chustkowego, podhalańskiego, poloneza oraz trojaka. Poznają także pieśń "Helokanie".

Do końca 2016 r. warsztaty odbędą się jeszcze w Zagrzebiu, gdzie 5 grudnia spotkają się przedstawiciele Zespołu "Śląsk" i Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "Lado". Przez tydzień będą wspólnie pracować nad wykonaniem polskiej pieśni "Helokanie" i "Ojkanje" z repertuaru chorwackiego. W Bratysławie z kolei wraz z Zespołem "Sluk" pedagodzy "Śląska" będą poszukiwać cech wspólnych i wyróżniających choreografii inspirowanych tańcami górali żyjących po dwóch stronach Tatr. Podczas pobytu delegacji "Śląska" na Słowacji odbędą się też warsztaty wokalne, których tematem przewodnim będzie "Helokanie". Efekty współpracy warsztatowej poznamy podczas trasy koncertowej w 2017 roku.

-W przyszłości Zespół "Śląsk" pragnie kontynuować współpracę z zaprzyjaźnionymi instytucjami, w różnym zakresie. W planach jest m.in. organizacja koncertów partnerów projektu w Polsce i przybliżenie kultury chorwackiej, słowackiej i węgierskiej polskim odbiorcom. Takie działania znajdą się w planach na 2018 rok, kiedy +Śląsk+ będzie obchodził jubileusz 65-lecia swojego istnienia - dodała Agnieszka Kukuła. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.


fot.[YouTube]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook