Jedynie prawda jest ciekawa


Sienkiewicz jakiego nie znamy

16.02.2016

Wystawa "Sienkiewicz - społecznik" inauguruje w Poznaniu Rok Sienkiewiczowski. Wiele zgromadzonych na niej oryginałów dokumentów i rękopisów nie było dotąd prezentowanych.

Ekspozycja, prezentowana od wtorku w poznańskim Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, przybliża postać Henryka Sienkiewicza jako zaangażowanego społecznika.  Laureat literackiej nagrody Nobla, autor "Trylogii" i "Quo vadis" jest patronem 2016 roku.

- Głównym punktem wystawy będzie brulion "Listu otwartego do J.C. Mości Wilhelma II", króla pruskiego przeciwko polityce pruskiej wobec Polaków. Sienkiewicz pisze go na fali odbywających się w Wielkopolsce strajków w szkole wrzesińskiej. Potem do tego protestu dołączyły się dzieci ze szkół poznańskich. Wymowa tego listu jest porażająca także dziś - powiedziała kierownik placówki Anna Surzyńska-Błaszak.

Jak dodała, list zdobył duży rozgłos dzięki temu, że Henryk Sienkiewicz rozesłał go do europejskiej prasy. - On się ukazał właściwie wszędzie - łącznie z gazetami w Prusach. Nabrał niebywałego wydźwięku politycznego i społecznego - podkreśliła.

Na wystawie prezentowane są także utwory wierszowane Sienkiewicza, dokumenty dotyczące pracy twórcy jako prezesa Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, a także telegramy od dzieci wraz z księgą podpisów. - To są rzeczy ogromnie wzruszające. Dzieci ze szkół poznańskich dziękują za to, że "kochany pisarz" wstawia się za nimi i ich broni - zaznaczyła Surzyńska-Błaszak.

Kierownik poznańskiej placówki podkreśliła, że Henryk Sienkiewicz cieszył się ogromnym poważaniem w świecie, był też bardzo zaangażowany - nie tylko w sprawy polskie, ale i międzynarodowe. Przypomniała, że to m.in. za sprawą zabiegów Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, papież zarządził w listopadzie 1915 roku dobroczynną zbiórkę na rzecz Polaków w kościołach katolickich na całym świecie.

- Jego głos, szczególnie po Nagrodzie Nobla, był bardzo słyszalny. Sienkiewicz wykorzystywał ten fakt w rozsądny, mądry sposób. Jego karta jako społecznika była ogromna - on umiał przełożyć swoją popularność na służbę społeczną - podkreśliła.

Surzyńska-Błaszak przyznała, że ogłoszenie roku 2016 Rokiem Sienkiewiczowskim przyczyniło się do wzrostu zainteresowania ofertą poznańskiej placówki.

- W tym roku w połowie lutego mamy już kilkanaście zamówień od muzeów, bibliotek, szkół na wystawy edukacyjne o Sienkiewiczu. W porównaniu z poprzednim rokiem frekwencja wzrosła u nas o 100 proc. - powiedziała.

Poznańskie muzeum powstało w 1978 r. z inicjatywy miłośnika twórczości Sienkiewicza, kolekcjonera Ignacego Mosia. Gromadzi dokumenty, fotografie i rękopisy pisarza, dysponuje też zbiorem wydań jego dzieł, zarówno publikowanych w Polsce, jak i na świecie.

W 2014 roku mieszczące się na Starym Rynku muzeum otwarto po trwającym prawie cztery lata remoncie. Po modernizacji placówka stała się interaktywna i multimedialna. Na dotykowych ekranach prezentowane są m.in. informacje o pisarzu i jego twórczości.

O ogłoszeniu 2016 roku Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w parlament. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza. W 1905 roku uhonorowany został literacką nagrodą Nobla.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. Wikimedia Commons/ Marcin Białek/ GFDL]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook