Jedynie prawda jest ciekawa


Sienkiewicz jakiego nie znamy

16.02.2016

Wystawa "Sienkiewicz - społecznik" inauguruje w Poznaniu Rok Sienkiewiczowski. Wiele zgromadzonych na niej oryginałów dokumentów i rękopisów nie było dotąd prezentowanych.

Ekspozycja, prezentowana od wtorku w poznańskim Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, przybliża postać Henryka Sienkiewicza jako zaangażowanego społecznika.  Laureat literackiej nagrody Nobla, autor "Trylogii" i "Quo vadis" jest patronem 2016 roku.

- Głównym punktem wystawy będzie brulion "Listu otwartego do J.C. Mości Wilhelma II", króla pruskiego przeciwko polityce pruskiej wobec Polaków. Sienkiewicz pisze go na fali odbywających się w Wielkopolsce strajków w szkole wrzesińskiej. Potem do tego protestu dołączyły się dzieci ze szkół poznańskich. Wymowa tego listu jest porażająca także dziś - powiedziała kierownik placówki Anna Surzyńska-Błaszak.

Jak dodała, list zdobył duży rozgłos dzięki temu, że Henryk Sienkiewicz rozesłał go do europejskiej prasy. - On się ukazał właściwie wszędzie - łącznie z gazetami w Prusach. Nabrał niebywałego wydźwięku politycznego i społecznego - podkreśliła.

Na wystawie prezentowane są także utwory wierszowane Sienkiewicza, dokumenty dotyczące pracy twórcy jako prezesa Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, a także telegramy od dzieci wraz z księgą podpisów. - To są rzeczy ogromnie wzruszające. Dzieci ze szkół poznańskich dziękują za to, że "kochany pisarz" wstawia się za nimi i ich broni - zaznaczyła Surzyńska-Błaszak.

Kierownik poznańskiej placówki podkreśliła, że Henryk Sienkiewicz cieszył się ogromnym poważaniem w świecie, był też bardzo zaangażowany - nie tylko w sprawy polskie, ale i międzynarodowe. Przypomniała, że to m.in. za sprawą zabiegów Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, papież zarządził w listopadzie 1915 roku dobroczynną zbiórkę na rzecz Polaków w kościołach katolickich na całym świecie.

- Jego głos, szczególnie po Nagrodzie Nobla, był bardzo słyszalny. Sienkiewicz wykorzystywał ten fakt w rozsądny, mądry sposób. Jego karta jako społecznika była ogromna - on umiał przełożyć swoją popularność na służbę społeczną - podkreśliła.

Surzyńska-Błaszak przyznała, że ogłoszenie roku 2016 Rokiem Sienkiewiczowskim przyczyniło się do wzrostu zainteresowania ofertą poznańskiej placówki.

- W tym roku w połowie lutego mamy już kilkanaście zamówień od muzeów, bibliotek, szkół na wystawy edukacyjne o Sienkiewiczu. W porównaniu z poprzednim rokiem frekwencja wzrosła u nas o 100 proc. - powiedziała.

Poznańskie muzeum powstało w 1978 r. z inicjatywy miłośnika twórczości Sienkiewicza, kolekcjonera Ignacego Mosia. Gromadzi dokumenty, fotografie i rękopisy pisarza, dysponuje też zbiorem wydań jego dzieł, zarówno publikowanych w Polsce, jak i na świecie.

W 2014 roku mieszczące się na Starym Rynku muzeum otwarto po trwającym prawie cztery lata remoncie. Po modernizacji placówka stała się interaktywna i multimedialna. Na dotykowych ekranach prezentowane są m.in. informacje o pisarzu i jego twórczości.

O ogłoszeniu 2016 roku Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w parlament. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza. W 1905 roku uhonorowany został literacką nagrodą Nobla.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. Wikimedia Commons/ Marcin Białek/ GFDL]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook