Jedynie prawda jest ciekawa


Shorter i Zorn na Warsaw Summer Jazz Days

21.12.2012

Amerykańscy saksofoniści - Wayne Shorter i John Zorn - wystąpią w lipcu w Warszawie podczas kolejnej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days - zapowiedział Mariusz Adamiak, szef festiwalu. Zorn będzie w Warszawie świętował swoje 60 urodziny, Shorter 80.

15 lipca jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich saksofonistów jazzowych i awangardowych, John Zorn będzie świętował swoje 60. urodziny w Warszawie. Do Polski przyleci z szerokim gronem muzyków, zapowiadając koncerty aż siedmiu prowadzonych przez siebie formacji.

U boku Zorna wystąpią m.in. wokalista Mike Patton (znany z występów m.in. w grupie Faith No More), perkusista Joey Baron, gitarzysta Mike Ribot, pianista John Medeski (członek formacji Medeski, Martin & Wood) a także wibrafonista Kenny Wollesen. Warszawska publiczność będzie mogła posłuchać przeglądu przez bogatą twórczość Zorna - zapowiedziano koncerty formacji The Dreamers, Song Project, Illuminations, The Holy Visions, The Alchemist, Templars In Sacred Blood oraz Electric Masada. Wszystkimi zespołami dyryguje nowojorski saksofonista.

John Zorn to jedna z najważniejszych postaci nowojorskiej sceny jazzowej i awangardowej. Saksofonista jest liderem licznych formacji, kompozytorem muzyki do filmów, kreskówek, aranżer, producent, założyciel wytwórni Tzadik, właściciel nowojorskiego klubu The Stone i człowiek, występujący i nagrywający w Japonii jako Dekoboko Hajime. W swojej twórczości łączy wpływy muzyki jazzowej, rockowej, heavy-metalowej, poważnej i klezmerskiej. Na swoim koncie ma udział przy ponad 400 płytach.

Trzy dni później w Warszawie wystąpi uznawany za jeden z najlepszych zespołów jazzowych na świecie - kwartet Wayne'a Shortera. Z saksofonistą wystąpią także: kontrabasista John Patitucci, perkusista Brian Blade i pianista Danilo Perez.

Kończący w 2013 roku 80 lat saksofonista zapowiedział na nowy rok nowe wydawnictwo. Płyta "Without a Net" ukaże się w wytwórni Blue Note, dla której muzyk nagrywał swoje najsławniejsze prace: "Juju" i "Speak No Evil" (obie w 1964 roku). Na krążek składać się będzie dziewięć utworów, nagranych podczas trasy koncertowej kwartetu z 2011 roku oraz jedna kompozycja zarejestrowana podczas występu w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles - jest to 23-minutowa suita zatytułowana "Pegasus" z udziałem kwartetu instrumentów dętych. Na płycie znajdzie się sześć niepublikowanych dotąd kompozycji oraz dobrze znane utwory w nowych aranżacjach (w tym utwory z repertuaru grupy Weather Report oraz Milesa Davisa).

Wayne Shorter to jeden z najwybitniejszych saksofonistów w historii jazzu. W 1964 roku dołączył do nowego kwintetu trębacza Milesa Davisa (w zespole występowali także Herbie Hancock, Ron Carter i Tony Williams). Wcześniej zbierał doświadczenie grając w grupie Jazz Messengers, dowodzonej przez 
perkusistę Arta Blakeya. Z Davisem nagrał takie płyty jak m.in. "In a Silent Way", "Bitches Brew" i "Miles Smiles". Jako lider zadebiutował w 1959 roku albumem "Blues a la Carte", jednak swoje najsłynniejsze prace - "Juju" i "Speak No Evil" - nagrał w 1964 roku. W 1970 roku założył wraz z austriackim pianistą Joe Zawinulem grupę Weather Report, grającą muzykę fusion. Występował w tej grupie do 1985 roku. Ostatnim wydawnictwem Shortera jest "Beyond The Sound Barrier" z 2005 roku.

John Zorn gościł na Warsaw Summer Jazz Days w 2009 roku. Saksofonista wystąpił wówczas z trzema projektami: koncertem u boku Anthony'ego Braxtona i Billa Laswella a także z formacjami The Dreamers oraz Electric Masada. Koncert odbywał się pod hasłem "John Zorn Fest".

Wayne Shorter wystąpił w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu w 2009 roku. Występ na stołecznym Torwarze był częścią imprezy "Tribute to Miles", związanej z rocznicą 50-lecia nagrania przez Davisa albumu "Kind of Blue", uważanego za jeden z najważniejszych krążków w historii jazzu.


PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook