Jedynie prawda jest ciekawa


Serial o przyjaźni z żywym świętym – „Metr od Świętości”

31.10.2013

Kasy Stefczyka oraz firma Apella będą wspierać powstanie serialu o Arturo Marim – fotografie błogosławionego Jana Pawła II-go.

30 odcinkowy serial „Metr od Świętości” będzie produkcją utrzymaną w formie fabularyzowanego dokumentu. Producenci obrazu mówią o tym jak bardzo zależy im aby poprzez nowoczesną formę przybliżyć postać wielkiego papieża także młodzieży. Jednym z mecenasów projektu są Kasy Stefczyka, z kolei firma Apella będzie koproducentem obrazu.

„Kiedy otrzymaliśmy informację o pomyśle na ten serial nie wahaliśmy się ani chwili – od razu wiedzieliśmy, że chcemy w tym uczestniczyć” – mówił podczas podpisania deklaracji o współpracy z producentami serialu Romuald Orzeł, prezes zarządu firmy Apella i dodał: „Jest dla nas ogromnym zaszczytem, że możemy uczestniczyć w tym projekcie.”

Serial ma opowiadać o przyjaźni błogosławionego Jana Pawła II-go z Arturo Marim – fotografem, który towarzyszył papieżowi przez 27 lat. Ma on ukazywać nie tylko wielkiego papieża podczas ważnych wydarzeń historycznych, ale także opisywać codzienną pracę i przyjaźń Ojca Świętego i skromnego fotografa.

Serial budzi entuzjazm mecenasów – Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka, wyraził ogromną radość z faktu, że postać Ojca Świętego w tak nietypowej, nowoczesnej formie będzie przybliżona młodemu pokoleniu. „Na pewno będziemy pragnęli wesprzeć także i kolejny projekt” – powiedział prezes Kasy Stefczyka.

Podczas podpisania dokumentów o współpracy pomiędzy producentami serialu, Kasą Stefczyka a firmą Apella obecny był również senator Grzegorz Bierecki. Wyraził on uznanie dla pracy Arturo Mariego. „Praca z Ojcem Świętym, błogosławionym Janem Pawłem II-gim musiała być wspaniałym doświadczeniem” – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Arturo Mari był fotografem i przyjacielem papieża Jana Pawła II-go. Towarzyszył mu przez 27 lat. „Czy umieją to sobie Państwo wyobrazić? Codziennie, przez tyle lat, od godziny szóstej rano do dwudziestej wieczorem towarzyszyłem prawdziwemu świętemu” – mówił Arturo Mari podczas spotkania. Opisywał ich przyjaźń: „Papież miał w sobie niesamowitą charyzmę, siłę i odwagę. Odwagę, bo potrafił stanąć przed światowymi przywódcami i powiedzieć im – jesteście przestępcami, bo tolerujecie ludzką biedę i krzywdę. Zawsze głosił prawdę.” Wspominał też o tym jak istotne było ludzkie życie dla Ojca Świętego: „On zawsze bronił życia ludzkiego, rodziny. Dla niego to były rzeczy najważniejsze i walczył o nie na całym świecie”.

Serial już wkrótce pojawi się na naszych ekranach. Będzie można go oglądać w programie pierwszym Telewizji Polskiej.

Arkady Saulski

[Fot. Grzegorz Pachla]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook