Jedynie prawda jest ciekawa


Serial o przyjaźni z żywym świętym – „Metr od Świętości”

31.10.2013

Kasy Stefczyka oraz firma Apella będą wspierać powstanie serialu o Arturo Marim – fotografie błogosławionego Jana Pawła II-go.

30 odcinkowy serial „Metr od Świętości” będzie produkcją utrzymaną w formie fabularyzowanego dokumentu. Producenci obrazu mówią o tym jak bardzo zależy im aby poprzez nowoczesną formę przybliżyć postać wielkiego papieża także młodzieży. Jednym z mecenasów projektu są Kasy Stefczyka, z kolei firma Apella będzie koproducentem obrazu.

„Kiedy otrzymaliśmy informację o pomyśle na ten serial nie wahaliśmy się ani chwili – od razu wiedzieliśmy, że chcemy w tym uczestniczyć” – mówił podczas podpisania deklaracji o współpracy z producentami serialu Romuald Orzeł, prezes zarządu firmy Apella i dodał: „Jest dla nas ogromnym zaszczytem, że możemy uczestniczyć w tym projekcie.”

Serial ma opowiadać o przyjaźni błogosławionego Jana Pawła II-go z Arturo Marim – fotografem, który towarzyszył papieżowi przez 27 lat. Ma on ukazywać nie tylko wielkiego papieża podczas ważnych wydarzeń historycznych, ale także opisywać codzienną pracę i przyjaźń Ojca Świętego i skromnego fotografa.

Serial budzi entuzjazm mecenasów – Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka, wyraził ogromną radość z faktu, że postać Ojca Świętego w tak nietypowej, nowoczesnej formie będzie przybliżona młodemu pokoleniu. „Na pewno będziemy pragnęli wesprzeć także i kolejny projekt” – powiedział prezes Kasy Stefczyka.

Podczas podpisania dokumentów o współpracy pomiędzy producentami serialu, Kasą Stefczyka a firmą Apella obecny był również senator Grzegorz Bierecki. Wyraził on uznanie dla pracy Arturo Mariego. „Praca z Ojcem Świętym, błogosławionym Janem Pawłem II-gim musiała być wspaniałym doświadczeniem” – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Arturo Mari był fotografem i przyjacielem papieża Jana Pawła II-go. Towarzyszył mu przez 27 lat. „Czy umieją to sobie Państwo wyobrazić? Codziennie, przez tyle lat, od godziny szóstej rano do dwudziestej wieczorem towarzyszyłem prawdziwemu świętemu” – mówił Arturo Mari podczas spotkania. Opisywał ich przyjaźń: „Papież miał w sobie niesamowitą charyzmę, siłę i odwagę. Odwagę, bo potrafił stanąć przed światowymi przywódcami i powiedzieć im – jesteście przestępcami, bo tolerujecie ludzką biedę i krzywdę. Zawsze głosił prawdę.” Wspominał też o tym jak istotne było ludzkie życie dla Ojca Świętego: „On zawsze bronił życia ludzkiego, rodziny. Dla niego to były rzeczy najważniejsze i walczył o nie na całym świecie”.

Serial już wkrótce pojawi się na naszych ekranach. Będzie można go oglądać w programie pierwszym Telewizji Polskiej.

Arkady Saulski

[Fot. Grzegorz Pachla]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook