Jedynie prawda jest ciekawa


Senat uczcił 75. rocznicę śmierci I. J. Paderewskiego

15.06.2016

W Senacie otwarto także wystawę poświęconą Paderewskiemu.

Senat uczcił 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego przyjmując uchwałę, w której podkreślono, że był on nie tylko światowej sławy muzykiem, ale także mężem stanu i współtwórcą polskiej niepodległości.

W przyjętej jednogłośnie uchwale Senat napisano, że Paderewski, wybitny polski pianista i

kompozytor światowej sławy, mąż stanu, współtwórca polskiej niepodległości, premier Rzeczypospolitej Polskiej, zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku.

"W 75. rocznicę śmierci wielkiego Polaka, artysty i polityka Senat Rzeczypospolitej Polski oddaje cześć jego pamięci" - głosi uchwała.

Przypomniani w niej, że Paderewski urodził się w 1860 r. w małej wiosce Kuryłówka na Podolu, od dziecka przejawiał niezwykły talent muzyczny, wykształcenie zdobył w najlepszych akademiach muzycznych w Europie, a jako wirtuoz i kompozytor bardzo szybko zyskał sławę i uznanie na całym świecie.

Koncertując i komponując znakomite dzieła muzyczne - podkreślili senatorowie - "nigdy nie zapomniał o polskich aspiracjach niepodległościowych, czego dowodem były zorganizowane pod jego patronatem uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Wychowany w patriotycznej rodzinie sprawy Ojczyzny przedkładał ponad inne".

"Przełomowy w działalności politycznej Paderewskiego był 1915 r., kiedy kompozytor wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko stał się ideowym przywódcą Polonii amerykańskiej i najgorętszym orędownikiem sprawy polskiej za oceanem. To dzięki Ignacemu Janowi Paderewskiemu prezydent USA Thomas Woodrow Wilson dowiedział się o sytuacji Polski pod zaborami i dramacie zniewolonych Polaków" - napisano w uchwale.

Senatorowie podkreślili, że "aktywność kompozytora i szacunek, jaki wzbudzał, przekonały prezydenta Wilsona o konieczności powstania niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza; prawo Polski do niepodległości stało się jednym z 14 punktów programu pokojowego prezydenta Wilsona. Program ten stał się podstawą Traktatu Wersalskiego kończącego I wojnę światową".

"Po powrocie do Polski Paderewski witany był jako bohater i symbol odrodzenia ojczyzny, jego przyjazd do Poznania stał się pretekstem do wybuchu powstania wielkopolskiego. W wolnej Ojczyźnie Paderewski został premierem rządu i w imieniu Polski, wraz z Romanem Dmowskim, złożył podpis pod Traktatem Wersalskim. Po ustąpieniu z funkcji premiera wyjechał do Szwajcarii, gdzie w 1936 r. pod jego auspicjami utworzono Front Morges. Do końca życia promował interes Polski na świecie, stając się jej nieformalnym ambasadorem" - podkreślili senatorowie.

Jak przypomnieli, "po wybuchu II wojny światowej Paderewski stanął na czele Rady Narodowej RP w Londynie, a w 1940 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby znów zabiegać o wsparcie dla Polski; zmarł w Nowym Jorku 29 czerwca 1941 r.; pochowany został na cmentarzu w Arlington koło Waszyngtonu; po przeszło 50 latach, 29 czerwca 1992 r., jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie".

"Ignacy Jan Paderewski był wybitnym wirtuozem i kompozytorem. W swojej pięćdziesięcioletniej karierze artystycznej koncertował na całym świecie w najsłynniejszych salach koncertowych, w obecności koronowanych głów. Jako kompozytor tworzył dzieła o znakomitych walorach artystycznych. Był jedną z największych osobowości świata kultury i polityki pierwszej połowy ubiegłego wieku nie tylko w Polsce, ale i na świecie" - głosi senacka uchwała.

Ponadto po przyjęciu uchwały marszałek Stanisław Karczewski otworzył w gmachu Senatu wystawę "Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) Polak Europejczyk, mąż stanu i artysta". Na planszach przedstawiono m.in. reprodukcje portretów Paderewskiego, fragmenty teksów z jego "Pamiętników", ilustracje z koncertu w Madison Square Garden w Nowym Jorku w 1932 r., artykuły z prasy zagranicznej.

Na wystawie można zobaczyć także, jak wyglądała przepustka Paderewskiego uprawniająca do wzięcia udziału w podpisaniu Traktatu Wersalskiego w 1919 r. Są też zdjęcia Paderewskiego z przyjazdu do Poznania w 1918 r. oraz fotografie z Józefem Piłsudskim.

Karczewski otwierając wystawę powiedział, że Paderewski jest niezwykle cenną postacią dla Polaków, wielkim patriotą, artystą i filantropem. Marszałek podkreślił, że Senat jest właściwym miejscem dla wystawy poświęconej Paderewskiemu, ponieważ sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą, a Paderewski był bardzo aktywny za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Niepodległości przy wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

[fot. commons.wikimedia.org/Henryk Kotowski]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook