Jedynie prawda jest ciekawa


Rzeźby Jana Pinsla w Luwrze

19.02.2013

Wystawę rzeźb jednego z najwybitniejszych przedstawicieli późnego baroku środkowoeuropejskiego, można oglądać w paryskim Luwrze do przyszłego poniedziałku.

Artysta, o którego biografii wiadomo niewiele, mieszkał w Buczaczu na Podolu. Tworzył w latach 1750-62 pod protektoratem starosty kaniowskiego Mikołaja Potockiego. W Buczaczu i pobliskich miejscowościach oraz we Lwowie i okolicy Pinsel pozostawił kilkadziesiąt prac w drewnie i kamieniu.

"Zachwycają one dynamiczną ekspresją, swoistym realizmem i mistrzostwem rzeźbiarskiego rzemiosła" - podkreśla współautor katalogu paryskiej wystawy prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. "Na tle sztuki polskiej należy uznać Pinsla za najwybitniejszego rzeźbiarza pomiędzy Witem Stwoszem i Xawerym Dunikowskim. Niestety, wyłącznie religijna twórczość rzeźbiarza została zdziesiątkowana w okresie władzy sowieckiej" - mówił Ostrowski.

Na oryginalnym miejscu zachowały się do naszych czasów jedynie kamienne rzeźby na fasadzie katedry św. Jura we Lwowie. Resztki wspaniałych ołtarzy z Horodenki, Monasterzysk i Hodowicy trafiły do Lwowskiej Galerii Sztuki dzięki akcji ratowniczej przeprowadzonej przez jej dyrektora, zmarłego w r. 2012 Borysa Woźnickiego.

Trzon wystawy w Muzeum w Luwrze stanowią zachowane rzeźby z ołtarza głównego kościoła w Hodowicy, uzupełnione obiektami z Buczacza, Horodenki, Monasterzysk i Lwowa. Metody pracy twórczej Pinsla ilustruje osiem miniaturowych modeli rzeźbiarskich, które na przełomie XX i XXI wieku zostały nabyte do zbiorów Bawarskiego Muzeum Narodowego w Monachium.

Z inicjatywą zorganizowania wystawy wystąpił kustosz działu rzeźby Luwru, Guilhem Scherf. Przygotowanie ekspozycji było okazją do przeprowadzenia prac konserwatorskich przy części zaniedbanych przez dziesięciolecia rzeźb.

Francuski tytuł wystawy to "Johann Georg Pinsel - un sculpteur baroque en Ukraine au XVIII siecle" ("Jan Jerzy Pinsel - rzeźbiarz baroku Ukrainy XVIII wieku"). "Tytuł wprowadza w błąd publiczność i recenzentów francuskich, dla których sprawy geografii historycznej naszej części Europy są zupełnie obce. Nie znają oni historii XVIII-wiecznej Rusi Czerwonej, Podola i Pokucia. Na szczęście kwestie te zostały precyzyjnie sformułowane w tekstach zawartych w katalogu wystawy. Bardzo się cieszę, że dzięki wystawie w Luwrze publiczność europejska ma możliwość poznania twórczości tego wybitnego rzeźbiarza" - mówił prof. Ostrowski.

Wystawa w Luwrze będzie czynna do 25 lutego.

Jan Jerzy Pinsel zmarł pomiędzy 1771 a 1762 r. Jego biografia nie jest znana. Imiona i orientacyjna data śmierci zostały ustalone dopiero w 1993 r. Nie wiadomo, gdzie się urodził ani gdzie pobierał

edukację artystyczną - mogły to być południowe Niemcy, Czechy lub Austria. W latach 1750-1761 tworzył pod protektoratem starosty kaniowskiego Mikołaja Potockiego, mecenasa sztuk na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej, fundatora okazałych świątyń i budowli świeckich oraz ich rzeźbiarskiego wystroju. Pinsel współpracował z jednym z największych lwowskich architektów, Bernardem Meretynem.

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook