Jedynie prawda jest ciekawa


Rzeźby Jana Pinsla w Luwrze

19.02.2013

Wystawę rzeźb jednego z najwybitniejszych przedstawicieli późnego baroku środkowoeuropejskiego, można oglądać w paryskim Luwrze do przyszłego poniedziałku.

Artysta, o którego biografii wiadomo niewiele, mieszkał w Buczaczu na Podolu. Tworzył w latach 1750-62 pod protektoratem starosty kaniowskiego Mikołaja Potockiego. W Buczaczu i pobliskich miejscowościach oraz we Lwowie i okolicy Pinsel pozostawił kilkadziesiąt prac w drewnie i kamieniu.

"Zachwycają one dynamiczną ekspresją, swoistym realizmem i mistrzostwem rzeźbiarskiego rzemiosła" - podkreśla współautor katalogu paryskiej wystawy prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. "Na tle sztuki polskiej należy uznać Pinsla za najwybitniejszego rzeźbiarza pomiędzy Witem Stwoszem i Xawerym Dunikowskim. Niestety, wyłącznie religijna twórczość rzeźbiarza została zdziesiątkowana w okresie władzy sowieckiej" - mówił Ostrowski.

Na oryginalnym miejscu zachowały się do naszych czasów jedynie kamienne rzeźby na fasadzie katedry św. Jura we Lwowie. Resztki wspaniałych ołtarzy z Horodenki, Monasterzysk i Hodowicy trafiły do Lwowskiej Galerii Sztuki dzięki akcji ratowniczej przeprowadzonej przez jej dyrektora, zmarłego w r. 2012 Borysa Woźnickiego.

Trzon wystawy w Muzeum w Luwrze stanowią zachowane rzeźby z ołtarza głównego kościoła w Hodowicy, uzupełnione obiektami z Buczacza, Horodenki, Monasterzysk i Lwowa. Metody pracy twórczej Pinsla ilustruje osiem miniaturowych modeli rzeźbiarskich, które na przełomie XX i XXI wieku zostały nabyte do zbiorów Bawarskiego Muzeum Narodowego w Monachium.

Z inicjatywą zorganizowania wystawy wystąpił kustosz działu rzeźby Luwru, Guilhem Scherf. Przygotowanie ekspozycji było okazją do przeprowadzenia prac konserwatorskich przy części zaniedbanych przez dziesięciolecia rzeźb.

Francuski tytuł wystawy to "Johann Georg Pinsel - un sculpteur baroque en Ukraine au XVIII siecle" ("Jan Jerzy Pinsel - rzeźbiarz baroku Ukrainy XVIII wieku"). "Tytuł wprowadza w błąd publiczność i recenzentów francuskich, dla których sprawy geografii historycznej naszej części Europy są zupełnie obce. Nie znają oni historii XVIII-wiecznej Rusi Czerwonej, Podola i Pokucia. Na szczęście kwestie te zostały precyzyjnie sformułowane w tekstach zawartych w katalogu wystawy. Bardzo się cieszę, że dzięki wystawie w Luwrze publiczność europejska ma możliwość poznania twórczości tego wybitnego rzeźbiarza" - mówił prof. Ostrowski.

Wystawa w Luwrze będzie czynna do 25 lutego.

Jan Jerzy Pinsel zmarł pomiędzy 1771 a 1762 r. Jego biografia nie jest znana. Imiona i orientacyjna data śmierci zostały ustalone dopiero w 1993 r. Nie wiadomo, gdzie się urodził ani gdzie pobierał

edukację artystyczną - mogły to być południowe Niemcy, Czechy lub Austria. W latach 1750-1761 tworzył pod protektoratem starosty kaniowskiego Mikołaja Potockiego, mecenasa sztuk na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej, fundatora okazałych świątyń i budowli świeckich oraz ich rzeźbiarskiego wystroju. Pinsel współpracował z jednym z największych lwowskich architektów, Bernardem Meretynem.

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook