Jedynie prawda jest ciekawa


Rzeźba Louisa Armstronga stanie w Częstochowie

10.06.2014

Środowisko jazzowe zorganizowało zbiórkę pieniędzy na rzeźbę przedstawiającą Louisa Armstronga - ma ona stanąć w przyszłym roku na placu noszącym imię sławnego jazzmana przed Filharmonią Częstochowską. Od ponad 10 lat odbywa się tam festiwal jazzu tradycyjnego.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego z Częstochowy, które we współpracy z Filharmonią Częstochowską im. Bronisława Hubermana, organizuje doroczny Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring".  

"Ponad dziesięć lat temu, w związku z organizacją festiwalu rada miasta zdecydowała by plac przed filharmonią nosił imię Louisa Armstronga, dwa lata temu pojawił się pomysł by przed gmachem pojawił się jakiś akcent rzeźbiarski symbolizujący tego wspaniałego muzyka" - powiedział we wtorek PAP dyrektor filharmonii Ireneusz Kozera. 

Z prośbą o przygotowanie projektu rzeźby, jak powiedział PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, zwrócono się do częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory - autora znanych, balansujących na linie rzeźb, które można oglądać m.in. w Dubaju, Berlinie, Lourdes, Miami. 

Wstępny projekt rzeźby przedstawiającej sławnego jazzmana jest już gotowy. "Pewne rzeźby rodzą się bardziej w głowie, inne czasem w sercu. Kiedy zgłoszono się do mnie z chęcią zrealizowania dzieła upamiętniającego muzyka upierano się, żebym zaprojektował rzeźbę balansującą. Nie bardzo wiedziałem co Armstrong miałby robić na linie. Wymyśliłem więc Armstronga, który niejako wyłania się z pryzmy płyt, na których będą pokazane jego najważniejsze osiągnięcia" - powiedział PAP Kędziora. 

Artysta dodał, że projekt zachowa w pewnym sensie "konwencję balansującą". "Armstrong będzie drżał, tańczył, podrygiwał, jak w amerykańskim kadrze. Będzie tańczył w rytm wiatru. Jest jeszcze nad czym myśleć" - dodał Kędziora. 

Zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadzi Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego. Rzeźba będzie kosztować ok. 60-70 tys. zł. Przed gmachem filharmonii ma się pojawić w przyszłym roku w trakcie jedenastej edycji festiwalu. Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" organizowany jest z przerwami od 2002 roku. Imprezę tradycyjnie rozpoczyna tzw. parada nowoorleańska składająca się m.in. z uczestników festiwalu. Muzykująca parada przemieszcza się ulicami Częstochowy w kierunku placu Louisa Armstronga.

Louis (właściwie Louis Daniel) Armstrong urodził się 4 sierpnia 1901 roku w Nowym Orleanie. Szkołą życia stała się dla niego orleańska ulica, na której spędził dzieciństwo. Od najmłodszych lat zarabiał występując w ulicznych grupach wokalnych. Jako 13-latek trafił do domu poprawczego. W zakładowej orkiestrze nabrał nawyków grania, które później nadały charakterystyczne brzmienie jego muzyce. Po opuszczeniu domu poprawczego zaczął występować publicznie, grając najpierw na kornecie, a potem na trąbce.

Najlepszy kornecista Nowego Orleanu, Joe King Oliver, wypromował młodego muzyka umieszczając go w 1919 roku w zespole słynnego pianisty Kida Ory'ego. Armstrong grał także z Tuxedo Brass Band i w orkiestrach Carrolla Dickersona i Erskine'a Tate'a. Był również współwłaścicielem klubu muzycznego. Nagrywać i jeździć na trasy koncertowe zaczął w latach 20. W 1932 roku odbył pierwsze tournee po Europie. To właśnie wtedy zyskał przydomek "Satchmo" od angielskiego "satchelmouth" - "torbiaste usta".

W latach 30. powstał zespół Armstrong And His All Stars, z którym "król trąbki" występował do końca życia. Chętnie improwizował. Był nie tylko trębaczem i wokalistą, ale także showmanem. Do jego największych przebojów należy m.in. "What a wonderful world" z 1968 roku. Zmarł 6 lipca 1971 roku w Nowym Jorku. 

PAP, lz 

[fot: Wikimedia CC - BY - 3.0]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook