Jedynie prawda jest ciekawa


Rzeźba Louisa Armstronga stanie w Częstochowie

10.06.2014

Środowisko jazzowe zorganizowało zbiórkę pieniędzy na rzeźbę przedstawiającą Louisa Armstronga - ma ona stanąć w przyszłym roku na placu noszącym imię sławnego jazzmana przed Filharmonią Częstochowską. Od ponad 10 lat odbywa się tam festiwal jazzu tradycyjnego.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego z Częstochowy, które we współpracy z Filharmonią Częstochowską im. Bronisława Hubermana, organizuje doroczny Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring".  

"Ponad dziesięć lat temu, w związku z organizacją festiwalu rada miasta zdecydowała by plac przed filharmonią nosił imię Louisa Armstronga, dwa lata temu pojawił się pomysł by przed gmachem pojawił się jakiś akcent rzeźbiarski symbolizujący tego wspaniałego muzyka" - powiedział we wtorek PAP dyrektor filharmonii Ireneusz Kozera. 

Z prośbą o przygotowanie projektu rzeźby, jak powiedział PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, zwrócono się do częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory - autora znanych, balansujących na linie rzeźb, które można oglądać m.in. w Dubaju, Berlinie, Lourdes, Miami. 

Wstępny projekt rzeźby przedstawiającej sławnego jazzmana jest już gotowy. "Pewne rzeźby rodzą się bardziej w głowie, inne czasem w sercu. Kiedy zgłoszono się do mnie z chęcią zrealizowania dzieła upamiętniającego muzyka upierano się, żebym zaprojektował rzeźbę balansującą. Nie bardzo wiedziałem co Armstrong miałby robić na linie. Wymyśliłem więc Armstronga, który niejako wyłania się z pryzmy płyt, na których będą pokazane jego najważniejsze osiągnięcia" - powiedział PAP Kędziora. 

Artysta dodał, że projekt zachowa w pewnym sensie "konwencję balansującą". "Armstrong będzie drżał, tańczył, podrygiwał, jak w amerykańskim kadrze. Będzie tańczył w rytm wiatru. Jest jeszcze nad czym myśleć" - dodał Kędziora. 

Zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadzi Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego. Rzeźba będzie kosztować ok. 60-70 tys. zł. Przed gmachem filharmonii ma się pojawić w przyszłym roku w trakcie jedenastej edycji festiwalu. Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" organizowany jest z przerwami od 2002 roku. Imprezę tradycyjnie rozpoczyna tzw. parada nowoorleańska składająca się m.in. z uczestników festiwalu. Muzykująca parada przemieszcza się ulicami Częstochowy w kierunku placu Louisa Armstronga.

Louis (właściwie Louis Daniel) Armstrong urodził się 4 sierpnia 1901 roku w Nowym Orleanie. Szkołą życia stała się dla niego orleańska ulica, na której spędził dzieciństwo. Od najmłodszych lat zarabiał występując w ulicznych grupach wokalnych. Jako 13-latek trafił do domu poprawczego. W zakładowej orkiestrze nabrał nawyków grania, które później nadały charakterystyczne brzmienie jego muzyce. Po opuszczeniu domu poprawczego zaczął występować publicznie, grając najpierw na kornecie, a potem na trąbce.

Najlepszy kornecista Nowego Orleanu, Joe King Oliver, wypromował młodego muzyka umieszczając go w 1919 roku w zespole słynnego pianisty Kida Ory'ego. Armstrong grał także z Tuxedo Brass Band i w orkiestrach Carrolla Dickersona i Erskine'a Tate'a. Był również współwłaścicielem klubu muzycznego. Nagrywać i jeździć na trasy koncertowe zaczął w latach 20. W 1932 roku odbył pierwsze tournee po Europie. To właśnie wtedy zyskał przydomek "Satchmo" od angielskiego "satchelmouth" - "torbiaste usta".

W latach 30. powstał zespół Armstrong And His All Stars, z którym "król trąbki" występował do końca życia. Chętnie improwizował. Był nie tylko trębaczem i wokalistą, ale także showmanem. Do jego największych przebojów należy m.in. "What a wonderful world" z 1968 roku. Zmarł 6 lipca 1971 roku w Nowym Jorku. 

PAP, lz 

[fot: Wikimedia CC - BY - 3.0]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook