Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rzeźba Louisa Armstronga stanie w Częstochowie

10.06.2014

Środowisko jazzowe zorganizowało zbiórkę pieniędzy na rzeźbę przedstawiającą Louisa Armstronga - ma ona stanąć w przyszłym roku na placu noszącym imię sławnego jazzmana przed Filharmonią Częstochowską. Od ponad 10 lat odbywa się tam festiwal jazzu tradycyjnego.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego z Częstochowy, które we współpracy z Filharmonią Częstochowską im. Bronisława Hubermana, organizuje doroczny Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring".  

"Ponad dziesięć lat temu, w związku z organizacją festiwalu rada miasta zdecydowała by plac przed filharmonią nosił imię Louisa Armstronga, dwa lata temu pojawił się pomysł by przed gmachem pojawił się jakiś akcent rzeźbiarski symbolizujący tego wspaniałego muzyka" - powiedział we wtorek PAP dyrektor filharmonii Ireneusz Kozera. 

Z prośbą o przygotowanie projektu rzeźby, jak powiedział PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, zwrócono się do częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory - autora znanych, balansujących na linie rzeźb, które można oglądać m.in. w Dubaju, Berlinie, Lourdes, Miami. 

Wstępny projekt rzeźby przedstawiającej sławnego jazzmana jest już gotowy. "Pewne rzeźby rodzą się bardziej w głowie, inne czasem w sercu. Kiedy zgłoszono się do mnie z chęcią zrealizowania dzieła upamiętniającego muzyka upierano się, żebym zaprojektował rzeźbę balansującą. Nie bardzo wiedziałem co Armstrong miałby robić na linie. Wymyśliłem więc Armstronga, który niejako wyłania się z pryzmy płyt, na których będą pokazane jego najważniejsze osiągnięcia" - powiedział PAP Kędziora. 

Artysta dodał, że projekt zachowa w pewnym sensie "konwencję balansującą". "Armstrong będzie drżał, tańczył, podrygiwał, jak w amerykańskim kadrze. Będzie tańczył w rytm wiatru. Jest jeszcze nad czym myśleć" - dodał Kędziora. 

Zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadzi Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego. Rzeźba będzie kosztować ok. 60-70 tys. zł. Przed gmachem filharmonii ma się pojawić w przyszłym roku w trakcie jedenastej edycji festiwalu. Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" organizowany jest z przerwami od 2002 roku. Imprezę tradycyjnie rozpoczyna tzw. parada nowoorleańska składająca się m.in. z uczestników festiwalu. Muzykująca parada przemieszcza się ulicami Częstochowy w kierunku placu Louisa Armstronga.

Louis (właściwie Louis Daniel) Armstrong urodził się 4 sierpnia 1901 roku w Nowym Orleanie. Szkołą życia stała się dla niego orleańska ulica, na której spędził dzieciństwo. Od najmłodszych lat zarabiał występując w ulicznych grupach wokalnych. Jako 13-latek trafił do domu poprawczego. W zakładowej orkiestrze nabrał nawyków grania, które później nadały charakterystyczne brzmienie jego muzyce. Po opuszczeniu domu poprawczego zaczął występować publicznie, grając najpierw na kornecie, a potem na trąbce.

Najlepszy kornecista Nowego Orleanu, Joe King Oliver, wypromował młodego muzyka umieszczając go w 1919 roku w zespole słynnego pianisty Kida Ory'ego. Armstrong grał także z Tuxedo Brass Band i w orkiestrach Carrolla Dickersona i Erskine'a Tate'a. Był również współwłaścicielem klubu muzycznego. Nagrywać i jeździć na trasy koncertowe zaczął w latach 20. W 1932 roku odbył pierwsze tournee po Europie. To właśnie wtedy zyskał przydomek "Satchmo" od angielskiego "satchelmouth" - "torbiaste usta".

W latach 30. powstał zespół Armstrong And His All Stars, z którym "król trąbki" występował do końca życia. Chętnie improwizował. Był nie tylko trębaczem i wokalistą, ale także showmanem. Do jego największych przebojów należy m.in. "What a wonderful world" z 1968 roku. Zmarł 6 lipca 1971 roku w Nowym Jorku. 

PAP, lz 

[fot: Wikimedia CC - BY - 3.0]
Słowa kluczowe:

Częstochowa

,

pomnik

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook