Jedynie prawda jest ciekawa


Rymkiewicz z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego!

11.06.2016

Poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz otrzymał w sobotę, podczas drugiego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt, Honorową Nagrodę imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nagrodę wręczył Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

"Jestem w niełatwej sytuacji, bo za chwilę będzie wygłoszona laudacja. Ale są ludzie, którzy chcą pisać i piszą, chociaż wychodzi to nie najlepiej… Są tacy, którzy piszą i to jest, jak to się mówi, drukowalne. Są tacy, którzy piszą dobrze, bardzo dobrze, są wybitni w tej dziedzinie. Wreszcie są tacy, ale to już bardzo rzadkie, którzy pisząc, tworzą mit. To jest, można powiedzieć, najwyższy stopień twórczości i literatury. Ten mit może być budowany na różne sposoby - jeśli chodzi o pana Jarosława Marka Rymkiewicza, to jest to mit odnoszący się do naszego narodu, mit szczególny i trudny. (…) Czy to jest mit, który będzie prowadził nas ku przyszłości? To z całą pewnością twórczość i mit, które będą przyczyniać się do tego, by to pytanie: czy warto być Polakiem, stanie się pytaniem bogatszym i, co za tym idzie, bogatsza powinna być odpowiedź. Jarosław Marek Rymkiewicz przeszedł już do historii polskiej literatury, ale i do historii Polski. Do historii naszego narodu, do historii polskiego ducha, która się toczy, która ma w swych dziejach różnych wybitnych przedstawicieli, a która dzisiaj, w tym trudnym czasie, który nie sprzyja życiu duchowemu, odnalazła się w tym wszystkim, co tworzy i pisze nasz dzisiejszy laureat" - mówił Kaczyński.

Jarosław Marek Rymkiewicz dziękował za wygłoszoną przez prof. Andrzeja Waśkę laudację, a następnie wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie. "Dostałem w życiu wiele nagród - gdybym je zliczył, to sam bym się tym zadziwił. Ale ta nagroda, którą dziś odbieram, jest szczególna, różni się od wszystkich nagród, które dotychczas dostałem. Jest ich koroną i przez to jest dla mnie niezwykła. To jest nagroda im. Lecha Kaczyńskiego, związana jest z imieniem wielkiego prezydenta, ale także dlatego jest niezwykła, bo jej charakter jest inny, jej istota jest jakaś inna" - mówił poeta. 

Nagroda została ustanowiona w 2011 roku. Jest przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju.

kk/wPolityce.pl

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook