Jedynie prawda jest ciekawa


Rycerski turniej o pierścień Jadwigi Śląskiej

26.08.2012

W pierwszy weekend września w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie) odbędzie się III Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Dziedziniec średniowiecznego zamku i jego byłe ogrody opanują średniowieczni rycerze, damy dworu, rzemieślnicy i kramarze.

Udział w turnieju zapowiedzieli członkowie dziewięciu bractw rycerskich z kilku polskich miast.

Łącznie zamek odwiedzi około 100 miłośników średniowiecznej kultury i oręża, a wśród nich członkowie Chorągwi Kasztelanii Krośnieńskiej, Drużyny Wojów Serbo-Łużyckich "Biełoboh", Bractwo Maltańskie ze Szczecina, Bractwo Rycerskie Ziemi Górowskiej, Bractwo Rycerskie Ziemi Nadodrzańskiej czy Bractwo Rycerskie Miasta Żarki.   

Organizatorzy nadal przyjmują zgłoszenia od osób, które chcą spróbować swoich sił w rycerskim turnieju. W turnieju bojowym do wygrania jest miecz jednoręczny do walki wzorowany na orężu z XIII w. oraz pierścień, zaś w turnieju łuczniczym można wygrać litrowy skórzany bukłak.

Podczas dwóch dni imprezy można będzie na jarmarku średniowiecznym, kupić naczynia gliniane, wiklinowe i drewniane, stylizowaną biżuterię, miód, świece, wino z winnicy Julia, piwo smakowe, kawę z różnych stron świata, naczynia ze szkła zdobione metalem, zioła, wyroby skórzane, torebki, sakiewki i wiele innych rzeczy.

Nie zabraknie stoisk iście rycerskich - z bronią i niezbędnymi elementami obozowisk rycerskich. Dodatkowo przeprowadzone zostaną warsztaty garncarskie. Każdy będzie mógł stworzyć niepowtarzalne naczynie na kole garncarskim i zabrać je do domu. Będą też stoiska z pamiątkami krośnieńskimi i zamkowymi, będzie można również skosztować potraw przygotowanych nad paleniskiem.

Gościom turnieju czas będą umilać gry i zabawy plebejskie, zespoły muzyki dawnej Ęzibaba i Liarman, a także zespół tańca dawnego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Każdy będzie mógł także dosiąść rumaka i odbyć przejażdżkę na jego grzebiecie. Swoje konie przywiezie na zamek Stadnina Bronków.

W sobotę wieczorem (1 września) odbędzie się inscenizacja historyczna pn. "Bal u książęcej pary" i występ Teatru Goskar, zaś w niedzielę (2 września) teatrzyk dla najmłodszych przedstawi pt. "O królu, który chciał zostać dziadkiem".

Historia położonego nad Odrą zamku w Krośnie Odrzańskim sięga początków XIII wieku, czasów księcia Henryka Brodatego i jego małżonki księżnej Jadwigi Śląskiej, którzy władali warownią.

Zamek został wzniesiony w strategicznym punkcie, w którym znajdowała się przeprawa przez rzekę. W kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany, aż do formy bastionu. Do dzisiaj zachowało się kilka średniowiecznych jego elementów.

Krosno Odrzańskie to malowniczo położone miasto. Jego lewobrzeżna część znajduje się na płaskim terenie, prawobrzeżna rozciąga się na wzgórzach pradoliny Odry. Do miasta można dojechać drogami krajowymi nr 29 i 32.

Organizatorem imprezy jest Centrum Artystyczno-Kulturalne Zamek w Krośnie Odrzańskim.

sv, PAP

[Fot. PAP/Adrian Starus]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook