Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszył 752. Jarmark św. Dominika

28.07.2012

Ponad tysiąc stoisk handlowych ulokowanych na ulicach historycznego centrum Gdańska, dziesiątki koncertów, pokazów oraz innych imprez kulturalnych - otwarty dziś Jarmark św. Dominika potrwa ponad trzy tygodnie.

Uroczyste otwarcie Jarmarku miało miejsce w południe na Długim Targu. Sprzed Dworu Artusa wyruszyła kolorowa parada osób przebranych za postaci związane z historią jarmarku, by przejść pod Zieloną Bramę, gdzie ustawiono scenę oraz główną atrakcję ceremonii otwarcia - potężny bęben z 10-metrową membraną.

Kilkudziesięciu przedstawicieli władz miasta oraz Międzynarodowych Tragów Gdańskich (MTG), które organizują imprezę, uderzeniami w bęben dokonało oficjalnego otwarcia jarmarku. Uderzeń było 752, czyli tyle, ile razy w Gdańsku odbywał się Jarmark św. Dominika.

Jeszcze przed wielkim bębnieniem, w obecności setek mieszkańców i turystów wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski, zgodnie z tradycją, przekazał na ręce przedstawicieli MTG klucze do miasta.

W sobotę wieczorem, w ramach imprez przygotowanych na otwarcie jarmarku, na Targu Węglowym  odbędzie się koncert zespołu Voo Voo, a po nim - pokaz sztucznych ogni.

Jarmark św. Dominika to jedna z największych kulturalno-handlowych imprez plenerowych w Europie. Tegoroczna edycja potrwa do 19 sierpnia. W jej ramach można robić zakupy na około tysiącu stoisk, głównie rzemieślniczych, kolekcjonerskich i artystycznych ustawionych na ulicach historycznego centrum miasta. W ponad stu kramach sprzedawane są produkty spożywcze, w tym wyroby regionalne pochodzące z różnych zakątków Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Hiszpanii, Gruzji, Austrii, Belgii, Bułgarii, Litwy i Węgier.

Tradycyjnie na Jarmark złoży się też kilkadziesiąt koncertów, w tym występ Haliny Mlynkovej zamykający Jarmark czy - zorganizowany przez gdańskich dominikanów - występ Joszki Brody i zespołu Dzieci z Brodą.

Dominikanie zapraszają też na plac przy kościele św. Mikołaja na plenerowe seanse "Kina pod niebem" oraz do samej świątyni - na zwiedzanie jej zakamarków oraz urządzoną w niej wystawę ikon.

Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Dworu Artusa pojawiać się będzie ubrany w historyczny kostium trębacz, który odegra hejnał Jarmarku św. Dominika.

Na tegorocznym jarmarku znajduje się też strefa olimpijska dedykowana miłośnikom sportu: na 32-metrowym telebimie na Targu Węglowym można śledzić zmagania sportowców biorących udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Ubiegłoroczny jarmark odwiedziło około 6 mln osób, w poprzedniej edycji gości było z kolei około 8 mln.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. Tegoroczny jarmark jest 752. z kolei.

PAP/kop
[fot. PAP/A.Warżawa]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook