Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszy internetowa baza polskich zabytków

02.07.2012

We wtorek rozpoczyna działalność internetowa baza Otwarte Zabytki. Znajdzie się w niej 60 tysięcy opisów zabytków polskich. Ich listę przygotował Narodowy Instytut Dziedzictwa. Każdy użytkownik sieci będzie mógł samodzielnie aktualizować bazę.

Pomysł na portal pojawił się w 2011 roku przy okazji konkursu "Wiki lubi zabytki", którego partnerem była fundacja Centrum Cyfrowe: Polska. Obecnie fundacja tworzy bazę danych. Chce wykorzystać wiedzę internautów, ponieważ jej zdaniem spis NID zawiera  wiele błędnych danych. Prace nad nową bazą rozpoczęły się wczesną wiosną i dotyczyły głównie wypracowania celów serwisu i sprawnego przebiegu społecznościowej akcji tworzenia bazy zabytków.

Fundacja chce stworzyć katalog polskich zabytków pozwalający na ich łatwe odnalezienie, zobaczenia położenia na mapie i zapoznanie się z możliwie najpełniejszych opisem danego miejsca, wraz z jego historią czy aktualnym stanem. Użytkownicy będą mogli również dodawać własne zdjęcia, zgłaszać nowe, nieopisane jeszcze zabytki czy nawet proponować obiekty, które powinny zostać objęte ochroną konserwatorskich.

- Od wtorku zapraszamy internautów do Cyfrowego Czynu Społecznego - akcji tworzenia bazy zabytków – mówi Katarzyna Sawko, koordynatorka projektu. - Równolegle z lipcową akcją crowdsourcingową, będziemy intensywnie pracować nad stworzeniem serwisu, do którego wykorzystamy gotową bazę. Na początku serwis zawierał będzie wizytówki zabytków z podstawowymi informacji: nazwą, adresem, datą powstania, geolokalizacją i przyporządkowaniem do określonych kategorii - dodaje.

Dane prezentowane na portalu będą mogły zostać wykorzystane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, jako materiał pomocniczy – weryfikujący posiadane oraz gromadzone z innych źródeł informacje przy realizacji jego, a także przez wszystkie inne osoby, które chciałyby użyć ich w swoich serwisach.

Cały projekt realizowany jest w oparciu o licencję BSD (zezwalającą na modyfikacje i rozprowadzanie kodu strony czy aplikacji pod warunkiem podania informacji o autorach i treści licencji), a wszystkie dane udostępnione zostaną w ramach Creative Commons – najprawdopodobniej w wersji pozwalającej na dowolne wykorzystanie treści przy podaniu informacji o autorach oraz udostępnianiu stworzonego w oparciu o uzyskane materiały utworu na podstawie takiej samej licencji.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jako patron projektu udziela wsparcia merytorycznego w zakresie wykorzystania danych pochodzących z państwowego rejestru zabytków.

TK,PAP
[Fot. Dwór w Kruchowie Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook