Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszają 53. Kaliskie Spotkania Teatralne

09.05.2013

Osiem spektakli oceniać będzie jury rozpoczynających się w sobotę w Kaliszu (Wielkopolskie) 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Według organizatorów to najstarszy festiwal sztuki scenicznej w Polsce.

Festiwal potrwa do 18 maja, zakończy go koncert muzyki teatralnej Zygmunta Koniecznego.

Jak powiedział PAP dyrektor festiwalu, oraz dyrektor naczelny i artystyczny kaliskiego teatru Igor Michalski, rokrocznie na festiwalu prezentowane są najwybitniejsze przedstawienia ostatnich sezonów.

"Oczywiście znakomitych przedstawień jest znacznie więcej. Warto podkreślić, że teatr polski jest w rozkwicie i bogactwie różnych form, to jest fantastyczne, że jest z czego wybierać. Nasz wybór jest ograniczony przestrzenią, którą dysponujemy w naszym teatrze, ale także kosztami" - powiedział.

W ramach konkursu pokazany zostanie "Nietoperz" w reżyserii Kornela Mundruczo zrealizowany przez TR Warszawa, "Wichrowe Wzgórza" na motywach powieści Emily Bronte, w reżyserii Kuby Kowalskiego, w wykonaniu warszawskiego Teatru Studio,   oraz powstałe w krakowskim Narodowym Starym Teatrze "Oresteja" Ajschylosa w reżyserii Jana Klaty oraz "Paw Królowej" według powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka.

Ponadto Stowarzyszenie Teatralne Badów zaprezentuje sceniczną adaptację powieści Rabelais'go "Gargantua i Pantagruel" w reżyserii Piotra Bikonta,  zaś gdański Teatr Wybrzeże pokaże "Amatorki" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Kaliski teatr zaprezentuje w ramach konkursu "Trzy po trzy" wg Aleksandra Fredry w reżyserii Rudolfa Zioło oraz "Przełamując fale" wg scenariusza filmu Larsa von Triera w reżyserii Macieja Podstawnego.

Poza spektaklami konkursowymi, widzowie obejrzą m.in. monodram w wykonaniu Krystyny Jandy "Danuta W." Na festiwalu pojawi się bohaterka tego przedstawienia, Danuta Wałęsowa, która wraz z Krystyną Jandą spotka się z kaliską publicznością.

Widzowie będą uczestniczyli w spotkaniach i dyskusjach także z wykonawcami i twórcami innych prezentowanych w Kaliszu spektakli.

Poza konkursem będzie można obejrzeć również zrealizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi "Shopping and Fucking" Marka Ravenhilla w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, "Iluzje" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Rudolfa Zioło, a także przedstawienie "Tadek Niejadek" w reżyserii Małgorzaty Kałędkiewicz na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej.

Podczas Spotkań odbędą się także wernisaże wystawy rysunku i grafiki gdańskiego artysty – Andrzeja Taranka, oraz wystawy plakatów do przedstawień szekspirowskich z kolekcji Włodka Orła. Zaplanowano też dwudniowe warsztaty teatralne dla młodzieży.

Pierwsze Kaliskie Spotkania Teatralne odbyły się w maju 1961 roku. Ich założycielem i pierwszym dyrektorem był Tadeusz Kubalski, ówczesny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook