Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszają 53. Kaliskie Spotkania Teatralne

09.05.2013

Osiem spektakli oceniać będzie jury rozpoczynających się w sobotę w Kaliszu (Wielkopolskie) 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Według organizatorów to najstarszy festiwal sztuki scenicznej w Polsce.

Festiwal potrwa do 18 maja, zakończy go koncert muzyki teatralnej Zygmunta Koniecznego.

Jak powiedział PAP dyrektor festiwalu, oraz dyrektor naczelny i artystyczny kaliskiego teatru Igor Michalski, rokrocznie na festiwalu prezentowane są najwybitniejsze przedstawienia ostatnich sezonów.

"Oczywiście znakomitych przedstawień jest znacznie więcej. Warto podkreślić, że teatr polski jest w rozkwicie i bogactwie różnych form, to jest fantastyczne, że jest z czego wybierać. Nasz wybór jest ograniczony przestrzenią, którą dysponujemy w naszym teatrze, ale także kosztami" - powiedział.

W ramach konkursu pokazany zostanie "Nietoperz" w reżyserii Kornela Mundruczo zrealizowany przez TR Warszawa, "Wichrowe Wzgórza" na motywach powieści Emily Bronte, w reżyserii Kuby Kowalskiego, w wykonaniu warszawskiego Teatru Studio,   oraz powstałe w krakowskim Narodowym Starym Teatrze "Oresteja" Ajschylosa w reżyserii Jana Klaty oraz "Paw Królowej" według powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka.

Ponadto Stowarzyszenie Teatralne Badów zaprezentuje sceniczną adaptację powieści Rabelais'go "Gargantua i Pantagruel" w reżyserii Piotra Bikonta,  zaś gdański Teatr Wybrzeże pokaże "Amatorki" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Kaliski teatr zaprezentuje w ramach konkursu "Trzy po trzy" wg Aleksandra Fredry w reżyserii Rudolfa Zioło oraz "Przełamując fale" wg scenariusza filmu Larsa von Triera w reżyserii Macieja Podstawnego.

Poza spektaklami konkursowymi, widzowie obejrzą m.in. monodram w wykonaniu Krystyny Jandy "Danuta W." Na festiwalu pojawi się bohaterka tego przedstawienia, Danuta Wałęsowa, która wraz z Krystyną Jandą spotka się z kaliską publicznością.

Widzowie będą uczestniczyli w spotkaniach i dyskusjach także z wykonawcami i twórcami innych prezentowanych w Kaliszu spektakli.

Poza konkursem będzie można obejrzeć również zrealizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi "Shopping and Fucking" Marka Ravenhilla w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, "Iluzje" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Rudolfa Zioło, a także przedstawienie "Tadek Niejadek" w reżyserii Małgorzaty Kałędkiewicz na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej.

Podczas Spotkań odbędą się także wernisaże wystawy rysunku i grafiki gdańskiego artysty – Andrzeja Taranka, oraz wystawy plakatów do przedstawień szekspirowskich z kolekcji Włodka Orła. Zaplanowano też dwudniowe warsztaty teatralne dla młodzieży.

Pierwsze Kaliskie Spotkania Teatralne odbyły się w maju 1961 roku. Ich założycielem i pierwszym dyrektorem był Tadeusz Kubalski, ówczesny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook