Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza ogólnopolski projekt upamiętniający Powstanie Styczniowie

04.04.2013

Już w piątek rozpoczyna się ogólnopolska inicjatywa „Każdemu marzy się wolność” upamiętniająca 150. rocznicę jednego z największych zrywów narodowych w historii Polski.

Projekt zainauguruje koncert poświęcony Dionizemu Czachowskiemu (dowódca Powstania Styczniowego w regionie sandomierskim – przyp. red.), który odbędzie się w Niedabylu (województwo mazowieckie).

Jak podkreśla autor projektu - muzyk Robert Grudzień, impreza ma na celu promocję „nieco zapomnianej i często niedocenianej postaci Czachowskiego”.

W programie imprezy, oprócz koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu samego inicjatora uroczystości, zaplanowano również prezentację poezji i prozy poświęconej Czachowskiemu oraz prelekcja na temat jego dzieciństwa i rodziny. Z programem artystycznym wystąpią także uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu, gdzie został ochrzczony Czachowski. Udział w obchodach zapowiedzieli też potomkowie bohatera uroczystości.

W ramach projektu "Każdemu marzy się wolność" w całej Polsce odbędzie około stu imprez, które będą towarzyszyły festiwalom organowym w Radomiu, Orońsku i w innych miejscowościach, których historia jest związana z walką Powstańców.

Na tym nie koniec atrakcji dla miłośników historii i mieszkańców regionu. W ramach projektu zaplanowano także spektakle, warsztaty, promocje książek oraz "Rajd Rowerowy Szlakiem Dionizego Czachowskiego, bohatera powstania styczniowego".

Obchody zakończy koncert w Bukównie, gdzie został pochowany Dionizy Czachowski, który zginął 6 listopada 1863 r. w bitwie pod Jaworem Soleckim. W 1937 roku jego prochy przewieziono do Radomia i pochowano w mauzoleum.

am/PAP

[Na zdjęciu obraz Maksymiliana Gierymskiego "Wymarsz powstańców", fot. powstanie.okiem.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook