Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych

11.06.2013

20 spektakli z 15 krajów, warsztaty i słuchowiska złożą się na program 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. W dniach 28 czerwca - 2 lipca na pięciu warszawskich scenach swoje spektakle zaprezentują studenci z całego świata.

Festiwalowe spektakle będzie można oglądać w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Teatrze Narodowym (scena na Wierzbowej i scena Studio), Teatrze IMKA, Teatrze Studio i Instytucie Teatralnym.

"Po raz siódmy decydujemy się na to przedsięwzięcie. Festiwal wszedł w krwiobieg młodego życia teatralnego Europy i świata. Skróciliśmy festiwal do czterech dni, jednak postaraliśmy się o to, by w tym czasie pokazać najciekawsze z otrzymanych zgłoszeń" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w warszawskim Collegium Nobilium, Andrzej Strzelecki, rektor Akademii Teatralnej.

"Pierwsze edycja odbywały się w zupełnie innej Europie, innym świecie. Ten festiwal wyprzedził swój czas, integrując młode środowisko teatralne. Dziś nasi studenci żyją w rzeczywistości, która wymaga ich otwarcia na innych. To inwestycja w młode pokolenie ludzi, którzy w przyszłości będą decydowali o poziomie kultury teatralnej" - dodał Strzelecki.

Od pierwszej edycji festiwalu w programie znajduje się spektakl produkcji Akademii Teatralnej – w tym roku będzie to "Noce sióstr Broente" w reżyserii Bożeny Suchockiej - a także przedstawienie przygotowane przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, "Shopping and fucking" Grzegorza Wiśniewskiego. Festiwal otworzy spektakl "Film" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

W programie znalazły się takie spektakle jak: "Przeklęty diabeł" Akademii Teatralnej w Szanghaju, "Miłość niewieścia" przygotowana przez studentów Studia Sztuk Performatywnych w Tel Awiwie, "Kolory egzystencji" Akademii Teatralnej "Sofia Amandolea" w Rzymie, "Drużyna pływacka" z Uniwersytetu Soore w Teheranie czy "Bracia Karamazow" Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty: "Poetic body", które poprowadzi Thomas Prattki, założyciel London International School of Performing Arts, specjalizujący się w sztuce ekspresji dramatycznej. Uczestniczy warsztatu poprzez stricte fizyczne podejście do muzyki, malarstwa, poezji oraz innych dziedzin sztuki, zapraszani są do łączenia życia ze sztuką.

Przygotowano także warsztat pod hasłem "Spotkanie masek i postaci komedii dell'arte", który poprowadził włoski dramaturg i aktor, Claudio de Maglio. W trakcie warsztatu, uczestnicy zostaną wprowadzeni w kilka ważnych etapów świata komedii dell'arte. "Ciało maski" to trening ciała, "Ciało postaci" to analiza głównych postaci oraz próba dostosowania ich do umiejętności aktora, "Odkrywanie własnej postaci" to aktorska improwizacja. Organizatorzy zaplanowali także warsztat taneczno-aktorski "Folklor Afrokubański dla aktorów", podczas którego aktorzy będą odgrywali postaci świętych poprzez taniec. Warsztat poprowadzą studenci z Kuby.

"Ciekawostką tegorocznej edycji będzie 13 słuchowisk radiowych, przygotowywane przez reżyserów, studiujących w szkołach teatralnych na całym świecie. Najkrótsze słuchowisko ma osiem minut, najdłuższe - z Anglii - około godziny" - zapowiedział dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Morawski.

Spektakle oceniane będą przez międzynarodowe jury w którym zasiądą: Claudio de Maglio, Jose Maria Vieira Mendes, Andres Lima, Yang Chyiwen i Ryszard Bugajski.

PAP, lz

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook