Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych

11.06.2013

20 spektakli z 15 krajów, warsztaty i słuchowiska złożą się na program 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. W dniach 28 czerwca - 2 lipca na pięciu warszawskich scenach swoje spektakle zaprezentują studenci z całego świata.

Festiwalowe spektakle będzie można oglądać w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Teatrze Narodowym (scena na Wierzbowej i scena Studio), Teatrze IMKA, Teatrze Studio i Instytucie Teatralnym.

"Po raz siódmy decydujemy się na to przedsięwzięcie. Festiwal wszedł w krwiobieg młodego życia teatralnego Europy i świata. Skróciliśmy festiwal do czterech dni, jednak postaraliśmy się o to, by w tym czasie pokazać najciekawsze z otrzymanych zgłoszeń" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w warszawskim Collegium Nobilium, Andrzej Strzelecki, rektor Akademii Teatralnej.

"Pierwsze edycja odbywały się w zupełnie innej Europie, innym świecie. Ten festiwal wyprzedził swój czas, integrując młode środowisko teatralne. Dziś nasi studenci żyją w rzeczywistości, która wymaga ich otwarcia na innych. To inwestycja w młode pokolenie ludzi, którzy w przyszłości będą decydowali o poziomie kultury teatralnej" - dodał Strzelecki.

Od pierwszej edycji festiwalu w programie znajduje się spektakl produkcji Akademii Teatralnej – w tym roku będzie to "Noce sióstr Broente" w reżyserii Bożeny Suchockiej - a także przedstawienie przygotowane przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, "Shopping and fucking" Grzegorza Wiśniewskiego. Festiwal otworzy spektakl "Film" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

W programie znalazły się takie spektakle jak: "Przeklęty diabeł" Akademii Teatralnej w Szanghaju, "Miłość niewieścia" przygotowana przez studentów Studia Sztuk Performatywnych w Tel Awiwie, "Kolory egzystencji" Akademii Teatralnej "Sofia Amandolea" w Rzymie, "Drużyna pływacka" z Uniwersytetu Soore w Teheranie czy "Bracia Karamazow" Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty: "Poetic body", które poprowadzi Thomas Prattki, założyciel London International School of Performing Arts, specjalizujący się w sztuce ekspresji dramatycznej. Uczestniczy warsztatu poprzez stricte fizyczne podejście do muzyki, malarstwa, poezji oraz innych dziedzin sztuki, zapraszani są do łączenia życia ze sztuką.

Przygotowano także warsztat pod hasłem "Spotkanie masek i postaci komedii dell'arte", który poprowadził włoski dramaturg i aktor, Claudio de Maglio. W trakcie warsztatu, uczestnicy zostaną wprowadzeni w kilka ważnych etapów świata komedii dell'arte. "Ciało maski" to trening ciała, "Ciało postaci" to analiza głównych postaci oraz próba dostosowania ich do umiejętności aktora, "Odkrywanie własnej postaci" to aktorska improwizacja. Organizatorzy zaplanowali także warsztat taneczno-aktorski "Folklor Afrokubański dla aktorów", podczas którego aktorzy będą odgrywali postaci świętych poprzez taniec. Warsztat poprowadzą studenci z Kuby.

"Ciekawostką tegorocznej edycji będzie 13 słuchowisk radiowych, przygotowywane przez reżyserów, studiujących w szkołach teatralnych na całym świecie. Najkrótsze słuchowisko ma osiem minut, najdłuższe - z Anglii - około godziny" - zapowiedział dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Morawski.

Spektakle oceniane będą przez międzynarodowe jury w którym zasiądą: Claudio de Maglio, Jose Maria Vieira Mendes, Andres Lima, Yang Chyiwen i Ryszard Bugajski.

PAP, lz

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook