Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza Letnia Akademia Jazzu w Łodzi

02.07.2013

Koncerty, warsztaty, wystawy fotografii i spotkania z gwiazdami jazzu znajdą się w programie 6. Letniej Akademii Jazzu, która w czwartek rusza w klubie Wytwórnia w Łodzi. Nowością tej edycji Akademii są czterodniowe warsztaty mistrzowskie dla muzyków – International Jazz Platform.

Letnia Akademia Jazzu odbywać się będzie pod hasłem "Legendy Polskiego Jazzu". Przez dwa miesiące prezentowane będą największe osiągnięcia polskiej szkoły jazzu - twórczość Andrzeja Trzaskowskiego, Jerzego Miliana czy Krzysztofa Komedy - poinformowała Dorota Szczepanek z "Wytwórni".

Akademię zainauguruje w czwartek Gala Jerzego Miliana "Between Friends. Od jazzu do piosenki". Podczas koncertu zespół Piotra Kałużnego zaprezentuje m.in. nowekompozycje Miliana "Music for Mr. Fortuna" i "Between Friends". W części poświęconej piosenkom z muzyką tego twórcy wystąpią m.in. Iwona Kmiecik, Kalina Kasprzak, a także Andrzej Dąbrowski, Kuba Badach i Grażyna Łobaszewska.

Milianowi poświęcone będzie także pierwsze w historii polskiego jazzu spotkanie czterech wibrafonistów na jednej scenie; wystąpią Bernard Maseli, Dominik Bukowski, Irenusz Głyk, Karol Szymanowski. W hołdzie kompozytorowi zagra także legendarna grupa SBB pod przewodnictwem Józefa Skrzeka, która zaprezentuje swoje spojrzenie na twórczość Miliana oraz niemiecki zespół jazzowy Jazzanova.

W dniach od 8 do 11 lipca zaplanowano International Jazz Platform - pierwszą edycję międzynarodowego projektu edukacyjnego. Zajęcia poprowadzą znani muzycy młodej generacji z Europy, m.in. Ole Morten Vaagan i Gard Nilssen z Norwegii, Tom Arthurs z Wielkiej Brytanii oraz Dominik Wania i Maciej Obara. Na zakończenie warsztatów odbędzie się koncert "Polska szkoła jazzu współcześnie".

W trakcie Akademii pianiście i kompozytorowi Mieczysławowi Koszowi poświęcony będzie koncert zespołu RGG. Zaplanowano także pokaz filmu biograficznego o artyście "Esencja nastroju" w reż. Roberta Kaczmarka.

W sierpniu zaplanowano wydarzenia poświęcone pamięci Andrzeja Trzaskowskiego – kompozytora, pianisty i krytyka muzycznego. Pokazany zostanie francuski film dokumentalny pt. "Andrzej Trzaskowski: The Brain of Polish Jazz" w reż. Damiena Bertranda, a Polish Jazz Quartet z Francji wykona projekt złożony z klasycznych kompozycji Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Dla upamiętnienia 80. rocznicy urodzin kompozytora zaplanowano także prapremierę baletu jazzowego "Nihil Novi" w choreografii i inscenizacji Krystyny Mazurówny do słynnej kompozycji Trzaskowskiego.

Pod koniec sierpnia kulminacyjnymi wydarzeniami Akademii będą koncerty poświęcone Krzysztofowi Komedzie. Zespół Leszka Żądło zagra kompozycje z musicalu "Wygnanie z raju" z 1969 r. Muzyka zrekonstruowana została na podstawie rękopisów Komedy odnalezionych niedawno w Holandii. Natomiast tureccy muzycy z zespołu Control Voltage Project zaprezentują autorski projekt złożony z kompozycji Krzysztofa Komedy napisanych do filmów Romana Polańskiego.

Na zakończenie Letniej Akademii Jazzu - 30 sierpnia - po raz pierwszy w polskiej wersji językowej zaprezentowany zostanie spektakl z muzyką Komedy "Moja Słodka Europejska Ojczyzna" w wykonaniu Andrzeja Seweryna i zespołu Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, w reż. Michała Passendorfera.

Muzykę do wierszy wybitnych polskich poetów, m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, czy Zbigniewa Herberta, Krzysztof Komeda napisał w 1967 roku, tuż przed wyjazdem do Hollywood. Płyta z tym materiałem zrealizowana została wówczas w Niemczech.

Przez niemal dwa miesiące publiczność będzie miała okazję obejrzeć także dwie wystawy: fotografii "Gwiazdy świata jazzu" Andrzeja Dąbrowskiego oraz "Muzyka sceniczna Krzysztofa Komedy" na której znajdą się unikalne zdjęcia i rękopisy kompozytora. Ta ostatnia wystawa przygotowana została we współpracy z Biblioteką Narodową. Dodatkowo w programie LAJ znajdą się projekcje filmów o tematyce jazzowej i spotkania z gwiazdami.

Szczegółowy program Akademii można znaleźć na stronie www.letniaakademiajazzu.pl

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Chelmowski 17.04.2018

  W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

  W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały

 2. Forman140042018 14.04.2018

  Zmarł reżyser "Lotu nad kukułczym gniazdem". Miał 86 lat

  Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser o światowej sławie, twórca m.in. "Lotu nad kukułczym gniazdem" - powiadomiła w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat

 3. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 4. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 5. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 6. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 7. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 8. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook