Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza Letnia Akademia Jazzu w Łodzi

02.07.2013

Koncerty, warsztaty, wystawy fotografii i spotkania z gwiazdami jazzu znajdą się w programie 6. Letniej Akademii Jazzu, która w czwartek rusza w klubie Wytwórnia w Łodzi. Nowością tej edycji Akademii są czterodniowe warsztaty mistrzowskie dla muzyków – International Jazz Platform.

Letnia Akademia Jazzu odbywać się będzie pod hasłem "Legendy Polskiego Jazzu". Przez dwa miesiące prezentowane będą największe osiągnięcia polskiej szkoły jazzu - twórczość Andrzeja Trzaskowskiego, Jerzego Miliana czy Krzysztofa Komedy - poinformowała Dorota Szczepanek z "Wytwórni".

Akademię zainauguruje w czwartek Gala Jerzego Miliana "Between Friends. Od jazzu do piosenki". Podczas koncertu zespół Piotra Kałużnego zaprezentuje m.in. nowekompozycje Miliana "Music for Mr. Fortuna" i "Between Friends". W części poświęconej piosenkom z muzyką tego twórcy wystąpią m.in. Iwona Kmiecik, Kalina Kasprzak, a także Andrzej Dąbrowski, Kuba Badach i Grażyna Łobaszewska.

Milianowi poświęcone będzie także pierwsze w historii polskiego jazzu spotkanie czterech wibrafonistów na jednej scenie; wystąpią Bernard Maseli, Dominik Bukowski, Irenusz Głyk, Karol Szymanowski. W hołdzie kompozytorowi zagra także legendarna grupa SBB pod przewodnictwem Józefa Skrzeka, która zaprezentuje swoje spojrzenie na twórczość Miliana oraz niemiecki zespół jazzowy Jazzanova.

W dniach od 8 do 11 lipca zaplanowano International Jazz Platform - pierwszą edycję międzynarodowego projektu edukacyjnego. Zajęcia poprowadzą znani muzycy młodej generacji z Europy, m.in. Ole Morten Vaagan i Gard Nilssen z Norwegii, Tom Arthurs z Wielkiej Brytanii oraz Dominik Wania i Maciej Obara. Na zakończenie warsztatów odbędzie się koncert "Polska szkoła jazzu współcześnie".

W trakcie Akademii pianiście i kompozytorowi Mieczysławowi Koszowi poświęcony będzie koncert zespołu RGG. Zaplanowano także pokaz filmu biograficznego o artyście "Esencja nastroju" w reż. Roberta Kaczmarka.

W sierpniu zaplanowano wydarzenia poświęcone pamięci Andrzeja Trzaskowskiego – kompozytora, pianisty i krytyka muzycznego. Pokazany zostanie francuski film dokumentalny pt. "Andrzej Trzaskowski: The Brain of Polish Jazz" w reż. Damiena Bertranda, a Polish Jazz Quartet z Francji wykona projekt złożony z klasycznych kompozycji Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Dla upamiętnienia 80. rocznicy urodzin kompozytora zaplanowano także prapremierę baletu jazzowego "Nihil Novi" w choreografii i inscenizacji Krystyny Mazurówny do słynnej kompozycji Trzaskowskiego.

Pod koniec sierpnia kulminacyjnymi wydarzeniami Akademii będą koncerty poświęcone Krzysztofowi Komedzie. Zespół Leszka Żądło zagra kompozycje z musicalu "Wygnanie z raju" z 1969 r. Muzyka zrekonstruowana została na podstawie rękopisów Komedy odnalezionych niedawno w Holandii. Natomiast tureccy muzycy z zespołu Control Voltage Project zaprezentują autorski projekt złożony z kompozycji Krzysztofa Komedy napisanych do filmów Romana Polańskiego.

Na zakończenie Letniej Akademii Jazzu - 30 sierpnia - po raz pierwszy w polskiej wersji językowej zaprezentowany zostanie spektakl z muzyką Komedy "Moja Słodka Europejska Ojczyzna" w wykonaniu Andrzeja Seweryna i zespołu Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, w reż. Michała Passendorfera.

Muzykę do wierszy wybitnych polskich poetów, m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, czy Zbigniewa Herberta, Krzysztof Komeda napisał w 1967 roku, tuż przed wyjazdem do Hollywood. Płyta z tym materiałem zrealizowana została wówczas w Niemczech.

Przez niemal dwa miesiące publiczność będzie miała okazję obejrzeć także dwie wystawy: fotografii "Gwiazdy świata jazzu" Andrzeja Dąbrowskiego oraz "Muzyka sceniczna Krzysztofa Komedy" na której znajdą się unikalne zdjęcia i rękopisy kompozytora. Ta ostatnia wystawa przygotowana została we współpracy z Biblioteką Narodową. Dodatkowo w programie LAJ znajdą się projekcje filmów o tematyce jazzowej i spotkania z gwiazdami.

Szczegółowy program Akademii można znaleźć na stronie www.letniaakademiajazzu.pl

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook