Jedynie prawda jest ciekawa

Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

17.01.2017

Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

"Konkurs służy aktywizacji autorów, promocji ich twórczości, upowszechnianiu i rozwijaniu świadomości oraz wrażliwości literackiej wśród społeczeństwa" - przypomniała Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej. 

Swe prace mogą nadsyłać twórcy w wieku od 18 do 40 lat, którzy piszą wiersze, poematy, scenariusze teatralne i mają niewielkie szanse, by zaprezentować swój dorobek szerszej publiczności. Utwory, które - jak stanowi regulamin konkursu - nie mogły być dotąd nigdzie publikowane, oceniać będzie profesjonalne jury powołane przez organizatora. 

Komisja konkursowa będzie oceniać nowatorstwo utworów, trafność wyrazu, oryginalność i wartość artystyczną. Prace można nadsyłać do 28 lutego 2017 roku na adres organizatora: Biblioteka Śląska w Katowicach pl. Rady Europy 1, Katowice 40-021, z dopiskiem "Ogólnopolski Konkurs Literacki Śląski Shakespeare im. Anny i Piotra Dobrowolskich". 

Na autorów najlepszych prac czekają nagrody finansowe, które zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Bibliotece Śląskiej 26 maja 2017 roku. Biblioteka Śląska organizuje konkurs od ubiegłego roku, wcześniej organizowała go fundacja "Młodzi Twórcy", założona przez Annę Dobrowolską - wdowę po zmarłym w 2005 r. politologu z Uniwersytetu Śląskiego prof. Piotrze Dobrowolskim. 

Jak podaje fundacja na swojej stronie internetowej, konkurs powstał w wyniku rozmów z młodymi twórcami, którzy mają potrzebę wypowiedzi w formie literackiej o tym, jak widzą współczesną rzeczywistość. 

"Niestety nie zawsze są należycie wynagradzani za swoją pracę i dorobek artystyczny. Literaci, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku artystycznym, nie mają potrafią przebić się ze swoimi pracami u wydawców, reżyserów teatralnych i w innych instytucjach kultury. 

Nasz konkurs ma to zmienić" - napisali przedstawiciele fundacji.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook