Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

09.10.2013

Pokazem filmu "Mój rower" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego rozpoczął się we wtorek w Los Angeles 14. Festiwal Filmów Polskich. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć 56 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych.

Na ceremonię otwarcia festiwalu, która odbyła się we wtorek wieczorem czasu lokalnego w Egyptian Theatre w Hollywood, przylecieli z Polski twórcy i aktorzy nagrodzonych w tym roku filmów, m.in. Andrzej Jakimowski, Sonia Bohosiewicz, Ivo Krankowski, Julia Kolberger, Kuba Gryżewski oraz Bartosz Gelner.

W kategorii filmu fabularnego jury przyznało w tym roku dwie równorzędne nagrody filmom "Imagine" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego i "Obława" w reżyserii Marcina Kryształowicza. Nagrody Hollywood Eagle Awards wręczali amerykański aktor David Lago i reżyser Dennis Dugan.

Za najlepszy film dokumentalny jury uznało "Mundial. Gra o wszystko" w reż. Michała Bielawskiego. W kategorii filmów krótkometrażowych nagrodę Bridging The Borders Award przyznano "Mazurkowi" w reż. Julii Kolberger oraz filmowi "128.szczur" w reż. Jakuba Pączka. Julia Kolberger została także wyróżniona nagrodą im. Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu. The Piotr Łazarkiewicz Award przyznano także Bartoszowi Gelner za rolę w filmie "Płynące wieżowce". Za najlepszy film animowany uznano "Co się dzieje gdy dzieci nie chcą jeść zupy" w reż. Pawła Prewenckiego.

"Nasi jurorzy to twórcy i krytycy filmowi z Hollywood. Ta grupa ludzi oglądających film polski, czasami po raz pierwszy, co roku rośnie. Ci ludzie wracają do nas i to jest naszym celem, by zapoznać i zainteresować polskim filmem jak najwięcej ludzi" - powiedział PAP dyrektor Festiwalu Vladek Juszkiewicz.

W ubiegłym roku ceremonię otwarcia Festiwalu w Hollywood uświetniła amerykańska premiera filmu Waldemara Krzystka "80 milionów", polskiego kandydata do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych. Juszkiewicz, w rozmowie z PAP, żałował, że niepowodzeniem zakończyły się rozmowy w sprawie pokazu filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy, tegorocznego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

"Żałujemy, bo chcieliśmy, żeby zawsze na otwarcie pokazywany był film, który jest polskim kandydatem do Oscara. Ustalanie programu festiwalu nie jest proste, bo nie zawsze udaje nam się dostać to co chcemy. Czasami po prostu nas nie stać na pokaz danego filmu" – stwierdził Juszkiewicz.

Mówiąc o kryteriach wyboru produkcji prezentowanych widzom w południowej Kalifornii, dyrektor Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles podkreśla, że "przede wszystkim są to filmy, które mogą przemówić do amerykańskiej publiczności".

"Trzeba sobie zdawać sprawę, że w ciągu roku w Los Angeles odbywa się 300 festiwali filmowych. To, że utrzymaliśmy się na tym rynku i mówi się o naszym festiwalu przy okazji innych imprez, potwierdza, że formuła się sprawdza i powoduje, że jesteśmy dostrzegani" - dodał Juszkiewicz.

W tym roku pokazy filmów będą odbywać się w dwóch kinach zlokalizowanych na dwóch krańcach Los Angeles. Nowością jest wolny wstęp dla uczniów i studentów oraz bezpłatny wstęp na pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych.

Organizatorem Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles jest Polish American Film Society. Impreza otrzymała wsparcie finansowe od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tegoroczna, 14. edycja festiwalu, zakończy się 17 października. Rocznie pokazy ogląda 3-3,5 tys. widzów.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook