Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

09.10.2013

Pokazem filmu "Mój rower" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego rozpoczął się we wtorek w Los Angeles 14. Festiwal Filmów Polskich. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć 56 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych.

Na ceremonię otwarcia festiwalu, która odbyła się we wtorek wieczorem czasu lokalnego w Egyptian Theatre w Hollywood, przylecieli z Polski twórcy i aktorzy nagrodzonych w tym roku filmów, m.in. Andrzej Jakimowski, Sonia Bohosiewicz, Ivo Krankowski, Julia Kolberger, Kuba Gryżewski oraz Bartosz Gelner.

W kategorii filmu fabularnego jury przyznało w tym roku dwie równorzędne nagrody filmom "Imagine" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego i "Obława" w reżyserii Marcina Kryształowicza. Nagrody Hollywood Eagle Awards wręczali amerykański aktor David Lago i reżyser Dennis Dugan.

Za najlepszy film dokumentalny jury uznało "Mundial. Gra o wszystko" w reż. Michała Bielawskiego. W kategorii filmów krótkometrażowych nagrodę Bridging The Borders Award przyznano "Mazurkowi" w reż. Julii Kolberger oraz filmowi "128.szczur" w reż. Jakuba Pączka. Julia Kolberger została także wyróżniona nagrodą im. Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu. The Piotr Łazarkiewicz Award przyznano także Bartoszowi Gelner za rolę w filmie "Płynące wieżowce". Za najlepszy film animowany uznano "Co się dzieje gdy dzieci nie chcą jeść zupy" w reż. Pawła Prewenckiego.

"Nasi jurorzy to twórcy i krytycy filmowi z Hollywood. Ta grupa ludzi oglądających film polski, czasami po raz pierwszy, co roku rośnie. Ci ludzie wracają do nas i to jest naszym celem, by zapoznać i zainteresować polskim filmem jak najwięcej ludzi" - powiedział PAP dyrektor Festiwalu Vladek Juszkiewicz.

W ubiegłym roku ceremonię otwarcia Festiwalu w Hollywood uświetniła amerykańska premiera filmu Waldemara Krzystka "80 milionów", polskiego kandydata do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych. Juszkiewicz, w rozmowie z PAP, żałował, że niepowodzeniem zakończyły się rozmowy w sprawie pokazu filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy, tegorocznego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

"Żałujemy, bo chcieliśmy, żeby zawsze na otwarcie pokazywany był film, który jest polskim kandydatem do Oscara. Ustalanie programu festiwalu nie jest proste, bo nie zawsze udaje nam się dostać to co chcemy. Czasami po prostu nas nie stać na pokaz danego filmu" – stwierdził Juszkiewicz.

Mówiąc o kryteriach wyboru produkcji prezentowanych widzom w południowej Kalifornii, dyrektor Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles podkreśla, że "przede wszystkim są to filmy, które mogą przemówić do amerykańskiej publiczności".

"Trzeba sobie zdawać sprawę, że w ciągu roku w Los Angeles odbywa się 300 festiwali filmowych. To, że utrzymaliśmy się na tym rynku i mówi się o naszym festiwalu przy okazji innych imprez, potwierdza, że formuła się sprawdza i powoduje, że jesteśmy dostrzegani" - dodał Juszkiewicz.

W tym roku pokazy filmów będą odbywać się w dwóch kinach zlokalizowanych na dwóch krańcach Los Angeles. Nowością jest wolny wstęp dla uczniów i studentów oraz bezpłatny wstęp na pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych.

Organizatorem Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles jest Polish American Film Society. Impreza otrzymała wsparcie finansowe od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tegoroczna, 14. edycja festiwalu, zakończy się 17 października. Rocznie pokazy ogląda 3-3,5 tys. widzów.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook