Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

22.04.2013

Uroczystym koncertem w wykonaniu światowej sławy skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, której towarzyszyć będą młodzi muzycy z Polski i zagranicy, zainauguruje działalność 21 maja Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

"Tutaj w niewielkich Lusławicach powstało ważne miejsce, które będzie oddziaływać kulturalnie na cały rejon" - ocenił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej inicjator przedsięwzięcia Krzysztof Penderecki.

Inwestycja wybudowana od podstaw w ciągu 16 miesięcy kosztowała blisko 65 mln zł z czego 50 mln będą stanowiły środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę, po 5 mln zł, dołożyło województwo małopolskie, budżet państwa oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego - Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.

Jak podkreślił Penderecki, inwestycja otrzymała tak wysoką unijną dotację, wynoszącą 85 proc. całości kosztów, dlatego że powstała w niewielkim ośrodku, który dzięki nowemu obiektowi będzie oddziaływał kulturalnie na cały region.

"Zaczęliśmy już cykl koncertów - wszystkie miały pełną salę, jest nimi olbrzymie zainteresowanie. Przyjeżdżają ludzie z Krakowa, Tarnowa i tutaj z najbliższych okolic, do tej pory mieliśmy już cztery tysiące słuchaczy" - podkreślił kompozytor.

Zgodnie z jego ideą Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach jest dedykowane artystycznie utalentowanej młodzieży z całej Europy. Pod okiem mistrzów swój warsztat będą tam wszechstronnie doskonalić młodzi instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci.

"To właściwie jest kampus, one istnieją na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie gościłem wielokrotnie jako wykładowca. Wydaje mi się, że takie miejsce jest bardzo potrzebne także u nas w Polsce" - wyjaśnił.

Centrum zostało zaprojektowane jako wysokiej klasy, wielofunkcyjny obiekt muzyczny stwarzający możliwości wszechstronnego doskonalenia w dziedzinie muzyki, organizacji koncertów oraz kameralnych spektakli baletowych.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano zespół budynków wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. "Sercem" obiektu jest nowoczesna sala koncertowa na 650 miejsc spełniająca najwyższe standardy akustyczne. Są też sale prób orkiestry i ćwiczeń baletowych.

Jak podkreślił dyrektor Centrum Adam Balas wykonana z naturalnych materiałów sala (dąb, świerk) spełnia najbardziej rygorystyczne światowe standardy w dziedzinie akustyki. "Takie sale spotyka się bardzo rzadko, w opinii wielu specjalistów jest to najlepsza tej wielkości sala koncertowa w Polsce" - zaznaczył.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostało utworzone na podstawie umowy zawartej we wrześniu 2005 r. między ministrem kultury a Stowarzyszeniem Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego. We wrześniu 2009 r. do współprowadzenia centrum przystąpiło dodatkowo W województwo małopolskie. Te trzy instytucje zobowiązały się do finansowania przedsięwzięcia.

W poniedziałek Centrum podpisało umowę z partnerem strategicznym i partnerem sali koncertowej, którym została Grupa Azoty z siedzibą w nieodległym Tarnowie. "Jest to dla nas historyczny moment, bo bez istotnego wparcia Grupy Azoty nie moglibyśmy rozwinąć naszej działalności" – powiedział Penderecki.

PAP, lz

[fot: Krzysztof Wójcik, wikipedia/creativecommons]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook