Jedynie prawda jest ciekawa

Rusza akcja promująca czytelnictwo

10.01.2016

Ruszyła druga edycja internetowej akcji "Przeczytam 52 książki w roku". "Propagowanie czytelnictwa i poszarzanie horyzontów - to cele akcji" - mówi PAP organizator przedsięwzięcia, bloger Marcin Gnat.

Tylko w pierwszych dniach akcji aż 90 tys. internautów zainteresowało się nią na Facebooku, a 50 tys. osób zadeklarowało, że przeczyta 52 tytuły - to przeciętna liczba tygodni w roku.

Jak tłumaczy organizator, nie liczy się format, objętość ani gatunek utworu. Ważne, aby sięgnąć po książkę i przeczytać ją od deski do deski.

"Liczymy na to, że tego rodzaju akcja jednoczy internautów, którzy wzajemnie motywują się do działania - czyli do czytania. Razem łatwiej wcielić plan w życie" - przekonuje organizator. Internauci na Facebooku wzajemnie mogą polecać sobie książki, dzielić się wrażeniami z przeczytanych już.

W ubiegłorocznej akcji udział wzięło 102 tys. osób - deklarowały one regularne czytanie jednej książki w tygodniu. "Zgodnie z ankietą, którą przeprowadziliśmy na próbie 11 tys. osób, 35,5 proc. spośród nich rzeczywiście przeczytało książki" - mówi Gnat i przewiduje, że w tym roku więcej osób zaangażuje się w akcję, ponieważ już ją znają i są bardziej świadomi wyzwania.

Rok ubiegły, 2015, twórca Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił rokiem książek na Facebooku (Year of Books) i zadeklarował, że będzie czytał co najmniej jedną książkę na dwa tygodnie. "Co ciekawe, my w Polsce ogłosiliśmy naszą akcję tydzień wcześniej przed twórcą Facebooka. Nie wiedzieliśmy jeszcze, że ogłosi rok rokiem książek. To był dość nietypowy i szczęśliwy zbieg okoliczności" - mówi Gnat.

AM/PAP

[fot. Joe Crawford from Moorpark, California, USA/flickr.com/CC/Wikimedia Commons]

Słowa kluczowe:

akcja

,

Facebook

,

plan

,

życie

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook