Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczyna się Festiwal Sacrum Profanum

15.09.2013

Sześć koncertów, w których klasyka będzie mieszać się z rockiem, ambientem i popem, znalazło się w programie Festiwalu Sacrum Profanum, zaczynającego się w niedzielę w Krakowie. W ciągu tygodnia zabrzmi muzyka m.in. Briana Eno, Laurie Anderson czy Aphex Twina.

Jak podkreśliła zastępca prezydenta Krakowa Magdalena Sroka podczas niedzielnej konferencji prasowej, Sacrum Profanum jest bez wątpienia jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Krakowie.

- Na pewno jest to festiwal, dzięki któremu możemy podejmować wyzwania, możemy pokazywać, że Kraków jest cały czas na współczesnej mapie kultury miejscem ścierania się idei, miejscem awangardowym, miejscem wolnych myśli i miejscem wolności artystycznej - zaznaczyła.

Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum, przypomniał, że impreza w tym roku zmieniła swoje oblicze - po zeszłorocznej edycji poświęconej muzyce polskiej zakończono cykl prezentacji dokonań muzyki współczesnej różnych państw.

- Teraz przyszedł czas na skupienie się nad tym, co wyznaczyło indywidualny rys tego festiwalu, czyli łączenie i mieszanie gatunków ambitnej muzyki popularnej z muzyką klasyczną – zapowiedział Berkowicz.

Nową odsłonę Sacrum Profanum zapowiedział czerwcowy koncert zespołu Portishead, jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu trip-hop.

Niedzielny trzygodzinny koncert inauguracyjny "TRANCE/PULSE!" będzie zawierał najnowszą kompozycję Tyondai'a Braxtona, byłego lidera Battles i dwa projekty liderów Portishead - Adriana Utley'a i Geoffa Barrowa czerpiące inspirację z partytur Terry'ego Riley'a, Johna Cage'a czy Karlheinza Stockhausena.

Adrian Utley chciał, żeby podczas koncertu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum u jego boku zagrali także polscy i krakowscy artyści. Do wspólnego grania zaprosił: Tymona Tymańskiego, Marcina Gałązkę, Macieja Cieślaka, Patricka The Pan, Michała Dymnego, Piotra Aleksandra Nowaka i Piotra Orzechowskiego "Pianohooligana".

W ciągu kolejnych dni festiwalowych do 22 września melomani usłyszą koncerty, w których będą mieszały się elementy klasyki, rocka, ambientu czy popu. Muzyka takich twórców, jak Frank Zappa, Brian Eno, Aphex Twin, Laurie Anderson, Autechre czy Venetian Snares zostanie zestawiona z dokonaniami współczesnych przedstawicieli muzyki poważnej: Steve'a Reicha, Philipa Glassa czy Michaela Daugherty'ego.

Wystąpią najlepsze zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Ensemble Modern, Bang on a Can All-Stars, Alarm Will Sound, So Percussion i Sentieri selvaggi.

Festiwal zakończy 22 września koncert z zainaugurowanego w zeszłym roku cyklu Polish Icons, podczas którego muzyka polskich kompozytorów współczesnych interpretowana jest przez artystów sceny alternatywnej i DJ-ów. W tym roku bohaterem koncertu będzie Witold Lutosławski. Na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z jego utworami "Preludia i fuga" oraz "Muzyka żałobna" zmierzą się artyści związani m.in. z wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel. 

PAP

[FOTO: Ludwig Schneider Creative Commons 3.0 - Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook