Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczyna się Festiwal Sacrum Profanum

15.09.2013

Sześć koncertów, w których klasyka będzie mieszać się z rockiem, ambientem i popem, znalazło się w programie Festiwalu Sacrum Profanum, zaczynającego się w niedzielę w Krakowie. W ciągu tygodnia zabrzmi muzyka m.in. Briana Eno, Laurie Anderson czy Aphex Twina.

Jak podkreśliła zastępca prezydenta Krakowa Magdalena Sroka podczas niedzielnej konferencji prasowej, Sacrum Profanum jest bez wątpienia jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Krakowie.

- Na pewno jest to festiwal, dzięki któremu możemy podejmować wyzwania, możemy pokazywać, że Kraków jest cały czas na współczesnej mapie kultury miejscem ścierania się idei, miejscem awangardowym, miejscem wolnych myśli i miejscem wolności artystycznej - zaznaczyła.

Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum, przypomniał, że impreza w tym roku zmieniła swoje oblicze - po zeszłorocznej edycji poświęconej muzyce polskiej zakończono cykl prezentacji dokonań muzyki współczesnej różnych państw.

- Teraz przyszedł czas na skupienie się nad tym, co wyznaczyło indywidualny rys tego festiwalu, czyli łączenie i mieszanie gatunków ambitnej muzyki popularnej z muzyką klasyczną – zapowiedział Berkowicz.

Nową odsłonę Sacrum Profanum zapowiedział czerwcowy koncert zespołu Portishead, jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu trip-hop.

Niedzielny trzygodzinny koncert inauguracyjny "TRANCE/PULSE!" będzie zawierał najnowszą kompozycję Tyondai'a Braxtona, byłego lidera Battles i dwa projekty liderów Portishead - Adriana Utley'a i Geoffa Barrowa czerpiące inspirację z partytur Terry'ego Riley'a, Johna Cage'a czy Karlheinza Stockhausena.

Adrian Utley chciał, żeby podczas koncertu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum u jego boku zagrali także polscy i krakowscy artyści. Do wspólnego grania zaprosił: Tymona Tymańskiego, Marcina Gałązkę, Macieja Cieślaka, Patricka The Pan, Michała Dymnego, Piotra Aleksandra Nowaka i Piotra Orzechowskiego "Pianohooligana".

W ciągu kolejnych dni festiwalowych do 22 września melomani usłyszą koncerty, w których będą mieszały się elementy klasyki, rocka, ambientu czy popu. Muzyka takich twórców, jak Frank Zappa, Brian Eno, Aphex Twin, Laurie Anderson, Autechre czy Venetian Snares zostanie zestawiona z dokonaniami współczesnych przedstawicieli muzyki poważnej: Steve'a Reicha, Philipa Glassa czy Michaela Daugherty'ego.

Wystąpią najlepsze zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Ensemble Modern, Bang on a Can All-Stars, Alarm Will Sound, So Percussion i Sentieri selvaggi.

Festiwal zakończy 22 września koncert z zainaugurowanego w zeszłym roku cyklu Polish Icons, podczas którego muzyka polskich kompozytorów współczesnych interpretowana jest przez artystów sceny alternatywnej i DJ-ów. W tym roku bohaterem koncertu będzie Witold Lutosławski. Na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z jego utworami "Preludia i fuga" oraz "Muzyka żałobna" zmierzą się artyści związani m.in. z wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel. 

PAP

[FOTO: Ludwig Schneider Creative Commons 3.0 - Wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook