Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczęły się Dni Kultury Romskiej

08.04.2013

Festiwal potrwa dwa dni. 8 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Romów. W programie np. recital muzyki i poezji romskiej.

Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski: "To jest ważne. Chcemy przekazać młodzieży jak najwięcej informacji - na temat kultury, tradycji i oczywiście tego święta". "Żyjemy tu od sześciu wieków a tak naprawdę, tak mało o sobie wiemy(...) Mam nadzieję, że to będzie impreza cykliczna" - powiedział.

W programie znalazło się wiele wydarzeń, m.in. otwarcie wystawy fotografii artystycznych o tematyce romskiej, debata szkolna na temat sytuacji Romów w Polsce, pokaz filmu dokumentalnego o zasłużonym romskim artyście Edwardzie Dębickim pt. "Choć raz zobacz, jak się kręcą tylne koła wozu", recital muzyki i poezji romskiej oparty na twórczości wybitnej romskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy, występ Romskiej Orkiestry Kameralnej z Koszyc (Słowacja), otwarcie wystawy prac dzieci o tematyce romskiej, finał Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Romach.

Festiwal został zainaugurowany 8 kwietnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Romów. Data ta ma związek ze spotkaniem starszyzny oraz liderów romskich z różnych krajów, które odbyło się 8 kwietnia 1971 roku w Oprington, niedaleko Londynu. Jego celem było zwrócenie uwagi światowej opinii publicznej na obecność Romów oraz na ich prawa społeczne i polityczne. W tym dniu Romowie po raz pierwszy zamanifestowali swoje istnienie na arenie międzynarodowej jako naród.

Katowickie Dni Kultury Romskiej są wspólną inicjatywą katowickiego Stowarzyszenia Szansa dla Każdego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 im. Andrzeja Mielęckiego, Fundacji Pomocy Dzieciom "Ulica", Miejskiego Domu Kultury "Bogucice-Zawodzie" i Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych.

Szacuje się, że w Polsce mieszka ok. 35 do 50 tys. Romów, z czego w woj. śląskim ok. 5 tys.

PAP
[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook