Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczęło się Narodowe Czytanie dzieł Fredry

07.09.2013

Odczytaniem utworu "Trzeba by" Aleksandra Fredry prezydent Bronisław Komorowski z żoną rozpoczęli w warszawskim Ogrodzie Saskim ogólnopolską akcję "Narodowego Czytania". Dzieła autora "Zemsty" czytane będą w sobotę w ponad 750 miejscach w Polsce.

Bronisław Komorowski wspominając ubiegłoroczne Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza "pisanego polską nostalgią", podkreślił, że Fredro opisuje Polskę z dowcipem, poczuciem humoru, z pewnym dystansem, a czasem z ironią. "Te dwa spojrzenia na Polskę do dzisiaj są nam potrzebne, do dzisiaj są istotne. Myślę, że ciesząc się twórczością Aleksandra Fredry powinniśmy stale pamiętać o tym, że wielkim wyzwaniem jest to, abyśmy potrafili o współczesnej Polsce, o sobie samych mówić nie tylko z nostalgią, ale także z ironią i dowcipem" - powiedział Bronisław Komorowski.

Para prezydencka rozpoczęła czytanie Fredry bajką "Trzeba by". Opowiada ona o czterech podróżnych, którzy w zimową noc zabłądzili w lesie i musieli nocować przy ognisku. Każdy z nich miał pomysł, co należałoby zrobić, aby przetrwać noc - przynieść więcej drewna, zasłonić się od śniegu - ale żaden z nich nic nie zrobił. W nocy podróżni zamarzli. "Gdzie bez czynu sama rada Biada radźcom, dziełu biada!" - głosi morał bajki.

Przez cały dzień aktorzy, muzycy, sportowcy, dziennikarze będą w Ogrodzie Saskim odczytywać głośno dramaty Fredry - "Zemstę", "Męża i żonę", "Damy i huzary", "Pana Jowialskiego" i "Gwałtu co się dzieje". Wśród czytających będą m.in. Daniel Olbrychski, Jan Peszek, Andrzej Seweryn, Cezary Żak, Stanisława Celińska, Agata Buzek, Robert Górski, Urszula Dudziak, Robert Korzeniowski.

"W ubiegłym roku, podczas Narodowego Czytania „Pana Tadeusza” przekonaliśmy się, że jego organizacja była wyśmienitym pomysłem" - powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest współorganizatorem akcji. "Kontakt z klasyką polskiej literatury w wykonaniu najwybitniejszych aktorów przyciągnął wówczas do Ogrodu Saskiego wielu warszawiaków. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami - przypominali sobie strofy Mickiewicza, komentowali je, niektórzy recytowali z pamięci. Mam nadzieję, że sukcesem okaże się również w tym roku czytanie dramatów Aleksandra Fredry. To istny fundament tradycji polskiego teatru, ale też polskiego humoru, do której naprawdę warto wracać" - dodał dyrektor NCK.

Na stronie internetowej Prezydenta RP można znaleźć listę ponad 750 miast i miejscowości, które postanowiły się włączyć do akcji. Spośród miejscowości biorących udział w tej akacji, największą jest Warszawa, najmniejszą zaś Czerwonka, leżąca w gminie Sokołów Podlaski, licząca około 100 mieszkańców. Dzieła Fredry czytane będą w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach, niemal wszędzie tam, gdzie spotkać się może większa grupa ludzi. Każda z miejscowości uczestniczących w akcji, czytanie utworów Fredry zorganizuje we własny, oryginalny sposób.

W Bydgoszczy sceną czytania utworów Fredry będzie jedna z restauracji, a w wśród czytających znajdą się księża z miejscowej parafii. W Kaliszu czytanie podzielono na trzy etapy - "Fredro dla dzieci", "Fredro z Kaliszem w tle" oraz "Fredro dla dorosłych". W Łowiczu czytać utwory Fredry będą wszyscy mieszkańcy, którzy przybędą na tamtejszy rynek, a w Toruniu wspólne czytanie poprzedzi parada, która przejdzie przez miasto. Z kolei w Bochni będzie można zobaczyć żywego osiołka, któremu "w żłoby dano", a w Olsztynie utwory Fredry wykonywane będą hiphopowo. W Ełku odbędzie się dyskoteka w strojach z epoki oraz konkurs czytania fraszek pt. "Fredro po 22.00", w Słupsku utwory Fredry czytane będą w areszcie śledczym, a w Czerminie w Wielkopolsce w Środowiskowym Domu Samopomocy.

W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu po godz. 22.00 prezentowany będzie jeden z "frywolnych" poematów Fredry, w Raciborzu zabrzmi "Fredro po ślonsku" a uczestnicy Narodowego Czytania w Mińsku Mazowieckim podejmą próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w czytaniu non-stop utworów Aleksandra Fredry.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook