Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczęło się Narodowe Czytanie dzieł Fredry

07.09.2013

Odczytaniem utworu "Trzeba by" Aleksandra Fredry prezydent Bronisław Komorowski z żoną rozpoczęli w warszawskim Ogrodzie Saskim ogólnopolską akcję "Narodowego Czytania". Dzieła autora "Zemsty" czytane będą w sobotę w ponad 750 miejscach w Polsce.

Bronisław Komorowski wspominając ubiegłoroczne Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza "pisanego polską nostalgią", podkreślił, że Fredro opisuje Polskę z dowcipem, poczuciem humoru, z pewnym dystansem, a czasem z ironią. "Te dwa spojrzenia na Polskę do dzisiaj są nam potrzebne, do dzisiaj są istotne. Myślę, że ciesząc się twórczością Aleksandra Fredry powinniśmy stale pamiętać o tym, że wielkim wyzwaniem jest to, abyśmy potrafili o współczesnej Polsce, o sobie samych mówić nie tylko z nostalgią, ale także z ironią i dowcipem" - powiedział Bronisław Komorowski.

Para prezydencka rozpoczęła czytanie Fredry bajką "Trzeba by". Opowiada ona o czterech podróżnych, którzy w zimową noc zabłądzili w lesie i musieli nocować przy ognisku. Każdy z nich miał pomysł, co należałoby zrobić, aby przetrwać noc - przynieść więcej drewna, zasłonić się od śniegu - ale żaden z nich nic nie zrobił. W nocy podróżni zamarzli. "Gdzie bez czynu sama rada Biada radźcom, dziełu biada!" - głosi morał bajki.

Przez cały dzień aktorzy, muzycy, sportowcy, dziennikarze będą w Ogrodzie Saskim odczytywać głośno dramaty Fredry - "Zemstę", "Męża i żonę", "Damy i huzary", "Pana Jowialskiego" i "Gwałtu co się dzieje". Wśród czytających będą m.in. Daniel Olbrychski, Jan Peszek, Andrzej Seweryn, Cezary Żak, Stanisława Celińska, Agata Buzek, Robert Górski, Urszula Dudziak, Robert Korzeniowski.

"W ubiegłym roku, podczas Narodowego Czytania „Pana Tadeusza” przekonaliśmy się, że jego organizacja była wyśmienitym pomysłem" - powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest współorganizatorem akcji. "Kontakt z klasyką polskiej literatury w wykonaniu najwybitniejszych aktorów przyciągnął wówczas do Ogrodu Saskiego wielu warszawiaków. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami - przypominali sobie strofy Mickiewicza, komentowali je, niektórzy recytowali z pamięci. Mam nadzieję, że sukcesem okaże się również w tym roku czytanie dramatów Aleksandra Fredry. To istny fundament tradycji polskiego teatru, ale też polskiego humoru, do której naprawdę warto wracać" - dodał dyrektor NCK.

Na stronie internetowej Prezydenta RP można znaleźć listę ponad 750 miast i miejscowości, które postanowiły się włączyć do akcji. Spośród miejscowości biorących udział w tej akacji, największą jest Warszawa, najmniejszą zaś Czerwonka, leżąca w gminie Sokołów Podlaski, licząca około 100 mieszkańców. Dzieła Fredry czytane będą w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach, niemal wszędzie tam, gdzie spotkać się może większa grupa ludzi. Każda z miejscowości uczestniczących w akcji, czytanie utworów Fredry zorganizuje we własny, oryginalny sposób.

W Bydgoszczy sceną czytania utworów Fredry będzie jedna z restauracji, a w wśród czytających znajdą się księża z miejscowej parafii. W Kaliszu czytanie podzielono na trzy etapy - "Fredro dla dzieci", "Fredro z Kaliszem w tle" oraz "Fredro dla dorosłych". W Łowiczu czytać utwory Fredry będą wszyscy mieszkańcy, którzy przybędą na tamtejszy rynek, a w Toruniu wspólne czytanie poprzedzi parada, która przejdzie przez miasto. Z kolei w Bochni będzie można zobaczyć żywego osiołka, któremu "w żłoby dano", a w Olsztynie utwory Fredry wykonywane będą hiphopowo. W Ełku odbędzie się dyskoteka w strojach z epoki oraz konkurs czytania fraszek pt. "Fredro po 22.00", w Słupsku utwory Fredry czytane będą w areszcie śledczym, a w Czerminie w Wielkopolsce w Środowiskowym Domu Samopomocy.

W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu po godz. 22.00 prezentowany będzie jeden z "frywolnych" poematów Fredry, w Raciborzu zabrzmi "Fredro po ślonsku" a uczestnicy Narodowego Czytania w Mińsku Mazowieckim podejmą próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w czytaniu non-stop utworów Aleksandra Fredry.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook