Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczęła się renowacja Bazyliki Mariackiej

25.06.2016

W niezwykle wzniosły sposób odsłonięto pierwsze „gwiazdy-cegiełki” na sklepieniu Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Gwiazdy to dary wotywne od ludzi, którym los pomorskiej świątyni leży na sercu. Ich ofiara wspiera remont kościoła zwanego „koroną Gdańska”.

Podczas ceremonii w szczególny sposób uhonorowano wizytę Jana Pawła II w pomorskiej świątyni. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 21, a dokładnie trzydzieści siedem minut później odkryto tę gwiazdę, która poświęcona jest pamięci naszego wielkiego rodaka.Nadzwyczajnie podniosłe wydarzenie rozpoczęło się od Apelu Jasnogórskiego, a zakończyło Barką, ukochaną pieśnią Jana Pawła II. Ceremonię uświetnił koncert sopranistki Anity Rywalskiej – Sosnowskiej, oraz kwartetu smyczkowego z orkiestry Waldemara Malickiego. 

W ceremonii uczestniczyli znakomici goście, m. in. metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, ks. prałat Zbigniew Zieliński. Gości w progach świątyni przywitał proboszcz Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, ks. prałat Ireneusz Bradtke. 

W renowację świątyni włączyło się również Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej, a mecenat nad akcją objęła Kasa Stefczyka, której przedstawicielem na uroczystości był prezes Mirosław Dembiński. Remont perły europejskiej architektury sakralnej wspierają różne środowiska. Dwanaście milionów złotych przeznaczyła na ten cel Unia Europejska, a kolejne osiem milionów złotych ma dołożyć miasto Gdańsk. Wspomóc remont świątyni mogą również parafianie i wszystkie osoby, którym leży na sercu los gdańskiej Bazyliki. 

Swój dar można ofiarować za pomocą specjalnej strony internetowej, bądź bezpośrednio u proboszcza pomorskiego kościoła. Dotychczas uczyniły to już 64 osoby, które wykupiły swoje gwiazdy. Kolejne będą umieszczane sukcesywnie, aż do 12 czerwca 2017 roku, czyli do 30. rocznicy jedynej wizyty i spotkania papieża Polaka z chorymi w bazylice.  Gwiazdy na sklepieniu gdańskiej Bazyliki nawiązują do historii gdańskiego kościoła. Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343r. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat.  

Dnia 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia. Cztery lata wcześniej, w piątek po Wielkanocy 1498 roku, gdańszczanie rozpoczęli prawdziwe współzawodnictwo przy budowie poszczególnych stropów. Całe sklepienia były opłacane przez cechy, które rywalizowały ze sobą, kto więcej ich ufunduje. Dzięki temu bardzo szybko ukończono budowę bazyliki. Wówczas całe sklepienie zdobiły złote gwiazdy, które – dzięki pracy wielu środowisk – mają znów szansę wrócić na swoje miejsce.  O tym, że dar wspierania Bazyliki ma także głęboki, duchowy wymiar mówił proboszcz gdańskiej świątyni: "Wierzymy, że wspólna troska o Bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by Bazylika piękniała. Zależy nam także na duchowym wymiarze przedsięwzięcia. Fundowane gwiazdki będzie można poświęcić, zadedykować jakiejś osobie lub sprawie. To świetny sposób, by rodzice dali świadectwo miłości do dzieci, by mężowie czcili swe żony, by uhonorować rodziców czy dziadków" – mówił ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.

kk/wPolityce.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook