Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczęła się renowacja Bazyliki Mariackiej

25.06.2016

W niezwykle wzniosły sposób odsłonięto pierwsze „gwiazdy-cegiełki” na sklepieniu Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Gwiazdy to dary wotywne od ludzi, którym los pomorskiej świątyni leży na sercu. Ich ofiara wspiera remont kościoła zwanego „koroną Gdańska”.

Podczas ceremonii w szczególny sposób uhonorowano wizytę Jana Pawła II w pomorskiej świątyni. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 21, a dokładnie trzydzieści siedem minut później odkryto tę gwiazdę, która poświęcona jest pamięci naszego wielkiego rodaka.Nadzwyczajnie podniosłe wydarzenie rozpoczęło się od Apelu Jasnogórskiego, a zakończyło Barką, ukochaną pieśnią Jana Pawła II. Ceremonię uświetnił koncert sopranistki Anity Rywalskiej – Sosnowskiej, oraz kwartetu smyczkowego z orkiestry Waldemara Malickiego. 

W ceremonii uczestniczyli znakomici goście, m. in. metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, ks. prałat Zbigniew Zieliński. Gości w progach świątyni przywitał proboszcz Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, ks. prałat Ireneusz Bradtke. 

W renowację świątyni włączyło się również Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej, a mecenat nad akcją objęła Kasa Stefczyka, której przedstawicielem na uroczystości był prezes Mirosław Dembiński. Remont perły europejskiej architektury sakralnej wspierają różne środowiska. Dwanaście milionów złotych przeznaczyła na ten cel Unia Europejska, a kolejne osiem milionów złotych ma dołożyć miasto Gdańsk. Wspomóc remont świątyni mogą również parafianie i wszystkie osoby, którym leży na sercu los gdańskiej Bazyliki. 

Swój dar można ofiarować za pomocą specjalnej strony internetowej, bądź bezpośrednio u proboszcza pomorskiego kościoła. Dotychczas uczyniły to już 64 osoby, które wykupiły swoje gwiazdy. Kolejne będą umieszczane sukcesywnie, aż do 12 czerwca 2017 roku, czyli do 30. rocznicy jedynej wizyty i spotkania papieża Polaka z chorymi w bazylice.  Gwiazdy na sklepieniu gdańskiej Bazyliki nawiązują do historii gdańskiego kościoła. Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343r. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat.  

Dnia 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia. Cztery lata wcześniej, w piątek po Wielkanocy 1498 roku, gdańszczanie rozpoczęli prawdziwe współzawodnictwo przy budowie poszczególnych stropów. Całe sklepienia były opłacane przez cechy, które rywalizowały ze sobą, kto więcej ich ufunduje. Dzięki temu bardzo szybko ukończono budowę bazyliki. Wówczas całe sklepienie zdobiły złote gwiazdy, które – dzięki pracy wielu środowisk – mają znów szansę wrócić na swoje miejsce.  O tym, że dar wspierania Bazyliki ma także głęboki, duchowy wymiar mówił proboszcz gdańskiej świątyni: "Wierzymy, że wspólna troska o Bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by Bazylika piękniała. Zależy nam także na duchowym wymiarze przedsięwzięcia. Fundowane gwiazdki będzie można poświęcić, zadedykować jakiejś osobie lub sprawie. To świetny sposób, by rodzice dali świadectwo miłości do dzieci, by mężowie czcili swe żony, by uhonorować rodziców czy dziadków" – mówił ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.

kk/wPolityce.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook