Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczął się X Gdańsk DocFilm Festival

02.05.2012

21 filmów z kilkunastu krajów, w tym 8 z Polski, rywalizuje o nagrodę na rozpoczętym w środę 10. festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival poświęconym obrazom o pracy i godności człowieka. Festiwal potrwa do niedzieli. Sponsorem festiwalu są Kasy Kredytowe SKOK.

Jubileuszowa edycja festiwalu odbywa się pod hasłem: "Świętuj z nami w kinie!". Na konkurs wpłynęło ponad 200 filmów z 38 krajów z całego świata.      

Rzeczniczka Gdańsk DocFilm Festival, Diana Dziworska poinformowała, że program 10. edycji Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) oprócz projekcji konkursowych przewiduje m.in. spotkania z twórcami polskimi i zagranicznymi, pokazy filmów dokumentalnych z całego świata, projekcje 7 filmów w ramach "Panoramy Polskiej" oraz projekcje 9 obrazów w ramach "Panoramy Światowej".      

Polskę w konkursie na Gdańsk DocFilm Festival reprezentują: "3 dni wolności" Łukasza Borowskiego, "Hakawati" Marcina Sautera, "Kiedyś będziemy szczęśliwi" Pawła Wysoczańskiego, "Koniec lata" Piotra Stasika, "Lekarze" Tomasza Wolskiego, "Na północ od Kalabrii" Marcina Sautera, "Paparazzi" Piotra Bernasia i "Planeta Kirsan" Magdaleny Pięty.      

Pozostałe filmy konkursowe powstały m.in. w Szwajcarii, Rumunii, Luksemburgu, Indiach, Serbii, Izrealeu i Holandii.     

"Czasami praca ukazana jest jako prawdziwy sens życia człowieka - jego największa pasja i spełnienie. Są też historie, które przybliżają nam dramatyczne problemy ludzi w związku z wykonywanym zajęciem czy brakiem możliwości jego wykonywania i konsekwencjami z tym związanymi" - czytamy w komunikacie informującym o konkursowych filmach.     

Koordynator festiwalu, Katarzyna Zalewska, powiedziała, że na zakończenie każdego dnia festiwalowego odbędzie się projekcja filmu fabularnego z Bollywood. "Jednym z akcentów tegorocznego festiwalu są Indie i dlatego proponujemy pokazy filmów Bollywood, które są 'lżejsze' niż pokazywane filmy dokumentalne" - wyjaśniła.     

Filmy oceniać będzie jury w składzie: operator Jacek Petrycki, holenderska reżyserka Astrid Bussink oraz dyrektor Azjatyckiej Akademii Filmowo-Telewizyjnej Sandeep Marwah.     

Główna nagroda festiwalu to 10 tys. zł oraz statuetka Brama Wolności, przedstawiająca fragment muru z otwartymi na oścież wrotami.  Konkursowym projekcjom towarzyszyć będą pokazy specjalne. W ramach projektu "Global Prosperity" (pokazuje znajdujące się w Indiach największe złomowisko statków na świecie) zaprezentowany zostanie reportaż Maxa Cegielskiego, spotkanie z twórcą oraz Michałem Szlagą, fotografem biorącym udział w projekcie, od lat także dokumentującym przemiany w stoczni w Gdańsku.     

Projekcje festiwalowe odbywają się w kinach Neptun i Kameralne w Gdańsku. 

Szczegółowy program i aktualności dostępne są na stronie gdanskdocfilm.pl

TLa/PAP

[fot.gdanskdocfilm.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook