Jedynie prawda jest ciekawa


"Róża" z nagrodą dla najlepszego polskiego filmu

19.03.2012

Film "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zdobył Polską Nagrodę Filmową Orła 2012 w kategorii najlepszy film. Statuetki, przyznane przez Polską Akademię Filmową, wręczono w poniedziałek podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

W kategorii najlepszy polski reżyser triumfował Wojciech Smarzowski, doceniony przez akademię za realizację filmu "Róża". Nagrody dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych przyznano: Agacie Kuleszy za rolę w "Róży" oraz Robertowi Więckiewiczowi za rolę w filmie "W ciemności".

W kategorii najlepszy polski film "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pokonał: "W ciemności" Agnieszki Holland i "Salę samobójców" Jana Komasy.

O Orła 2012 w kategorii reżyseria oprócz Smarzowskiego walczyli: Holland - nominowana do nagrody za film "W ciemności" - oraz Komasa, z nominacją za "Salę samobójców".

Robert Więckiewicz w kategorii najlepsza główna rola męska pokonał: Marcina Dorocińskiego, nominowanego za rolę w "Róży", oraz Jakuba Gierszała, którego Polska Akademia Filmowa nominowała do nagrody za rolę w filmie "Sala samobójców".

W kategorii najlepsza główna rola żeńska o statuetkę, oprócz Agaty Kuleszy, walczyły: Roma Gąsiorowska, nominowana za rolę w filmie "Ki" w reżyserii Leszka Dawida, oraz Agnieszka Grochowska, której nominację przyznano za rolę w filmie "W ciemności".

Podczas poniedziałkowej ceremonii w Teatrze Narodowym nagrody przyznano też m.in. w kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, scenariusz, zdjęcia, muzyka, scenografia, kostiumy oraz odkrycie roku.

W kategorii aktor drugoplanowy Orła 2012 zdobył Jacek Braciak za rolę w filmie "Róża". 

W kategorii drugoplanowa aktorka statuetkę otrzymała Kinga Preis, doceniona przez akademię za rolę
w filmie "W ciemności".

Za najlepszy scenariusz Orła 2012 przyznano Michałowi Szczerbicowi, scenarzyście filmu "Róża".

Nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia otrzymała operatorka Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do filmu "W ciemności".

Autorem najlepszej muzyki okazał się Michał Lorenc, który skomponował muzykę do filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł".

Orła w kategorii najlepsza scenografia zdobyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński (autorzy scenografii do filmu "Młyn i krzyż"), a w kategorii kostiumy triumfowała Dorota Roqueplo (kostiumy do filmu "Młyn i krzyż").

W kategorii odkrycie roku, w której o nagrodę walczyło trzech reżyserów, Orła zdobył Jan Komasa, doceniony za film "Sala samobójców". Komasa pokonał w tej kategorii: Adriana Panka - nominowanego do statuetki za film "Daas", oraz Leszka Dawida - nominowanego za film "Ki".

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane corocznie od 1999 roku. Tegoroczna gala wręczenia Orłów była 14. w historii tych nagród. Prezydentem Polskiej Akademii Filmowej, w skład której wchodzi ponad 500 osób, od 2008 r. jest Agnieszka Holland.

PAP
[fot.PAP/Pietruszka]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook