Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie wierni Annie German

03.09.2012

Rosyjska telewizja państwowa Kanał 1 w poniedziałek rozpoczęła emisję 10-odcinkowego serialu "Anna German", opowiadającego o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu i niezwykłej karierze tej niezmiennie kochanej i podziwianej w Rosji polskiej piosenkarki.

W postać German wcieliła się polska aktorka Joanna Moro, znana m.in. z seriali "Barwy szczęścia", "Na Wspólnej" i "Magda M.". Jej męża - Zbigniewa Tucholskiego gra Szymon Sędrowski. W ramach przygotowań do roli Moro spotkała się z mężem artystki. Ponadto scenariusz był konsultowany z jego przedstawicielem.

W serialu, który będzie nadawany codziennie w najlepszym czasie antenowym, bezpośrednio po wieczornym magazynie informacyjnym "Wremia", występuje plejada znanych rosyjskich aktorów, w tym Marat Baszarow, Maria Poroszyna, Jekatierina Wasiliewa, Konstantin Miłowanow i Julia Rutberg.

Serial wyreżyserował Artiom Antonow. Scenariusz napisała Alina Siemieriakowa, a muzykę - Danił Judilewicz. Autorem zdjęć jest Aleksandr Worobiow. Prawa do emisji "Anny German" zakupiły już telewizje na Ukrainie i Białorusi, gdzie ta przedwcześnie zmarła artystka jest równie popularna, jak w Rosji.

Poniedziałkowa "Komsomolskaja Prawda" anonsuje serial "jako love story radzieckiego Kopciuszka na tle znanego do bólu pejzażu historycznego".

Zmarła 30 lat temu (26 sierpnia 1982 roku) Anna German była nie tylko piosenkarką, ale też kompozytorką, aktorką i dziennikarką. Jej piosenki, nagrane w znacznej części na początku lat 60., to m.in. "Tańczące Eurydyki", "Szedł Atanazy do Anny", "List do Chopina", "Bal u Posejdona" i "Człowieczy los". Wylansowała też w Polsce ogromnie popularną w ZSRR "Nadieżdę".

W ciągu niespełna 20 lat występów na estradzie zrobiła karierę w Polsce i za granicą. Śpiewała w siedmiu językach. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji i - szczególnie często - w ZSRR. Laury zdobywała na wielu festiwalach, m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze.

German była wręcz uwielbiana w ZSRR, gdzie nagrała cztery płyty po rosyjsku. Zawsze przyznawała, że piosenki rosyjskie są jej bardzo bliskie. "Łatwo i przyjemnie je śpiewać - nie tylko dlatego, że dobrze znam język. Zachwycają melodyjnością i swobodą głosową. Aby przekazać całą głębię tych piosenek, powinno się je śpiewać wyłącznie po rosyjsku" - mówiła.

Pytana o to, co jest ważne w piosence odpowiadała: "Przede wszystkim musi być dobry tekst. Czytelny, zrozumiały. Tekst to most, który łączy mnie ze słuchaczami". W ZSRR teksty dla niej pisali najlepsi autorzy - Robert Rożdiestwienski, Aleksandra Pachmutowa, Nikołaj Dobronrawow i Władimir Szanski.

German była córką Holenderki, urodzonej w Rosji, i Polaka niemieckiego pochodzenia, którego w 1937 roku pod zarzutem szpiegostwa aresztowało i rozstrzelało NKWD. Jej ojczym zaginął bez wieści podczas II wojny światowej. Anna z matką zostały zesłane do Kirgistanu. Po wojnie matka Anny złożyła dokumenty repatriacyjne; w 1946 roku. German z matką i babką wyjechały do Polski.

Urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu, w Uzbekistanie, gdzie dziś główna ulica miasta nosi jej imię. Miała zostać geologiem - takie studia ukończyła na uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie po wojnie trafiła jej rodzina, i gdzie w 1960 roku zadebiutowała w studenckim teatrzyku Kalambur.

W 1980 roku zachorowała na raka, ale nadal nagrywała płyty i koncertowała przy pełnych salach. Komponowała też psalmy i inne pieśni religijne. Wykonywane utwory rejestrowała na domowym magnetofonie. Zmarła w 1982 roku w wieku 46 lat. Została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie.

W 2011 roku w Rosji powstał już film dokumentalny o życiu German - "Anna German. Echa miłości".

ansa/PAP

[fot.PAP Stanisław Czarnogórski]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook