Jedynie prawda jest ciekawa


Rok Żołnierzy Wyklętych

07.03.2013

Plakaty z biogramami Żołnierzy Wyklętych w wielu miastach Polski, gra karciana, płyta z piosenkami o kobietach walczących w Armii Krajowej, koncerty, konkursy - to planowane wydarzenia Roku Żołnierzy Wyklętych, który zainauguruje w czwartek koncert w Lublinie.

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, mówić o Żołnierzach Wyklętych nie do historyków i znawców tematu, ale do Polaków, z których wielu być może nigdy o tych bohaterach nie słyszało - powiedział Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości, która wraz Ośrodkiem KARTA jest organizatorem Roku Żołnierzy Wyklętych.

Rok Żołnierzy Wyklętych zainauguruje w czwartek w Lublinie koncert piosenek z płyty "Morowe Panny" dedykowanej uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Zaprezentowane zostaną też dwie piosenki z płyty, na której znajdą się utwory o kobietach walczących w szeregach AK, którym - jak to określają organizatorzy - przypadł los Wyklętych. Piosenki śpiewać będą czołowe polskie wokalistki z zespołem Maleo Reggae Rockers. - Płyta jeszcze powstaje. Jej robocza nazwa to Morowe Panny II lub Panny Wyklęte - dodała rzeczniczka Roku Żołnierzy Wyklętych Agnieszka Uścińska.

Płytę wyda Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacja Niepodległości. Ma być prezentowana podczas trasy koncertowej w największych miastach w Polsce.

Projekt zorganizowania Roku Żołnierzy Wyklętych ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Taką rolę pełnić mają plakaty z biogramami Żołnierzy Wyklętych, które będą eksponowane w wielu miastach Polski m.in. w urzędach, autobusach miejskich, szkołach, bibliotekach, miejscach masowych imprez.

W każdym regionie kraju prezentowane będą postacie żołnierzy podziemia niepodległościowego działających na danym terenie. Plakaty z ich biogramami udostępniane będą przez Fundację samorządom, instytucjom, mediom chętnym do ich publikacji. - Do współpracy w tej sprawie przystąpiło już około 60 miast w Polsce - powiedział wiceprezes Fundacji Piotr Gawryszczak.

Fundacja zapowiada również przygotowanie gry karcianej "Bohaterowie wyklęci", w której gracze wcielą się w dowódców polskiego podziemia niepodległościowego i będą walczyć przeciwko narzucaniu im władzy komunistycznej.

Ponadto opracowane mają być konspekty lekcji o Żołnierzach Wyklętych. - Chcielibyśmy, aby w każdej szkole odbyły się takie lekcje. Przygotujemy profesjonalne materiały - dodał Omieczyński.

Organizowane mają być także konkursy dla szkół - m.in. literackie, historyczne, biograficzne. Promowana będzie też publikacja "Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963", pod redakcją Marty Markowskiej, wydana przez wydawnictwo Fundacji Ośrodka KARTA.

Organizowane obchody Roku Żołnierzy Wyklętych wiążą się z przypadającą tym roku 50. rocznicą śmierci ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego, żołnierza AK, sierż. Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął 21 października 1963 r. w pobliżu miasteczka Piaski na Lubelszczyźnie. Został zastrzelony podczas obławy przez funkcjonariuszy ZOMO - osiemnaście lat po zakończeniu działań wojennych.

- Śmierć Lalka jest datą symboliczną dla całego pokolenia tych żołnierzy polskich, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej i kontynuowali walkę o niepodległość - zaznaczył Omieczyński.

W 2011 r parlament, "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchodzone 1 marca święto upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Greg/PAP
[fot. Muzeum Powstania Warszawskiego]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook