Jedynie prawda jest ciekawa


Rok Żołnierzy Wyklętych

07.03.2013

Plakaty z biogramami Żołnierzy Wyklętych w wielu miastach Polski, gra karciana, płyta z piosenkami o kobietach walczących w Armii Krajowej, koncerty, konkursy - to planowane wydarzenia Roku Żołnierzy Wyklętych, który zainauguruje w czwartek koncert w Lublinie.

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, mówić o Żołnierzach Wyklętych nie do historyków i znawców tematu, ale do Polaków, z których wielu być może nigdy o tych bohaterach nie słyszało - powiedział Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości, która wraz Ośrodkiem KARTA jest organizatorem Roku Żołnierzy Wyklętych.

Rok Żołnierzy Wyklętych zainauguruje w czwartek w Lublinie koncert piosenek z płyty "Morowe Panny" dedykowanej uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Zaprezentowane zostaną też dwie piosenki z płyty, na której znajdą się utwory o kobietach walczących w szeregach AK, którym - jak to określają organizatorzy - przypadł los Wyklętych. Piosenki śpiewać będą czołowe polskie wokalistki z zespołem Maleo Reggae Rockers. - Płyta jeszcze powstaje. Jej robocza nazwa to Morowe Panny II lub Panny Wyklęte - dodała rzeczniczka Roku Żołnierzy Wyklętych Agnieszka Uścińska.

Płytę wyda Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacja Niepodległości. Ma być prezentowana podczas trasy koncertowej w największych miastach w Polsce.

Projekt zorganizowania Roku Żołnierzy Wyklętych ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Taką rolę pełnić mają plakaty z biogramami Żołnierzy Wyklętych, które będą eksponowane w wielu miastach Polski m.in. w urzędach, autobusach miejskich, szkołach, bibliotekach, miejscach masowych imprez.

W każdym regionie kraju prezentowane będą postacie żołnierzy podziemia niepodległościowego działających na danym terenie. Plakaty z ich biogramami udostępniane będą przez Fundację samorządom, instytucjom, mediom chętnym do ich publikacji. - Do współpracy w tej sprawie przystąpiło już około 60 miast w Polsce - powiedział wiceprezes Fundacji Piotr Gawryszczak.

Fundacja zapowiada również przygotowanie gry karcianej "Bohaterowie wyklęci", w której gracze wcielą się w dowódców polskiego podziemia niepodległościowego i będą walczyć przeciwko narzucaniu im władzy komunistycznej.

Ponadto opracowane mają być konspekty lekcji o Żołnierzach Wyklętych. - Chcielibyśmy, aby w każdej szkole odbyły się takie lekcje. Przygotujemy profesjonalne materiały - dodał Omieczyński.

Organizowane mają być także konkursy dla szkół - m.in. literackie, historyczne, biograficzne. Promowana będzie też publikacja "Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963", pod redakcją Marty Markowskiej, wydana przez wydawnictwo Fundacji Ośrodka KARTA.

Organizowane obchody Roku Żołnierzy Wyklętych wiążą się z przypadającą tym roku 50. rocznicą śmierci ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego, żołnierza AK, sierż. Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął 21 października 1963 r. w pobliżu miasteczka Piaski na Lubelszczyźnie. Został zastrzelony podczas obławy przez funkcjonariuszy ZOMO - osiemnaście lat po zakończeniu działań wojennych.

- Śmierć Lalka jest datą symboliczną dla całego pokolenia tych żołnierzy polskich, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej i kontynuowali walkę o niepodległość - zaznaczył Omieczyński.

W 2011 r parlament, "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchodzone 1 marca święto upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Greg/PAP
[fot. Muzeum Powstania Warszawskiego]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook