Jedynie prawda jest ciekawa


Rok 2013 Rokiem Literatury Polskiej na Litwie

23.02.2013

Związek Tłumaczy Litwy podczas odbywających się w Wilnie 14. Międzynarodowych Targów Książki ogłosił rok 2013 Rokiem Literatury Polskiej. Polska literatura inauguruje projekt Związku, w ramach którego kolejne lata będą ogłaszane latami literatury poszczególnych krajów.

"Literatura jest czymś, co łączy narody. Im więcej będziemy o sobie wiedzieć, tym nasza przyjaźń będzie trwalsza" - powiedziała koordynatorka projektu, tłumaczka literatury polskiej na język litewski Irena Aleksaite.

"To, że ten projekt inauguruje literatura polska, jest dla nas wielkim zaszczytem" - powiedział Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.

W ramach realizowanego projektu w ciągu roku na Litwie ukaże się szereg publikacji o polskiej literaturze pięknej, o jej tradycjach i nowościach wydawniczych. W ramach promocji polskiej  literatury będą publikowane wywiady z polskimi pisarzami i tłumaczami literatury polskiej na język litewski. Pod koniec roku zostanie wytypowana najpopularniejsza polska książka wszechczasów.

Aleksaite odnotowuje, że polscy autorzy na Litwie są znani i czytani. "Dobra książka zawsze znajdzie odbiorcę" - mówi tłumaczka.

Rocznie na Litwie ukazuje się 30-40 tytułów tłumaczeń polskiej literatury pięknej. W ocenie Aleksaite "to sporo". Zauważyła też, że do popularyzacji książki polskiej na Litwie w wielkiej mierze przyczynia się polski Instytut Książki i Instytut Polski w Wilnie, które finansowo wspierają wydawanie polskich książek.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook