Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica wydania pierwszej płyty U-2

27.02.2013

Mija 30 lat od pojawienia się w sklepach trzeciego albumu zespołu U2 pt. "War". - Wtedy „narodziło” się to U2, które chce zmienić świat - podkreśla Jędrzej Majko z fanklubu U2 "The Joshua Site".

Początki grupy U2 sięgają 1976 roku, kiedy to na ogłoszenie perkusisty Larry'ego Mullena Jr odpowiedzieli m.in.: gitarzysta Dave Evans (znany później pod pseudonimem "The Edge"), basista Adam Clayton oraz wokalista Paul Hewson (później "Bono"). Zespół, po ustabilizowaniu się składu przyjął krótką i wieloznaczną nazwę U2.

W marcu 1980 roku muzycy podpisali kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records. Debiutancki album "Boy" pojawił się w sklepach w październiku tego samego roku. Następny krążek zatytułowany "October" U2 wydało w październiku 1981 roku.

Edge w książce "U2 o U2" tak wspominał prace koncepcyjne nad trzecim albumem: "Trochę zaniedbaliśmy nasze idee i nadszedł w końcu czas aby powrócić do wizji, jaką mieliśmy od początku. Czuliśmy determinację, żeby następny album był bardziej konkretny, ostrzejszy i bezkompromisowy".

Wstępne prace nad materiałami na płytę rozpoczęły się po ślubie Bono z Alison Stewart. "W podróż poślubną pojechaliśmy na Jamajkę, do domu o nazwie Goldeneye. Ali wciąż śmieje się, kiedy przypomina sobie, jak podczas miesiąca miodowego pracowałem nad albumem +War+. Zajmowałem się tekstami, a Edge w domu myślał nad muzyką" - wspominał Bono.

Wokalista w swoich tekstach poruszył m.in. problem emigrantów (utwór "The Refugee"), zestawił ze sobą Niedzielę Wielkanocną i "Krwawą Niedzielę" z 1972 roku, kiedy brytyjscy żołnierze otworzyli ogień do pokojowo demonstrujących Irlandczyków w Londonderry ("Sunday Bloody Sunday"), czy w "New Year's Day" zainspirował się losem przywódcy "Solidarności" Lecha Wałęsy.

- Śnieg przedstawiłem jako obraz poddania się i okrycia, a krótkie narracje tak naprawdę są tłem dla najważniejszego tematu, którym był Lech Wałęsa osadzony w więzieniu, gdy jego żona nie mogła się z nim widywać. Kiedy nagraliśmy tę piosenkę, usłyszeliśmy, że w Nowy Rok stan wojenny w Polsce zostanie zniesiony - niewiarygodne - wspominał Bono.

Gdy w lecie 1982 roku zespół miał wejść do dublińskiego studia Windmill Lane, nie miał wybranego producenta płyty. Przy poprzednich krążkach U2 pracowało ze Stevem Lillywhite'em. Ten jednak wyznawał zasadę, iż z żadną grupą czy artystą nie nagra więcej niż dwóch albumów. W ramach tymczasowego rozwiązania nadzór nad rejestracją utworu "The Refugee" objął Bill Whelen. Ostatecznie Lillywhite postanowił odstąpić od swojej zasady i wyprodukować trzeci album U2.

Sesję nagraniową, przerywaną kilkakrotnie z powodu występów zespołu na rockowych festiwalach, zakończono w grudniu. Grupa była zadowolona z utrwalonego materiału. "Czuliśmy, że dokonaliśmy czegoś specjalnego. Skończyliśmy pracę nad albumem i zrobiliśmy tyle, ile prawdopodobnie potrafiliśmy zrobić. Zdawało nam się, że osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy" - podkreślał Larry Mullen.

W związku z tematyką przeważającej części utworów, album nazwano "War". "Wojna może być również sprawą umysłu, czymś emocjonalnym między kochankami. Nie musi być fizyczna. Istnieje coś takiego jak wojna umysłowa. Fascynują nas te wszystkie najróżniejsze aspekty i konotacje" - tłumaczył Bono przywołany w książce "Bono święty i grzeszny".

Okładkę krążka przyozdobiła twarz młodego chłopca z gniewnym grymasem i rozciętą wargą. Modelem był Peter Rowen, którego zdjęcie znalazło się na froncie pierwszej płyty U2 - "Boy".

W styczniu 1983 roku wydano singiel z piosenką "New Year's Day", który doszedł do drugiego miejsca notowań hitów w Irlandii i USA. "War" trafił do sklepów 28 lutego 1983 roku i w pierwszym tygodniu sprzedaży doszedł do pierwszego miejsca angielskiej listy przebojów, detronizując płytę "Thriller" Michaela Jacksona. W marcu na małych płytkach znalazły się jeszcze "Sunday Bloody Sunday" i "Two Hearts Beat As One".

- Byliśmy numerem jeden w Anglii i usłyszeli nas również w Ameryce. Nic na świecie nie równa się temu, co wtedy czuliśmy. Cokolwiek przykrego wydarzyło się w naszym życiu, wtedy nie wydawało się już wcale takie złe - podkreślał Bono.

- Ten album to takie wyjście z cienia. Dwie pierwsze płyty U2 to było uczenie się muzyki i szukanie własnej definicji. Dopiero przy „War” U2 tak naprawdę „stało się” U2, czyli połączeniem świetnej technicznie muzyki i zaangażowanych politycznie tekstów - ocenia Jędrzej Majko.

Piosenki "Sunday Bloody Sunday" i "New Year's Day" na stałe weszły do koncertowego repertuaru grupy. Podczas ostatnich występów U2 w Polsce widzowie organizowali akcję "Flaga" - podczas "New Year's Day" cała widownia stawała się biało-czerwona.

- Sunday Bloody Sunday” mówi o zjednoczeniu i pokoju. Ten motyw jest dziś tak samo aktualny jak w momencie ukazania się płyty. Natomiast „New Year's Day” za granicą - choć także popularny - nie ma takiego wydźwięku jak u nas. Bono na koncert w Chorzowie w 2009 roku specjalnie przywiózł swoje córki, żeby zobaczyły jak u nas ten utwór jest szczególnie odbierany - podkreśla Jędrzej Majko z fanklubu U2 "The Joshua Site". 

PAP/ Slaw

[FOTO: youtube.pl - Bono]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook