Jedynie prawda jest ciekawa


Repliki koronek sprzed 300 lat na obrazie Jasnogórskiej Pani

28.07.2017

8 września minie 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej precjozami podarowanymi przez papieża Klemensa XI, które przez kilkaset lat zdobiły Jasnogórską Ikonę Królowej Polski, a w 1909 r. zostały skradzione. Strój i korony Matki Bożej i Dzieciątka Jezus można zmieniać i dzieje się to kilka razy w roku.

Na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej pojawiły się dziś po raz pierwszy repliki koronek z XVIII w., wykonane przez włoskiego mistrza złotnictwa Michele Affidato, poświęcone w maju tego roku przez papieża Franciszka. Gospodarze najsłynniejszego polskiego sanktuarium - ojcowie paulini - wybrali na ich prezentację 28 lipca, by uczcić rocznicę wizyty papieża, który dokładnie rok temu odwiedził Jasną Górę, goszcząc w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

"Prezentujemy kopię koron klemensowskich, które wykonał pan Michele Affidato, a które są darem diecezji Crotone dla Jasnej Góry, a tak naprawdę dla Matki Bożej" - powiedział PAP przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Jak podkreślił kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze o. Stanisław Grudziński, paulini wyposażyli włoskiego złotnika w wiedzę niezbędną do wykonania koron. Zakonnicy dysponują bowiem jedyną zachowaną fotografią wizerunku w koronach podarowanych przez papieża Klemensa XI, wykonaną w 1904 r., a także przedstawiającymi je kopiami obrazu wykonanymi przez samego Józefa Chełmońskiego. Kiedy mistrz malował Dzieciątko Jezus, jego modelem był 4-letni wówczas wnuk artysty.

"W czasie prac z panem Michele cały projekt rozrysowaliśmy, korzystając z tego, co mieliśmy na fotografii i co było potwierdzone przez Chełmońskiego w sposób malarski" - powiedział o. Grudziński.

"Mistrz Michele wywiązał się z zadania znakomicie. Nie jest to kopia sensu stricto, przypomina oryginał w dużej mierze - w ok. 70 proc. ale to jest też jego inwencja. Nazwijmy to repliką, ale już w sposób taki dowolny ukształtowaną, przypominającą te dekoracje, które były na oryginalnych koronach w dużej mierze" - dodał.

"To dla mnie ogromny honor, że mogłem wnieść wkład w tak wielkie święto, jak 300-lecie koronacji. Moimi koronami częstochowskiej Maryi na pewno nie upiększyłem, bo już była piękna, dodałem jej tylko blasku" - oświadczył Michele Affidato podczas konferencji prasowej na Jasnej Górze.

Oryginalne korony skradł w 1909 r. recydywista, który uciekł z więzienia w Sandomierzu i ukrywał się w Częstochowie. Skorzystał z okazji, jaką stworzył trwający wówczas w sanktuarium remont i rozstawione rusztowania.

PAP

Fot. Andrzej Otrębski/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. Chelmowski 17.04.2018

  W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

  W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały

 2. Forman140042018 14.04.2018

  Zmarł reżyser "Lotu nad kukułczym gniazdem". Miał 86 lat

  Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser o światowej sławie, twórca m.in. "Lotu nad kukułczym gniazdem" - powiadomiła w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat

 3. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 4. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 5. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 6. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 7. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 8. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook