Jedynie prawda jest ciekawa


Repliki koronek sprzed 300 lat na obrazie Jasnogórskiej Pani

28.07.2017

8 września minie 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej precjozami podarowanymi przez papieża Klemensa XI, które przez kilkaset lat zdobiły Jasnogórską Ikonę Królowej Polski, a w 1909 r. zostały skradzione. Strój i korony Matki Bożej i Dzieciątka Jezus można zmieniać i dzieje się to kilka razy w roku.

Na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej pojawiły się dziś po raz pierwszy repliki koronek z XVIII w., wykonane przez włoskiego mistrza złotnictwa Michele Affidato, poświęcone w maju tego roku przez papieża Franciszka. Gospodarze najsłynniejszego polskiego sanktuarium - ojcowie paulini - wybrali na ich prezentację 28 lipca, by uczcić rocznicę wizyty papieża, który dokładnie rok temu odwiedził Jasną Górę, goszcząc w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

"Prezentujemy kopię koron klemensowskich, które wykonał pan Michele Affidato, a które są darem diecezji Crotone dla Jasnej Góry, a tak naprawdę dla Matki Bożej" - powiedział PAP przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Jak podkreślił kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze o. Stanisław Grudziński, paulini wyposażyli włoskiego złotnika w wiedzę niezbędną do wykonania koron. Zakonnicy dysponują bowiem jedyną zachowaną fotografią wizerunku w koronach podarowanych przez papieża Klemensa XI, wykonaną w 1904 r., a także przedstawiającymi je kopiami obrazu wykonanymi przez samego Józefa Chełmońskiego. Kiedy mistrz malował Dzieciątko Jezus, jego modelem był 4-letni wówczas wnuk artysty.

"W czasie prac z panem Michele cały projekt rozrysowaliśmy, korzystając z tego, co mieliśmy na fotografii i co było potwierdzone przez Chełmońskiego w sposób malarski" - powiedział o. Grudziński.

"Mistrz Michele wywiązał się z zadania znakomicie. Nie jest to kopia sensu stricto, przypomina oryginał w dużej mierze - w ok. 70 proc. ale to jest też jego inwencja. Nazwijmy to repliką, ale już w sposób taki dowolny ukształtowaną, przypominającą te dekoracje, które były na oryginalnych koronach w dużej mierze" - dodał.

"To dla mnie ogromny honor, że mogłem wnieść wkład w tak wielkie święto, jak 300-lecie koronacji. Moimi koronami częstochowskiej Maryi na pewno nie upiększyłem, bo już była piękna, dodałem jej tylko blasku" - oświadczył Michele Affidato podczas konferencji prasowej na Jasnej Górze.

Oryginalne korony skradł w 1909 r. recydywista, który uciekł z więzienia w Sandomierzu i ukrywał się w Częstochowie. Skorzystał z okazji, jaką stworzył trwający wówczas w sanktuarium remont i rozstawione rusztowania.

PAP

Fot. Andrzej Otrębski/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook