Jedynie prawda jest ciekawa


Renowacja pomnika Mickiewicza w Krakowie

16.05.2017

Rozpoczyna się renowacja pomnika Mickiewicza w Krakowie. Prace mają się zakończyć do końca czerwca.

Od czyszczenia gorącą parą rozpoczęła się we wtorek renowacja pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Prace mają się zakończyć do końca czerwca. 

Podczas konserwacji pomnik zostanie oczyszczony z zabrudzeń bez naruszenia patyny, którą jest pokryty. Renowacja obejmie także cokół i znajdujące się na nim figury, które symbolizują Ojczyznę, Naukę, Poezję i Męstwo.

"Jeśli okaże się, że czyszczenie gorącą parą to za mało, rozpoczniemy czyszczenie ścierniwem z łupin orzecha arachidowego, ale to komisja konserwatorska razem z rzeczoznawcą ustalą, jakie zabiegi trzeba przeprowadzić przy pomniku" - mówił Maciej Mazur z krakowskiej firmy Renovatorium, która jest liderem konsorcjum prowadzącego prace przy pomniku. Jak podkreślił, dopiero w trakcie prac okaże się, z jakimi wyzwaniami będą musieli się zmierzyć konserwatorzy. "Mamy bardzo mało czasu" - powiedział.

Rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. konserwacji zabytków metalowych dr inż. Elżbieta Maria Nosek podkreśliła, że prowadzona obecnie konserwacja ma zupełnie inny charakter niż renowacja z 1998 r., gdyż rzeźby nie są tak zniszczone, jak były niemal 20 lat temu. "Wtedy twarze figur były zasnute ścieżkami korozyjnymi, które deformowały obraz tych rzeźb. Wiele elementów było łączonych nitami, ale zważywszy, że na pomnik ten wchodzi rocznie około 100 tys. osób, zdecydowano wówczas o trwałym połączniu tych elementów. Te dwadzieścia lat nie zaszkodziło bardzo rzeźbom. Teraz trzeba pomnik oczyścić i zabezpieczyć nową warstwą ochronną" - mówiła PAP dr Nosek.

Podczas obecnej konserwacji trzeba będzie naprawić m.in. uszkodzony miecz w dłoniach figury będącej uosobieniem Męstwa oraz struny w lirze Poezji.

Wykonawca zamierza na siatce zasłaniającej rusztowania i pomnik umieścić wizerunek pomnika i planuje akcję czytania poezji. "Chcielibyśmy, żeby w każdy poniedziałek wieczorem, po zakończeniu prac artyści czytali utwory Adama Mickiewicza. Wprawdzie zasłaniamy wieszcza, ale odsłaniamy go w inny sposób" - mówiła Ewa Bartkowiak z warszawskiej firmy Veridian, członka konsorcjum prowadzącego konserwację.

Renowacja pomnika ma kosztować 78,5 tys. zł. Będzie to pierwsza od 1998 r. kompleksowa konserwacja monumentu. Prace mają się zakończyć do końca czerwca, by na początku lipca - gdy w Krakowie odbywać się będzie 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, z udział blisko 2 tys. uczestników z całego świata - wieszcz wyglądał jak nowy.

Pomnik - dłuta Teodora Rygiera -  odsłonięto w 1898 roku. Na cokole widnieje dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród". Architektoniczną dekorację wokół pomnika zaprojektował Tadeusz Stryjeński. W 1940 roku pomnik zburzyli Niemcy. Z odnalezionych po wojnie fragmentów zrekonstruowano go w 1955 roku i odsłonięto w 100. rocznicę śmierci poety.

Pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów, którzy chętnie umawiają się "pod Adasiem". Na stopniach pomnika uczestnicy Konkursu Szopki Krakowskiej ustawiają swoje dzieła, a co roku, 24 grudnia, w dniu imienin wieszcza, krakowskie kwiaciarki składają u jego stóp kwiaty.

pg/PAP 

[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 2. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 3. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 4. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 5. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 6. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 7. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

 8. 11.10.2017

  Przypomnieć o krakowskiej szkole ekonomicznej

  Byli dobrze pojętymi patriotami, Adam Krzyżanowski przez całą drugą wojnę światową działał w konspiracji - tłumaczy w rozmowie ze stefczyk.info dr Marcin Chmielowski, autor filmu o zapomnianych polskich ekonomistach

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook