Jedynie prawda jest ciekawa


Renowacja pomnika Mickiewicza w Krakowie

16.05.2017

Rozpoczyna się renowacja pomnika Mickiewicza w Krakowie. Prace mają się zakończyć do końca czerwca.

Od czyszczenia gorącą parą rozpoczęła się we wtorek renowacja pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Prace mają się zakończyć do końca czerwca. 

Podczas konserwacji pomnik zostanie oczyszczony z zabrudzeń bez naruszenia patyny, którą jest pokryty. Renowacja obejmie także cokół i znajdujące się na nim figury, które symbolizują Ojczyznę, Naukę, Poezję i Męstwo.

"Jeśli okaże się, że czyszczenie gorącą parą to za mało, rozpoczniemy czyszczenie ścierniwem z łupin orzecha arachidowego, ale to komisja konserwatorska razem z rzeczoznawcą ustalą, jakie zabiegi trzeba przeprowadzić przy pomniku" - mówił Maciej Mazur z krakowskiej firmy Renovatorium, która jest liderem konsorcjum prowadzącego prace przy pomniku. Jak podkreślił, dopiero w trakcie prac okaże się, z jakimi wyzwaniami będą musieli się zmierzyć konserwatorzy. "Mamy bardzo mało czasu" - powiedział.

Rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. konserwacji zabytków metalowych dr inż. Elżbieta Maria Nosek podkreśliła, że prowadzona obecnie konserwacja ma zupełnie inny charakter niż renowacja z 1998 r., gdyż rzeźby nie są tak zniszczone, jak były niemal 20 lat temu. "Wtedy twarze figur były zasnute ścieżkami korozyjnymi, które deformowały obraz tych rzeźb. Wiele elementów było łączonych nitami, ale zważywszy, że na pomnik ten wchodzi rocznie około 100 tys. osób, zdecydowano wówczas o trwałym połączniu tych elementów. Te dwadzieścia lat nie zaszkodziło bardzo rzeźbom. Teraz trzeba pomnik oczyścić i zabezpieczyć nową warstwą ochronną" - mówiła PAP dr Nosek.

Podczas obecnej konserwacji trzeba będzie naprawić m.in. uszkodzony miecz w dłoniach figury będącej uosobieniem Męstwa oraz struny w lirze Poezji.

Wykonawca zamierza na siatce zasłaniającej rusztowania i pomnik umieścić wizerunek pomnika i planuje akcję czytania poezji. "Chcielibyśmy, żeby w każdy poniedziałek wieczorem, po zakończeniu prac artyści czytali utwory Adama Mickiewicza. Wprawdzie zasłaniamy wieszcza, ale odsłaniamy go w inny sposób" - mówiła Ewa Bartkowiak z warszawskiej firmy Veridian, członka konsorcjum prowadzącego konserwację.

Renowacja pomnika ma kosztować 78,5 tys. zł. Będzie to pierwsza od 1998 r. kompleksowa konserwacja monumentu. Prace mają się zakończyć do końca czerwca, by na początku lipca - gdy w Krakowie odbywać się będzie 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, z udział blisko 2 tys. uczestników z całego świata - wieszcz wyglądał jak nowy.

Pomnik - dłuta Teodora Rygiera -  odsłonięto w 1898 roku. Na cokole widnieje dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród". Architektoniczną dekorację wokół pomnika zaprojektował Tadeusz Stryjeński. W 1940 roku pomnik zburzyli Niemcy. Z odnalezionych po wojnie fragmentów zrekonstruowano go w 1955 roku i odsłonięto w 100. rocznicę śmierci poety.

Pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów, którzy chętnie umawiają się "pod Adasiem". Na stopniach pomnika uczestnicy Konkursu Szopki Krakowskiej ustawiają swoje dzieła, a co roku, 24 grudnia, w dniu imienin wieszcza, krakowskie kwiaciarki składają u jego stóp kwiaty.

pg/PAP 

[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook