Jedynie prawda jest ciekawa


Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

14.01.2017

Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

"Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, czyli w istocie spędziłem tu całe życie zawodowe, trochę dzieląc je z innymi instytucjami takimi jak UKSW i UW. Jednak najwięcej czasu i emocji to Zamek i zadania z nim związane. Był on placówką dobrze zarządzaną, więc jako dyrektor nie planuję wielkich rewolucji, ewentualnie jakieś korekty. Wśród najważniejszych planów na najbliższy okres są przede wszystkim działania inwestycyjne" - opowiadał PAP nowy dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysław Mrozowski.


Największą z inwestycji będzie odtworzenie Ogrodu Dolnego. Ma on być restytucją ogrodu zamkowego z okresu przedwojennego projektowanego przez Adolfa Szyszko-Bohusza w duchu ogrodów rezydencji barokowych. 

"Kiedy Rzeczpospolita odrodziła się i Zamek stał się znów rezydencją głowy państwa przystąpiono w latach 30. do tworzenia ogrodu na terenie oddzielającym Zamek od Wisły. Prace się rozpoczęły i były dość zaawansowane, niestety ich pełne ukończenie uniemożliwiła wojna" - powiedział. 

Przedwojenny projekt stał się podstawą obecnego założenia Ogrodu Dolnego. 

"Będzie to ogród uregulowany, w duchu założeń francuskich. Centralną część zajmie rodzaj zagłębienia z fontannami. Będą strzyżone żywopłoty tworzące rodzaje labiryntów i miejsca odosobnienia sprzyjające spokojnemu relaksowi na ławkach. Mogę zapewnić, że będzie to na pewno atrakcyjne miejsce nie tylko jako cel spacerów. Myślimy też o organizowaniu tam imprez kulturalnych np. koncertów. Mam nadzieję, że będzie to kolejny element odwracania Warszawy ku Wiśle. Planujemy rozpoczęcie prac w połowie tego roku, jest szansa, że ich efekty będą już widoczne w 2018 r. Koszt wyniesie ok. 20 mln, z czego większość ma być sfinansowana ze środków unijnych" - relacjonował Mrozowski. Drugą kwestią jest remont Wieży Zegarowej. 

"Remont elewacji zachodniej sprzed ponad 10 lat nie był, jak się przekonaliśmy, przeprowadzony w najlepszej technologii i rzeczywiście Wieża Zegarowa nie wygląda najlepiej. Zamek jest konstrukcją z lat 70., kiedy pewne reguły sztuki murarskiej nie były zachowywane. Główne prace będą na zewnątrz. To próba pierwszego kroku wyjścia z tej kolorystyki elewacji, dlatego przynajmniej elementy konstrukcyjne, architektoniczne chcemy wyróżnić zmianą tonacji. Mamy już projekt w sensie technologicznym, pracujemy nad tym dotyczącym kwestii kolorystycznych. Planujemy też w paru pomieszczeniach Wieży wprowadzić ocieplenia. Myślę, że w drugiej połowie roku uda się przeprowadzić ten remont" - mówił. Wśród planów inwestycyjnych dyrektor wymienił także modernizację przestrzeni recepcyjnych, czyli szatni. 

"Ponieważ w sytuacjach kiedy odbywają się lekcje muzealne, jest jakieś wydarzenie i normalny ruch zwiedzających obecna szatnia nie zdaje egzaminu. A my chcemy być otwarci wobec wszystkich gości. Na razie powstaje projekt. Na pewno zniknie sklep zajmujący część centralną szatni. Zostaną tam przesunięte z korytarza audioprzewodniki, dzięki czemu przestrzeń będzie bardziej otwarta. Będzie inne oświetlenie, musimy też zwiększyć zasobność szatni, konieczne są lżejsze i pojemne konstrukcje do wieszania płaszczy. Chciałbym, by były ładne i nowoczesne. Jest szansa, że prace ruszą w drugiej połowie roku" - podkreślił dyrektor. Zamek planuje w tym roku trzy większe wystawy czasowe. Ta poświęcona Tommaso Dolabelli, ulubionemu malarzowi Zygmunta III Wazy, rozpocznie cykl ekspozycji przybliżających malarzy królewskich. Zaprezentowana zostanie także wystawa ceramiki i porcelany z prywatnej kolekcji, a także ekspozycja malarstwa węgierskiego z okresu międzywojennego planowana w związku z Rokiem Węgierskim w Polsce. 

"Dosyć intensywnie pracujemy już też nad wielką wystawą związaną z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Zależy nam, by to była poruszająca ekspozycja, podkreślająca wagę tej rocznicy" - dodał. "Mamy także szerokie plany wydawnicze. Przede wszystkim kontynuujemy prace nad katalogami zbiorów, które są podstawą muzealnego życia naukowego. W tym roku ukażą się przynajmniej dwa - katalog zbiorów grafiki portretowej z kolekcji zamkowych oraz miniatur. Mamy też zobowiązania wynikające z faktu organizowania konferencji krajowych i międzynarodowych. W związku z tym szykujemy tom posesyjny o rytuałach władzy. Drugi tom posesyjny będzie poświęcony cyklowi Colloquia Castrensia o architekturze rezydencjonalnej w Polsce. Pierwsza sesja przybliżyła początki zamków murowanych w naszym kraju. Wydawać będziemy też oczywiście katalogi wystaw" - wymieniał Mrozowski. Placówka będzie także kontynuować działalność edukacyjną. 

"W formie bardziej tradycyjnej, czyli lekcji muzealnych połączonych z przedstawieniami teatralnymi i nieco mniej typowej - happeningów czy działań o charakterze warsztatowym. Nosimy się też z zamiarem +wyjścia poza mury+. Niektóre nasze obiekty mogą być wynoszone np. dzieła graficzne, sztuki medalierskiej czy monety. To przedmioty, które mogą rozbudzić wyobraźnię młodych ludzi i chcielibyśmy wyjść z propozycją lekcji muzealnych w szkołach z takim eksponatem. Myślimy też o poszerzeniu formuły edukacyjnej i organizowaniu np. obiadów czy może kolacji historycznych. Sztuka kulinarna dawnej Rzeczypospolitej zasługuje bowiem na przypominanie" - zaakcentował. 

W segmencie debat naukowych planowana jest dwudniowa konferencja dla badaczy dokonań historycznych Ludwiki Marii Gonzagi, żony Władysława IV, a później Jana Kazimierza. 

"W zeszłym roku zrodziła się spontanicznie inicjatywa, by przypomnieć osobę Marii Kazimiery, która odsłoniła mniej znane oblicze żony Jana III Sobieskiego. Pomysł okazał się bardzo udany, dlatego pod koniec stycznia organizujemy konferencję poświęconą królowej Ludwice Marii - patronce sztuki, fundatorce Wizytek warszawskich. W przyszłym roku planujemy konferencję przybliżającą królową Bonę. Potem może żony królewskie pochodzące z rodu Habsburgów. Konferencje będą oczywiście otwarte dla wszystkich zainteresowanych" - podsumował dyrektor Zamku Królewskiego.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook