Jedynie prawda jest ciekawa


"Religie Podlasia" - nie tylko dla dzieci

17.11.2012

O historii różnych wyznań, których przedstawiciele żyją na Podlasiu lub mieszkali tu w przeszłości, zasadach wiary czy najważniejszych świętach - można się dowiedzieć z wydawnictwa "Religie Podlasia". To ilustrowany przewodnik dla dzieci i dorosłych.

Książka została wydana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Powstała jako kontynuacja prowadzonych w placówce warsztatów "Religie Podlasia", które przybliżają uczestnikom poszczególne religie w regionie. To pięć wyznań: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam oraz judaizm.

Wydawnictwo "Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci" podzielone jest na pięć rozdziałów, każdy poświęcony innemu wyznaniu. Można się dowiedzieć m.in. o historii poszczególnych wyznań, o ważnych księgach, świętych miejscach, wyglądzie świątyni oraz najważniejszych świętach. W każdym rozdziale znajdują się też informacje o danym wyznaniu na terenie województwa podlaskiego, każdy posiada też słowniczek wyjaśniający pojęcia i symbole religijne.

Jako pierwszy został przedstawiony katolicyzm. Można dowiedzieć się, jak wygląda nabożeństwo w tym kościele, czyli msza święta, kto jest tzw. głową Kościoła, co to jest tabernakulum oraz dlaczego najważniejszym świętem dla katolików jest Wielkanoc.

W rozdziale o prawosławiu można przeczytać o tym, czym jest prosfora, czyli chleb eucharystyczny, co symbolizują poszczególne ramiona w prawosławnym krzyżu, czy jak wygląda ikona i dlaczego się ją pisze, a nie maluje.

Kościół protestancki przybliża w książce ks. Tomasz Wigłasz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku. Można się dowiedzieć, że w niektórych kościołach protestanckich kobiety mogą być duchownymi oraz czym jest róża Lutra, czyli symbol kościołów ewangelickich.

Rozdział o islamie napisał Tatar dr Artur Konopacki. Wyjaśnił w nim, dlaczego muzułmanki zakrywają włosy chustą, czego nie mogą robić wyznawcy islamu podczas ramadanu, czyli trwającego miesiąc postu, czy jak zbudowane są świątynie muzułmanów - meczety. Konopacki napisał też o polskich Tatarach, wyznawcach islamu, którzy najliczniej zamieszkują województwo podlaskie.

Natomiast w rozdziale o judaizmie można dowiedzieć się o święcie świateł - Chanuce, jak wygląda środek świątyni żydowskiej, czyli synagogi, czy typowych żydowskich potrawach jak maca oraz kugel.

Jak zapewnia koordynatorka projektu Anna Talarczyk z Centrum Zamenhofa, z publikacji korzystać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Jej zdaniem książka została napisana w sposób przystępny, a liczne ilustracje autorstwa Joanny Karpowicz czynią ją jeszcze bardziej interesującą.

Greg/PAP
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook