Jedynie prawda jest ciekawa


Rękopisy Miłosza trafią do Polski

22.11.2012

Syn Czesława Miłosza przekaże Bibliotece Narodowej archiwum noblisty, które znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek odbędzie się przekazanie rękopisów i biblioteki Czesława Miłosza do zbiorów Biblioteki Narodowej, z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego i syna noblisty Antoniego Miłosza - poinformowało ministerstwo kultury na swojej stronie internetowej.

"Przekazywany zbiór rękopisów zawiera 103 nieznane jeszcze badaczom notatniki, a także m.in. medal Nagrody Nobla" - poinformował resort.

O rozmowach prowadzonych z synem Czesława Miłosza w sprawie przekazania Bibliotece Narodowej archiwum noblisty, które znajduje się w Stanach Zjednoczonych, informowała w lipcu ubiegłego roku na posiedzeniu sejmowej komisji kultury dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w resorcie kultury Zina Jarmoszuk.

Decyzją Czesława Miłosza ogromna większość jego dokumentów trafiła do Beinecke Library na Uniwersytecie Yale, w której zbiorach są też archiwa innych polskich pisarzy m.in. Witolda Gombrowicza, Aleksandra Wata, Konstantego Jeleńskiego. Archiwum Miłosza zawiera rękopisy i maszynopisy utworów, dokumenty, fotografie, listy, teksty wykładów, referatów, przemówień.

Drugi co do wielkości zbiór dokumentów związanych z Miłoszem posiada Archiwum Instytutu Literackiego "Kultura" w Maisons-Laffitte, a trzeci - Biblioteka Narodowa, w której zbiorach są m.in. jego listy do Zbigniewa Herberta, Oli Watowej, Leszka Kołakowskiego, Tadeusza Brezy, Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Aleksandra Janty-Połczyńskiego, rodziny Micińskich, Ryszarda Matuszewskiego.

Biblioteka Narodowa stara się systematycznie powiększać swoje zbiory miłoszowskie. Na przykład w 2010 roku zostały zakupione na aukcjach listy Czesława Miłosza do jego przyjaciela i poety Marka Skwarnickiego oraz listy do Niki Kłossowskiej-Wohlman, przyjaciółki poety z lat wileńskich. W 2011 roku, który obchodzony był jako Rok Miłosza, zbiory Biblioteki Narodowej wzbogaciły się o autografy utworów poetyckich Czesława Miłosza, jego listy do przyjaciół oraz o archiwum rodzinne Miłoszów.

W 2011 roku Biblioteka Narodowa nabyła również tzw. czarny zeszyt przygotowany przez Miłosza w 1964 roku, zawierający autografy 35 utworów poetyckich oraz autografy przekładów 28 wierszy innych poetów, które zostały w całości ogłoszone po jego śmierci w tomie "Wiersze i ćwiczenia".

PAP/JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook