Jedynie prawda jest ciekawa


Radio Wrocław digitalizuje swoje archiwum

02.09.2012

Digitalizacja archiwum Polskiego Radia Wrocław rozpocznie się we wrześniu. Rozgłośnia otrzyma na to 1,5 mln zł z Unii Europejskiej. Dzięki temu za 2 lata za pośrednictwem internetu będzie dostępne 8 tys. godzin reportaży i słuchowisk.

Jak poinformowała PAP Anna Czujko z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego projekt "Tu Polskie Radio Wrocław - upowszechnianie dziedzictwa kulturowego zdigitalizowanych zasobów archiwum dźwiękowego Radia Wrocław" został wybrany w sierpniu tego roku przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całość przedsięwzięcia, które rozpocznie się we wrześniu, a zakończy w kwietniu 2014 r., ma kosztować ponad 2,1 mln zł.          

O dostęp do archiwum Polskiego Radia Wrocław występuje kilka tysięcy osób rocznie. Taśmotekę udostępnia się dziś tylko w siedzibie radia. Digitalizacja umożliwi bezpłatne rozpowszechnianie większości tych nagrań online, poprzez portal internetowy. "Ocenia się, że łączny czas zdigitalizowanych audycji, które będzie można udostępnić, to ponad 8 tys. godzin" - sprecyzowała Czujko.            

Wyjaśniła, że digitalizacja to żmudny proces. Odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli trwa tyle, ile dane słuchowisko czy koncert. Doliczyć do tego należy czas potrzebny na przygotowanie szpuli z taśmą do nagrania i obróbkę dźwięku. Szacuje się, że przeniesienie 4 godzin materiału dźwiękowego do archiwum cyfrowego wymaga w sumie 10 godzin pracy.               

Archiwum Polskiego Radia Wrocław, zawierające reportaże, słuchowiska, relacje, audycje z lat 1946-2011, liczy ponad 70 tys. taśm. "Każda z nich to cienki, namagnesowany pasek z tworzywa sztucznego, którego trwałość z każdym rokiem słabnie. Oznacza to, że wkrótce wiele cennych nagrań może bezpowrotnie zniknąć, zanim powstaną ich zabezpieczone przed degradacją kopie. A wrocławska rozgłośnia może się pochwalić unikatowymi archiwaliami" - mówiła Czujko.            

Najstarsze z nich to nagrania poniemieckie, m.in. fragmenty przemówień hitlerowskich przywódców. Do rarytasów należą nagrane we wrocławskim studiu w 1948 r. słuchowiska "Małgorzata" i "Mistrz Pathelin" oraz przedwojenne nagrania pochodzące z Radia Lwów i Wilno.          

Radiowe archiwum zawiera też prawie kompletny zestaw nagrań kabaretowego magazynu "Studio 202", rejestrowanego od 1957 r. Jak podają twórcy studia, ich program to najstarsza na świecie cykliczna radiowa audycja satyryczna, z kilkoma tysiącami emisji na antenie wrocławskiej i ogólnopolskiej.           

Wśród nagrań radiowych znaleźć można też relacje z planów zdjęciowych kultowych filmów i seriali, jak "Sami swoi", "Lalka", "Czterej pancerni i pies", oraz zapisy wrocławskich i dolnośląskich festiwali: Wratislavia Cantans, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, Legnica Cantat, Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Giełdy Piosenki Turystycznej czy Jazzu nad Odrą.           

Polskie Radio Wrocław dokumentowało również wydarzenia historyczne, m.in. Międzynarodowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się we Wrocławiu w 1948 r., pierwszy lot człowieka w kosmos w 1961 r., pierwszy i jedyny taki lot w wykonaniu Polaka w 1978 r., wizytę papieża Jana Pawła II we Wrocławiu w 1983 r., wydarzenia roku 1989 czy powódź tysiąclecia w 1997 r. Na radiowych taśmach zachowały się głosy postaci świata polityki i kultury, m.in. Józefa Piłsudskiego, Vaclava Havla, Jerzego Grotowskiego, Czesława Miłosza.  

PAP

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 4. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 5. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 6. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 7. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook