Jedynie prawda jest ciekawa


Przyjdź na koncert “Wawel o zmierzchu”

02.07.2014

64 koncerty cenionych artystów, ale i utalentowanych studentów, wypełnią program siódmego festiwalu Wawel o zmierzchu, który w Krakowie rozpocznie się w sobotę i potrwa do 30 sierpnia.

Na dziedzińcach arkadowym i Batorego zamku na Wawelu zabrzmią utwory m.in. Beethovena, Chopina, Donizettiego, Dowlanda, Moniuszki, Mozarta, Pendereckiego, Poulenca, Verdiego, Wieniawskiego. "Łącznie przed 20-tysięczna publicznością wystąpi 300 wykonawców: solistów, kameralistów i muzyków orkiestrowych" - poinformowała na środowej konferencji prasowej wicedyrektor ds. administracyjnych zamku na Wawelu Danuta Ziernicka.

Podczas koncertu inauguracyjnego na dziedzińcu arkadowym rozbrzmi utwór skomponowany, specjalnie na festiwal, przez studenta Akademii Muzycznej w Krakowie Piotra Peszata. "Od trzech lat zamawiamy utwory u młodych kompozytorów, którzy jeszcze nie ukończyli studiów" - podkreśliła dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Janicka-Słysz. Utwór pt. "or this dream people call human life" Peszat skomponował na elektronikę, gitarę elektryczną, perkusję i orkiestrę smyczkową.

"Kompozycja Piotra Peszata będzie pasowała do wspaniałej atmosfery na Wawelu. Do zachodu słońca, do zmroku. Utwór będzie kreował różne klimaty za pomocą innych, niekonwencjonalnych metod. Instrumenty smyczkowe, perkusja i elektronika stworzą genialne, trochę nierealne momenty. Na pewno będzie ciekawie" - ocenił dyrygent sobotniego wieczoru Daniel Stabrawa, który zagra też jako skrzypek-solista.

Stabrawa, co dzień koncertmistrz Berlińskich Filharmoników, na inauguracji wykona również "Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową" Andrzeja Panufnika w stulecie jego urodzin. Podczas otwarcia rozbrzmi także "V Symfonia c-moll" Beethovena. Orkiestrą grającą muzykę będzie CORda Cracovia.

W koncertach kameralnych, odbywających się na dziedzińcu Batorego, wystąpią m.in. Sopranistka Edyta Piasecka, pianiści Mariola Cieniawa, dawno w Krakowie nie słyszany Marek Tomaszewski, znany z duetu "Marek i Wacek", i młody perkusista Tomasz Arnold, zdobywający nagrody na znaczących konkursach muzycznych w świecie.

Jak podkreśliła dyrektor artystyczna festiwalu, impreza odbywa się w plenerze. "Przygotowane mamy także miejsca zadaszone, gdyby pogoda się załamała" - powiedziała dyrektor i wspomniała, że rok temu, podczas jednego z koncertów, publiczność - mimo deszczu - wybrała koncert w plenerze. "Tak działa magia miejsca. Słuchacze chcą doświadczać takiej niepowtarzalnej scenerii, jaką jest przestrzeń dziedzińców wtedy, kiedy zapada zmierzch i zapalają się światła. Muzyka tworzy wówczas niesamowity klimat. Na dziedzińcach dobra jest też akustyka. Zamek to nie tylko wystawy, to też muzyka" - dodała.

Festiwal organizują Zamek Królewski na Wawelu i Grupa Twórcza Castello.

PAP, lz 

[fot: sxc.hu]Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook