Jedynie prawda jest ciekawa


Przyjdź na koncert “Wawel o zmierzchu”

02.07.2014

64 koncerty cenionych artystów, ale i utalentowanych studentów, wypełnią program siódmego festiwalu Wawel o zmierzchu, który w Krakowie rozpocznie się w sobotę i potrwa do 30 sierpnia.

Na dziedzińcach arkadowym i Batorego zamku na Wawelu zabrzmią utwory m.in. Beethovena, Chopina, Donizettiego, Dowlanda, Moniuszki, Mozarta, Pendereckiego, Poulenca, Verdiego, Wieniawskiego. "Łącznie przed 20-tysięczna publicznością wystąpi 300 wykonawców: solistów, kameralistów i muzyków orkiestrowych" - poinformowała na środowej konferencji prasowej wicedyrektor ds. administracyjnych zamku na Wawelu Danuta Ziernicka.

Podczas koncertu inauguracyjnego na dziedzińcu arkadowym rozbrzmi utwór skomponowany, specjalnie na festiwal, przez studenta Akademii Muzycznej w Krakowie Piotra Peszata. "Od trzech lat zamawiamy utwory u młodych kompozytorów, którzy jeszcze nie ukończyli studiów" - podkreśliła dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Janicka-Słysz. Utwór pt. "or this dream people call human life" Peszat skomponował na elektronikę, gitarę elektryczną, perkusję i orkiestrę smyczkową.

"Kompozycja Piotra Peszata będzie pasowała do wspaniałej atmosfery na Wawelu. Do zachodu słońca, do zmroku. Utwór będzie kreował różne klimaty za pomocą innych, niekonwencjonalnych metod. Instrumenty smyczkowe, perkusja i elektronika stworzą genialne, trochę nierealne momenty. Na pewno będzie ciekawie" - ocenił dyrygent sobotniego wieczoru Daniel Stabrawa, który zagra też jako skrzypek-solista.

Stabrawa, co dzień koncertmistrz Berlińskich Filharmoników, na inauguracji wykona również "Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową" Andrzeja Panufnika w stulecie jego urodzin. Podczas otwarcia rozbrzmi także "V Symfonia c-moll" Beethovena. Orkiestrą grającą muzykę będzie CORda Cracovia.

W koncertach kameralnych, odbywających się na dziedzińcu Batorego, wystąpią m.in. Sopranistka Edyta Piasecka, pianiści Mariola Cieniawa, dawno w Krakowie nie słyszany Marek Tomaszewski, znany z duetu "Marek i Wacek", i młody perkusista Tomasz Arnold, zdobywający nagrody na znaczących konkursach muzycznych w świecie.

Jak podkreśliła dyrektor artystyczna festiwalu, impreza odbywa się w plenerze. "Przygotowane mamy także miejsca zadaszone, gdyby pogoda się załamała" - powiedziała dyrektor i wspomniała, że rok temu, podczas jednego z koncertów, publiczność - mimo deszczu - wybrała koncert w plenerze. "Tak działa magia miejsca. Słuchacze chcą doświadczać takiej niepowtarzalnej scenerii, jaką jest przestrzeń dziedzińców wtedy, kiedy zapada zmierzch i zapalają się światła. Muzyka tworzy wówczas niesamowity klimat. Na dziedzińcach dobra jest też akustyka. Zamek to nie tylko wystawy, to też muzyka" - dodała.

Festiwal organizują Zamek Królewski na Wawelu i Grupa Twórcza Castello.

PAP, lz 

[fot: sxc.hu]Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook