Jedynie prawda jest ciekawa


Przyjdź na “Opowieści z Kresów”

17.06.2014

O pierwszym golu w historii polskiej piłki nożnej, Panoramie Racławickiej i Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie w 1894 r. będzie można posłuchać podczas spotkania "Chwała Galicji" z cyklu "Opowieści z Kresów" w środę w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

To, już 85., spotkanie z tego cyklu, autor Tomasz Kuba Kozłowski poświęci największemu przedsięwzięciu gospodarczemu i kulturalnemu końca XIX wieku na ziemiach polskich, jakim była Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie w 1894 roku.

Na obszarze 46 hektarów wzniesiono wtedy 129 pawilonów, w tym rotundę dla powstałej na tę okazję monumentalnej Panoramy Racławickiej. Z myślą o przybywających uruchomiono pierwszy tramwaj elektryczny i kolejkę linową. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 5  czerwca 1894 r.  i można ją było zwiedzać przez cztery i pół miesiąca.

"Ta wielka wystawa osiągnięć gospodarczych, naukowych i kulturalnych Galicji była też prezentacją dzieł sztuki i kultury narodu polskiego ze wszystkich, znajdujących się pod zaborami ziem polskich - powiedział PAP Tomasz Kuba Kozłowski. - Specjalnie przyjechał na wystawę cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I, zjeżdżali się goście z najdalszych stron; w sumie wystawę zwiedziło 1 mln 150 tysięcy osób, czyli dziesięciokrotnie więcej niż wynosiła liczba mieszkańców ówczesnego Lwowa".

Specjalnie z okazji wystawy powstała monumentalna Panorama Racławicka Wojciecha Kossaka i Jana Styki, dla której wzniesiono rotundę. "To było cudo. Na świecie panowała wtedy moda na malarskie panoramy o tematyce historycznej, batalistycznej czy religijnej, ale u nas była to pierwsza taka panorama a do tego przedstawiająca ważny fragment insurekcji kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi gen. Aleksandra Tormasowa. Był to więc ważny akcent patriotyczny" - mówił Kozłowski.

Oprawę wystawy tworzyły imprezy towarzyszące, m.in. II zlot Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". "Przez dwa dni w lipcu 1894 r. odbywały się wielkie pokazy gimnastyczne +Sokołów+ z całej, będącej pod zaborami, Polski. 14 lipca w przerwie między pokazami gimnastycznymi odbył się pierwszy w historii mecz futbolowy - opowiadał PAP Kozłowski. - Na boisku pojawiły się dwie drużyny +Sokoła+ lwowskiego i +Sokoła+ krakowskiego, bramkę stanowiły dwie tyczki. W szóstej minucie meczu gola strzelił 16-letni Włodzimierz Chomicki, student z lwowskiego seminarium nauczycielskiego. Sędzia Zygmunt Wyrobek, jeden z współzałożycieli +Sokoła+ odgwizdał koniec meczu, no bo już przecież padła bramka. Nie znano wtedy jeszcze wszystkich reguł gry, która przybyła do nas z Anglii, ale ten mecz i tę bramkę należy uznać za pierwsze takie wydarzenia w historii polskiej piłki nożnej" - podkreślił Kozłowski.

"Niestety - zauważył - nie potrafiliśmy tego faktu odpowiednio zapisać w historii, ani wykorzystać go współcześnie. To Ukraińcy podczas ostatnich Mistrzostw Europy promując swoją piłkę nożną powoływali się na gola Chomickiego jako na pierwszy w ich historii strzał na bramkę. A przecież wtedy to nie miało nic wspólnego z Ukrainą".

Spotkanie "Chwała Galicji" z cyklu "Opowieści z Kresów odbędzie się dwukrotnie o godz. 12 i 18 w środę w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

PAP, lz 

[fot:  Wikimedia/CC-BY-3.0]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook