Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przydrożne kapliczki na Warmii

11.05.2013

Murowane i drewniane przydrożne kapliczki, stojące na skrzyżowaniach dróg, ale także w polu czy w lesie to charakterystyczne dla Warmii miejsca kultu. Szczególną rolę pełnią w maju, gdy na nabożeństwach licznie spotykają się przy nich mieszkańcy wsi.

W opracowaniu "Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla" wydane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego autorzy wskazali, że zadaniem "liczne występujących na Warmii kapliczek i krzyży przydrożnych była ochrona podróżnych przed złymi mocami. Kapliczki ustawiano na rozstajach dróg. Były one też wotum dziękczynnym za doznane łaski i miejscem, gdzie można było najskuteczniej poprosić o pomoc i opiekę.
Szczególnie widoczne jest to w okresie majowych nabożeństw, gdy przy kapliczkach zbierają się duże grupy wiernych ze wsi nie tylko starszych ale także młodzieży, by odmawiać litanię do Matki Boskiej. Spod kapliczek wyruszają także procesje wiernych pielgrzymujących do Sanktuariów Maryjnych na przykład do Gietrzwałdu czy Świętej Lipki - powiedziała PAP etnograf Elżbieta Kaczmarek z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kapliczki miały też funkcję świecką. Znajdujące się na nich dzwony ogłaszały alarmy, zebrania i informowały o śmierci.  
O kapliczki jako miejsca kultu dbają sami mieszkańcy wsi. To najczęściej kobiety i dziewczynki na wiosnę sadzą kwiaty przed kapliczkami albo ustawiają świeże, cięte kwiaty. Stroją kapliczki także we wstążki.
Kapliczki mają różnorodne formy. Typu skrzynkowego są zawieszone na drzewie, na krzyżu czy na ścianie domu. Kapliczki słupkowe mają formę słupka czy kolumienki z umieszczoną na wierzchu postacią świętego. Są także kapliczki domkowe - murowane bądź drewniane nakryte daszkami z dachówki lub gontów.
I to te ostatnie są najbardziej powszechne. Na Warmii występują one bardzo licznie  zarówno przy drogach jak i we wsiach, niekiedy w jednej miejscowości znajduje się kilka takich kapliczek. Na przykład w Worytach koło Gietrzwałdu jest ich aż dziewięć.
Kapliczki wznoszono także wśród pól i lasów. Dlatego trudno ustalić dokładnie jaka jest ich liczba, niektóre bowiem z nich mogą wciąż czekać na odkrycie przez etnografów. Na Warmii doliczono się ok. 3 tysięcy kapliczek.
Z opracowania "Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla" wynika, że zdarzało się iż obok kapliczek mieszkańcy wsi stawiali także drewniane krzyże z Pasją lub przedstawieniem Arma Christi (symbole Męki Pańskiej PAP)). Jednak obecnie krzyże można spotkać sporadycznie, głównie dlatego, że wykonane z mało trwałego materiału  jakim jest drewno, uległy zniszczeniu.
PAP/run
fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. pogon11 25.11.2015

  Pogoni Lwów grozi zamknięcie

  Pomóż uratować legendarny polski klub sportowy przed bankructwem.

 2. piano1 18.11.2015

  Prawie 1/3 Polaków śledziła Konkurs Chopinowski

  Polacy oglądali Konkurs głównie dzięki transmisjom telewizyjnym.

 3. f8d5f09fe10940c88228fb6608311a1b 13.11.2015

  Prof. Nowak odznaczony prestiżową nagrodą

  Historyk został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza za dzieło: „Dzieje Polski. Tom I. Skąd nasz ród”.

 4. pleckiObraz1211 12.11.2015

  Piękny obraz: sąd nad stalinowskimi katami

  III RP nie osądziła zbrodniarzy stalinowskich. Malarzowi udało się postawić ich przed sądem...

 5. plyta 11.11.2015

  Pieśni patriotyczne do pobrania na stronach prezydenta i BBN

  To reedycja albumu wydanego w 2009 r. pod honorowym patronatem ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 6. IMG78531 10.11.2015

  Zwycięską misję płk. Kuklińskiego doprowadzono do końca

  7 listopada 2015 r. zapisze się w historii jako dzień poświęcony zwycięskiej misji Pułkownika Kuklińskiego. Wielkiemu Polakowi postawiono symboliczny Pomnik.

 7. Paderewski2015 07.11.2015

  Złóż hołd współtwórcy Niepodległej Polski

  W Święto 11 Listopada odbędą się uroczystości przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Ogrodzie Ujazdowskim.

 8. Muralpapiez 06.11.2015

  „Jeden świat - wiele kultur”

  Dążenie do prawdy, przeciwstawianie się dyktaturze relatywizmu, budowanie i określanie swojej tożsamości - to szczególne wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek, podkreślali uczestnicy VI Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej „Jeden świat - wiele kulturˮ.

CS125fotomini

Czas Stefczyka 125/2015

PDF (5,34 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook