Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent złożył życzenia Dałkowskiej

10.04.2017

Łączy Pani harmonijnie dbałość o dziedzictwo kultury narodowej i języka ojczystego z troską o dobro wspólne i wartości, które są fundamentem Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym do Ewy Dałkowskiej z okazji 70. urodzin.

List opublikowano w poniedziałek na oficjalnej stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. "Z okazji jubileuszu Pani 70. urodzin przesyłam wyrazy szacunku i najlepsze życzenia. Chcę dzisiaj gorąco podziękować Pani za cały bogaty dorobek artystyczny oraz za konsekwentne zaangażowanie w sprawy publiczne zarówno w czasach pokojowych zmagań wielkiego ruchu Solidarności z komunizmem, jak również w wolnej Polsce" - napisał prezydent. 

"Działając w obu tych sferach, łączy Pani harmonijnie dbałość o dziedzictwo kultury narodowej i języka ojczystego z troską o dobro wspólne i wartości, które są fundamentem Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że "ten przykład postawy wybitnej artystki, która nie stroni od podejmowania odpowiedzialności za Ojczyznę, jest bardzo ważny". "Pani osobiste świadectwo jest cenne dla nas, widzów i słuchaczy. Wierzę, że ma ono też istotny wpływ na wielu artystów kolejnych pokoleń" - zaakcentował. 

Wspomniał także o roli w filmie "Smoleńsk", gdzie Ewa Dałkowska wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej: "W tym dniu szczególnym dla Pani, a zarazem dla wszystkich Polaków nie sposób nie wspomnieć jednej z ostatnich Pani kreacji: w filmie +Smoleńsk+, gdzie wcieliła się Pani w rolę śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej". "We własnym imieniu, ale jestem przekonany, że również bardzo licznej publiczności, serdecznie dziękuję za wrażliwość i szacunek, z jakimi odtworzyła Pani tę piękną, szlachetną postać. Z pewnością granie osoby, która tak niedawno przecież była jeszcze między nami i którą doskonale pamiętamy, stanowiło szczególnie trudne zadanie. Sposób, w jaki podjęła Pani to wyzwanie i sprostała mu, jest niewątpliwie dowodem najwyższego kunsztu aktorskiego" - zauważył prezydent. 

Prezydent podziękował także "za udział w pracach Kapituły Orderu Odrodzenia Polski." "Bardzo liczę na kontynuowanie tej owocnej współpracy przez następne lata" - napisał prezydent. "Raz jeszcze winszując dzisiejszego jubileuszu, z serca życzę Pani wielu dalszych lat w zdrowiu i pełni sił artystycznych. Życzę Pani satysfakcji z dotychczasowych sukcesów oraz wielu kolejnych znaczących dokonań" - napisał Andrzej Duda. 

Ewa Dałkowska (ur. 10 kwietnia 1947 r.) to polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Warszawie. W latach 1972-1974 r. występowała w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a od 1974 r. związana była z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Huebnera w Warszawie. Od 2008 r. jest aktorką warszawskiego Nowego Teatru. 

W okresie stanu wojennego działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 r. w jej mieszkaniu. W 2015 r. Dałkowska wystąpiła w filmie "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, a w 2016 r. w filmie "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego. Jest laureatką m.in. nagrody im. Leona Schillera (1978 r.), nagrody im. Tadeusza Boya Żeleńskiego (2002 r.), Srebrnego Medalu Gloria Artis-Zasłużony Kulturze (2007 r.) oraz odznaczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. Chelmowski 17.04.2018

  W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

  W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały

 2. Forman140042018 14.04.2018

  Zmarł reżyser "Lotu nad kukułczym gniazdem". Miał 86 lat

  Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser o światowej sławie, twórca m.in. "Lotu nad kukułczym gniazdem" - powiadomiła w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat

 3. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 4. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 5. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 6. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 7. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 8. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook