Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent złożył życzenia Dałkowskiej

10.04.2017

Łączy Pani harmonijnie dbałość o dziedzictwo kultury narodowej i języka ojczystego z troską o dobro wspólne i wartości, które są fundamentem Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym do Ewy Dałkowskiej z okazji 70. urodzin.

List opublikowano w poniedziałek na oficjalnej stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. "Z okazji jubileuszu Pani 70. urodzin przesyłam wyrazy szacunku i najlepsze życzenia. Chcę dzisiaj gorąco podziękować Pani za cały bogaty dorobek artystyczny oraz za konsekwentne zaangażowanie w sprawy publiczne zarówno w czasach pokojowych zmagań wielkiego ruchu Solidarności z komunizmem, jak również w wolnej Polsce" - napisał prezydent. 

"Działając w obu tych sferach, łączy Pani harmonijnie dbałość o dziedzictwo kultury narodowej i języka ojczystego z troską o dobro wspólne i wartości, które są fundamentem Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że "ten przykład postawy wybitnej artystki, która nie stroni od podejmowania odpowiedzialności za Ojczyznę, jest bardzo ważny". "Pani osobiste świadectwo jest cenne dla nas, widzów i słuchaczy. Wierzę, że ma ono też istotny wpływ na wielu artystów kolejnych pokoleń" - zaakcentował. 

Wspomniał także o roli w filmie "Smoleńsk", gdzie Ewa Dałkowska wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej: "W tym dniu szczególnym dla Pani, a zarazem dla wszystkich Polaków nie sposób nie wspomnieć jednej z ostatnich Pani kreacji: w filmie +Smoleńsk+, gdzie wcieliła się Pani w rolę śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej". "We własnym imieniu, ale jestem przekonany, że również bardzo licznej publiczności, serdecznie dziękuję za wrażliwość i szacunek, z jakimi odtworzyła Pani tę piękną, szlachetną postać. Z pewnością granie osoby, która tak niedawno przecież była jeszcze między nami i którą doskonale pamiętamy, stanowiło szczególnie trudne zadanie. Sposób, w jaki podjęła Pani to wyzwanie i sprostała mu, jest niewątpliwie dowodem najwyższego kunsztu aktorskiego" - zauważył prezydent. 

Prezydent podziękował także "za udział w pracach Kapituły Orderu Odrodzenia Polski." "Bardzo liczę na kontynuowanie tej owocnej współpracy przez następne lata" - napisał prezydent. "Raz jeszcze winszując dzisiejszego jubileuszu, z serca życzę Pani wielu dalszych lat w zdrowiu i pełni sił artystycznych. Życzę Pani satysfakcji z dotychczasowych sukcesów oraz wielu kolejnych znaczących dokonań" - napisał Andrzej Duda. 

Ewa Dałkowska (ur. 10 kwietnia 1947 r.) to polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Warszawie. W latach 1972-1974 r. występowała w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a od 1974 r. związana była z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Huebnera w Warszawie. Od 2008 r. jest aktorką warszawskiego Nowego Teatru. 

W okresie stanu wojennego działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 r. w jej mieszkaniu. W 2015 r. Dałkowska wystąpiła w filmie "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, a w 2016 r. w filmie "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego. Jest laureatką m.in. nagrody im. Leona Schillera (1978 r.), nagrody im. Tadeusza Boya Żeleńskiego (2002 r.), Srebrnego Medalu Gloria Artis-Zasłużony Kulturze (2007 r.) oraz odznaczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

 2. Krakowskaszkolaekonomiczna 11.10.2017

  Przypomnieć o krakowskiej szkole ekonomicznej

  Byli dobrze pojętymi patriotami, Adam Krzyżanowski przez całą drugą wojnę światową działał w konspiracji - tłumaczy w rozmowie ze stefczyk.info dr Marcin Chmielowski, autor filmu o zapomnianych polskich ekonomistach

 3. hafner29092018 29.09.2017

  Słynny skandalista na końcu wywinął największy numer. I to już po śmierci!

  Jeszcze cztery lata temu jego majątek wyceniany był na ponad czterdzieści trzy miliony dolarów. Ile z tego przypadnie jego młodszej o 61 lat żonie?

 4. historia26092017 27.09.2017

  Animowany serial idealnie podsumował niemiecką politykę historyczną. To trzeba zobaczyć!

  W jednym z odcinków Family Guy'a internauci odnaleźli niezwykłą scenę, która idealnie podsumowuje niemiecką politykę historyczną.

 5. galabohaterow 06.09.2017

  W Gdańsku specjalna gala uczci czterech bohaterów

  - Gala Bohaterów będzie budować naszą tożsamość narodową i poczucie dumy z naszego kraju – przekonują działacze Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa i zapraszają na Galę Bohaterów 17 września w Gdańsku. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Stefczyka.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook