Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent złożył życzenia Dałkowskiej

10.04.2017

Łączy Pani harmonijnie dbałość o dziedzictwo kultury narodowej i języka ojczystego z troską o dobro wspólne i wartości, które są fundamentem Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym do Ewy Dałkowskiej z okazji 70. urodzin.

List opublikowano w poniedziałek na oficjalnej stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. "Z okazji jubileuszu Pani 70. urodzin przesyłam wyrazy szacunku i najlepsze życzenia. Chcę dzisiaj gorąco podziękować Pani za cały bogaty dorobek artystyczny oraz za konsekwentne zaangażowanie w sprawy publiczne zarówno w czasach pokojowych zmagań wielkiego ruchu Solidarności z komunizmem, jak również w wolnej Polsce" - napisał prezydent. 

"Działając w obu tych sferach, łączy Pani harmonijnie dbałość o dziedzictwo kultury narodowej i języka ojczystego z troską o dobro wspólne i wartości, które są fundamentem Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że "ten przykład postawy wybitnej artystki, która nie stroni od podejmowania odpowiedzialności za Ojczyznę, jest bardzo ważny". "Pani osobiste świadectwo jest cenne dla nas, widzów i słuchaczy. Wierzę, że ma ono też istotny wpływ na wielu artystów kolejnych pokoleń" - zaakcentował. 

Wspomniał także o roli w filmie "Smoleńsk", gdzie Ewa Dałkowska wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej: "W tym dniu szczególnym dla Pani, a zarazem dla wszystkich Polaków nie sposób nie wspomnieć jednej z ostatnich Pani kreacji: w filmie +Smoleńsk+, gdzie wcieliła się Pani w rolę śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej". "We własnym imieniu, ale jestem przekonany, że również bardzo licznej publiczności, serdecznie dziękuję za wrażliwość i szacunek, z jakimi odtworzyła Pani tę piękną, szlachetną postać. Z pewnością granie osoby, która tak niedawno przecież była jeszcze między nami i którą doskonale pamiętamy, stanowiło szczególnie trudne zadanie. Sposób, w jaki podjęła Pani to wyzwanie i sprostała mu, jest niewątpliwie dowodem najwyższego kunsztu aktorskiego" - zauważył prezydent. 

Prezydent podziękował także "za udział w pracach Kapituły Orderu Odrodzenia Polski." "Bardzo liczę na kontynuowanie tej owocnej współpracy przez następne lata" - napisał prezydent. "Raz jeszcze winszując dzisiejszego jubileuszu, z serca życzę Pani wielu dalszych lat w zdrowiu i pełni sił artystycznych. Życzę Pani satysfakcji z dotychczasowych sukcesów oraz wielu kolejnych znaczących dokonań" - napisał Andrzej Duda. 

Ewa Dałkowska (ur. 10 kwietnia 1947 r.) to polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Warszawie. W latach 1972-1974 r. występowała w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a od 1974 r. związana była z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Huebnera w Warszawie. Od 2008 r. jest aktorką warszawskiego Nowego Teatru. 

W okresie stanu wojennego działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 r. w jej mieszkaniu. W 2015 r. Dałkowska wystąpiła w filmie "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, a w 2016 r. w filmie "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego. Jest laureatką m.in. nagrody im. Leona Schillera (1978 r.), nagrody im. Tadeusza Boya Żeleńskiego (2002 r.), Srebrnego Medalu Gloria Artis-Zasłużony Kulturze (2007 r.) oraz odznaczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook