Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: „Quo vadis” lekturą na Narodowe Czytanie 2016

22.02.2016

"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza zwyciężyło w plebiscycie na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku - ogłosił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. To cudowna powieść o miłości, upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary - powiedział.

Prezydent poinformował, że Narodowe Czytanie "Quo vadis" odbędzie się 3 września. Jak mówił, to "piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić".

Andrzej Duda poinformował, że w plebiscycie oddano w sumie kilkanaście tysięcy głosów. Głosy można było oddawać także na: "Chłopów" Władysława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Popioły" Stefana Żeromskiego.

We wrześniu 2015 roku prezydent zapowiedział, iż kolejną lekturę na Narodowe Czytanie wybiorą Polacy. Kancelaria Prezydenta zorganizowała głosowanie internetowe, którego wynik został ogłoszony w poniedziałek. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku Andrzej Duda z małżonką zainaugurowali Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W warszawskim Ogrodzie Saskim przez cały dzień dzieło Prusa czytali także znani aktorzy, a w ponad 1600 miejscowościach urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze i miłośnicy książek.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przyznał prof. dr. Hab. Jerzemu Bartmińskiemu nagrodę "Zasłużonego dla Polszczyzny". Prof. Bartmiński odbierając nagrodę zaznaczył, że prawdziwym bohaterem uroczystości jest polszczyzna, która "została doceniona przez ustanowienie tego medalu przez poprzednika pana prezydenta Andrzeja Dudy, pana Bronisława Komorowskiego". "To wielka radość, że ta tradycja jest kontynuowana" - powiedział.

Według laureata "polszczyzna jest dzisiaj w potrzebie", jest zagrożona z zewnątrz, ale też od wewnątrz. "W europejskiej logosferze pozycja języka polskiego jest dość słaba niestety i ulega wciąż osłabieniu na rzecz wszechwładnej, wszechobecnej angielszczyzny. Ale my nie możemy się wyrzec naszego własnego języka, bo tylko w tym języku możemy dobrze wypowiedzieć to, co nas boli, co czujemy, możemy zawrzeć naszą wrażliwość, wyartykułować nasze specyficznie polskie rozumienie rzeczywistości" - ocenił językoznawca.

Jak zaznaczył, zagrożenie wewnętrzne dla polszczyzny wynika z postępującej wulgaryzacji, a także pojawiania się wielu zapożyczeń. "Mamy też trzecie, najpoważniejsze zagrożenie; jest nim mowa nienawiści, hejt, który jest łączony z praktyką kłamstw i insynuacji" - mówił prof. Bartmiński.

Według niego grozi nam "zdziczenie dyskursu publicznego, zwłaszcza w komunikacji internetowej". Jak dodał, "przed jawnym kłamstwem nie cofa się także marketing polityczny".

Prezydent, gratulując prof. Bartmińskiemu, podkreślił zasługi językoznawcy zarówno dla współczesnej polszczyzny, jak i dla szerzenia w Polsce wiedzy na temat naszych sąsiadów Słowian. "Pan profesor jest przecież specjalistą z zakresu szeroko pojętej filologii słowiańskiej; jest twórcą wydziałów filologii białoruskiej i ukraińskiej na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie, jest współzałożycielem i członkiem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej (w Lublinie)" - mówił prezydent. Jak dodał, prof. Bartmiński nie tylko jest wielkim naukowcem, ale też sprawnym organizatorem i społecznikiem. 

"Jest to dla mnie zaszczyt, że mogłem tę nagrodę w tym roku panu profesorowi wręczyć, kontynuując tradycję zaczętą przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku; bardzo dobrą tradycję, która myślę, że będzie kontynuowana nie tylko przeze mnie, ale też przez następnych prezydentów Rzeczypospolitej" - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że nie byłoby narodu polskiego i kultury polskiej, gdyby nie było języka polskiego. "Nie mówilibyśmy o literaturze polskiej, gdyby nie było języka polskiego. Język stanowi zwornik, który jest fundamentem tego, że możemy się nazywać narodem; jest tym, o co pokolenia Polaków niestety bardzo często musiały walczyć" - zaznaczył prezydent.

Jak mówił, język polski, tak w przeszłości, jak i obecnie, podlega "różnym naporom ze strony różnych trendów". "Ale zawsze jakoś się obronił właśnie dzięki takim ludziom, jak pan profesor; dzięki tym, którzy stali na straży języka polskiego, stali na straży polszczyzny. Panie profesorze za to dzieło ogromnie dziękuję" - powiedział Andrzej Duda.

Nagroda "Zasłużony dla Polszczyzny" jest przyznawana za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego. Celem nagrody jest promocja i ochrona języka polskiego, kształtowanie świadomości językowej Polaków, zwiększenie zainteresowania językiem polskim oraz propagowanie dobrych wzorców językowych.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook