Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent odznaczył aktorów Teatru Narodowego

27.03.2017

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek odznaczenia państwowe osobom związanym z Teatrem Narodowym w Warszawie. Uhonorowani zostali m.in. Anna Chodakowska, Beata Ścibak-Englert oraz Zbigniew Zamachowski.

W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Za wybitne zasługi w upowszechnianiu i popularyzowaniu kultury polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk.

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono aktorów Annę Chodakowską, Jerzego Radziwiłowicza oraz Ewę Wiśniewską, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - kierownika literackiego Tomasza Kubikowskiego oraz aktorów Jerzego Gaździńskiego-Łapińskiego i Zbigniewa Zamachowskiego. 

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, za osiągnięcia artystyczne Złotym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni aktorzy - Mariusz Bonaszewski, Ewa Bułhak-Rewak, Beata Fudalej, Beata Ścibak-Englert oraz Krzysztof Wakuliński. Za te same osiągnięcia Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał aktor i reżyser Marcin Hycnar. Minister Wojciech Kolarski wręczył także 11 medali za Długoletnią Służbę nadanych za "wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej". W poniedziałek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. 

Zwracając się do odznaczonych, Minister Kolarski podkreślił: Te odznaczenia są nie tylko wyrazem uznania dla Państwa wspaniałych dokonań artystycznych, zawodowych. To nie tylko wyraz wdzięczności wobec Państwa za niezapomniane chwile głębokich wzruszeń, radości, refleksji na widowni tego szacownego Teatru – oraz w innych okolicznościach, w których polscy widzowie mogli podziwiać Państwa talenty. Jest to również akt uroczystego podziękowania za Państwa indywidualny, ogromnie cenny wkład w historię polskiego teatru, a w sposób szczególny – polskiej sceny narodowej.

W swoim wystąpieniu, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP nawiązał także do orędzia, jakie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wydał Międzynarodowy Instytut Teatralny. Odwołując się do słów autorki wspomnianej wiadomości wydanej przez tenże instytut, Isabelle Huppert, Minister Kolarski zaznaczył: Spotykamy się 27 marca, a więc w Międzynarodowy Dzień Teatru, którego obchody, jak co roku, są zaproszeniem do namysłu nad istotą i misją teatru w świecie współczesnym. Ten Teatr i Państwa działalność prowadzona na jego scenie, noszącej statut narodowej, jest częścią tej uniwersalnej czasoprzestrzeni teatralnej, o której mówi międzynarodowe orędzie wydane z tej okazji (…).

fot.[Krzysztof Sitkowski/KPRP]

pc/ann/PAP/prezydent.pl

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 6. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 7. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook