Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent odznaczył aktorów Teatru Narodowego

27.03.2017

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek odznaczenia państwowe osobom związanym z Teatrem Narodowym w Warszawie. Uhonorowani zostali m.in. Anna Chodakowska, Beata Ścibak-Englert oraz Zbigniew Zamachowski.

W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Za wybitne zasługi w upowszechnianiu i popularyzowaniu kultury polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk.

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono aktorów Annę Chodakowską, Jerzego Radziwiłowicza oraz Ewę Wiśniewską, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - kierownika literackiego Tomasza Kubikowskiego oraz aktorów Jerzego Gaździńskiego-Łapińskiego i Zbigniewa Zamachowskiego. 

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, za osiągnięcia artystyczne Złotym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni aktorzy - Mariusz Bonaszewski, Ewa Bułhak-Rewak, Beata Fudalej, Beata Ścibak-Englert oraz Krzysztof Wakuliński. Za te same osiągnięcia Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał aktor i reżyser Marcin Hycnar. Minister Wojciech Kolarski wręczył także 11 medali za Długoletnią Służbę nadanych za "wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej". W poniedziałek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. 

Zwracając się do odznaczonych, Minister Kolarski podkreślił: Te odznaczenia są nie tylko wyrazem uznania dla Państwa wspaniałych dokonań artystycznych, zawodowych. To nie tylko wyraz wdzięczności wobec Państwa za niezapomniane chwile głębokich wzruszeń, radości, refleksji na widowni tego szacownego Teatru – oraz w innych okolicznościach, w których polscy widzowie mogli podziwiać Państwa talenty. Jest to również akt uroczystego podziękowania za Państwa indywidualny, ogromnie cenny wkład w historię polskiego teatru, a w sposób szczególny – polskiej sceny narodowej.

W swoim wystąpieniu, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP nawiązał także do orędzia, jakie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wydał Międzynarodowy Instytut Teatralny. Odwołując się do słów autorki wspomnianej wiadomości wydanej przez tenże instytut, Isabelle Huppert, Minister Kolarski zaznaczył: Spotykamy się 27 marca, a więc w Międzynarodowy Dzień Teatru, którego obchody, jak co roku, są zaproszeniem do namysłu nad istotą i misją teatru w świecie współczesnym. Ten Teatr i Państwa działalność prowadzona na jego scenie, noszącej statut narodowej, jest częścią tej uniwersalnej czasoprzestrzeni teatralnej, o której mówi międzynarodowe orędzie wydane z tej okazji (…).

fot.[Krzysztof Sitkowski/KPRP]

pc/ann/PAP/prezydent.pl

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook