Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydenci Polski i Niemiec na Targach Książki

19.05.2017

Niemcy są tegorocznym gościem honorowym wydarzenia.

Jednym z punktów programu wizyty Prezydenta RFN w Warszawie był udział w 8. Warszawskich Targach Książki. Niemcy są tegorocznym gościem honorowym wydarzenia. Prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi i jego małżonce towarzyszył prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydent RP podkreślił, że cieszy go nawiązanie kontaktów z prezydentem Republiki Federalnej Niemiec właśnie podczas imprezy, która ma „charakter kulturalny, w związku z czym jest elementem budowania miękkiej więzi pomiędzy naszymi krajami”.

- Więzi, która przekłada się na wiedzę o kulturze, o charakterach ludzkich, o specyfice życia, wiedzy o państwie, o ich historii, o odczuciach ludzi — mówił Andrzej Duda.

To dzieje się, jak dodał, właśnie podczas takich wydarzeń jak targi książki, gdzie „literatura polska spotyka się właśnie m.in. z literaturą niemiecką, która ma na tych targach wymiar honorowy”.

To kolejne spotkanie po pamiętnych targach książki we Frankfurcie, na których Polska i nasza literatura, nasza książka były honorowym gościem. Gdzie byli wybitni polscy pisarze, poeci i gdzie niemieckiej publiczności i przybyłym gościom zaprezentowali się nasi nobliści: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska czy nasz wielki poeta Tadeusz Różewicz — wspominał prezydent.

- W tym roku Warszawa gości znamienitych autorów z Republiki Federalnej Niemiec. Wczoraj była pani Herta Muller, dzisiaj jest Charlotte Lind, ulubiona zresztą pisarka mojej żony (…). Jest dla nas wielką radością i zaszczytem, że będziemy się mogli za chwilę zobaczyć ze wspaniałą pisarką niemiecką, panią Charlotte Lind — mówił prezydent Duda, który zwrócił się do Franka-Waltera Steinmeiera:

- Cieszę się ogromnie, że możemy w naszych krajach popularyzować naszą literaturę. Cieszę się także, że dotyczy to także książek współczesnych, ogromnie popularnych w Polsce autorów, takich jak Marek Krajewski czy Andrzej Sapkowski — powiedział.

Podkreślił, że cieszą go także tłumaczenia książek, w tym m.in. Elżbiety Cherezińskiej, które „przybliżają naszą wspólną, polsko-niemiecką historię z czasów piastowskich”.

- Tak jak powiedziałem, to element budowania więzi pomiędzy społeczeństwami, element budowania więzi między ludźmi. To niezwykle ważny element wzajemnego poznawania się i tego wszystkiego, co buduje dobre relacje między państwami — dodał Prezydent RP.

[fot. PAP/Leszek Szymański]

ems/PAP/prezydent.pl


CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook